Trwa ładowanie...

Brak potwierdzonych korzyści z dobrego cholesterolu

Najnowsze badania wskazują, iż wbrew powszechnej opinii, frakcja cholesterolu HDL wcale nie chroni przed zawałem serca i udarem mózgu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Dwie frakcje cholesterolu

Podczas badań oprócz poziomu cholesterolu całkowitego mierzy się również poziom jego poszczególnych frakcji: LDL i HDL. LDL określany jest mianem „złego” cholesterolu, gdyż sprzyja miażdżycy, a w konsekwencji również zawałom serca i udarom mózgu. Z kolei HDL, czyli „dobry” cholesterol jest zdolny do usuwania cholesterolu ze złogów tłuszczu ścian tętnic. Wydawać by się więc mogło, że jego wysoki poziom zabezpiecza przed zawałami serca i udarami.

2. Badania nad właściwościami HDL

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 3,413 tys. osób, z których połowa przeszła zawał serca. Jednej grupie badanych podawano lek obniżający poziom złego cholesterolu. Druga grupa również otrzymywała ten lek, a oprócz niego także witaminę B3, która podwyższa stężenie dobrego cholesterolu i dodatkowo obniża trójglicerydy. W wyniku zastosowanego leczenia poziom LDL spadł do 40-80 mg/dl krwi, a u pacjentów z drugiej grupy oprócz tego poziom HDL podniósł się o ok. 28%, a poziom trójglicerydów obniżył się o 25%. Mimo tego między obiema grupami pacjentów nie zauważono różnicy w liczbie zawałów serca i udarów mózgu. Wynika z tego, iż wpływ na ryzyko zawałów i udarów ma jedynie poziom złego cholesterolu, a poziom dobrego cholesterolu nie ma większego znaczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.