Trwa ładowanie...

Brintellix - charakterystyka, skład, wskazania, kiedy nie stosować, środki ostrożności, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
01.09.2023 15:26
Brintellix jest lekiem stosowanym w przebiegu depresji.
Brintellix jest lekiem stosowanym w przebiegu depresji. (Adobe Stock)

Brintellix jest lekiem przeciwdepresyjnym, zawierającym substancję czynną o nazwie wortioksetyna. Wskazaniem do stosowania tego preparatu jest depresja oraz ciężkie epizody depresji. W jednej tabletce Brintellixu występuje 10 mg substancji czynnej, czyli wortioksetyny. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku? Jakie działania niepożądane może wywoływać Brintellix?

spis treści

1. Charakterystyka i skład leku Brintellix

Brintellix to lek wydawany na receptę. Stosuje się go u pacjentów z depresją lub dużym epizodem depresji. Preparat produkowany jest przez duński koncern farmaceutyczny H. Lundbeck.

Substancją czynną zawartą w leku Brintellix jest wortioksetyna, stanowiąca pochodną arylopiperazyny. Ten organiczny związek chemiczny jest składnikiem wielu preparatów o działaniu przeciwdepresyjnym. Mechanizm działania wortioksetyny oparty jest na modulowaniu aktywności receptorów serotoninergicznych, a także hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancja czynna to modulator oraz stymulator przekaźnictwa serotoniny.

Zobacz film: "Wpływ depresji na życie seksualne"

Prócz działania przeciwdepresyjnego, składnik ten wykazuje również działanie przeciwlękowe. Oprócz wortioksetyny, Brintellix zawiera również substancje pomocnicze. Wśród nich warto wyróżnić: karboksymetyloskrobię sodową A, celulozę mikrokrystaliczną, dwutlenek tytanu, żółty tlenek żelaza, stearynian magnezu, makragol 400, mannitol, hydroksypropylocelulozę oraz hypromelozę.

W jednym opakowaniu środka farmaceutycznego Brintellix znajdziemy 28 tabletek powlekanych.

2. Wskazania do stosowania

Wskazaniem do stosowania leku Brintellix jest depresja lub ciężkie epizody depresji. Zawarta w leku wortioksetyna charakteryzuje się działaniem antydepresyjnym oraz przeciwlękowym.

Brintellix działa na receptory serotoninergiczne i aktywność przenośnika dla serotoniny. Dodatkowo, stosowanie leku może wpływać również na inne hormony, będące neuroprzekaźnikami, w tym noradrenalinę, dopaminę, acetylocholinę czy histaminę.

Zobacz też:

3. Kiedy nie należy stosować leku Brintellix?

Brintellixu nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub alergią na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Odradza się również stosowania leku u kobiet ciężarnych, chyba, że stan kliniczny matki wymaga leczenia wortioksetyną. Niewskazane jest również podawanie tego środka kobietom w okresie laktacji (substancja czynna zawarta w preparacie może przeniknąć do mleka matki karmiącej).

4. Środki ostrożności

Wortioksetyna zawarta w preparacie nie wpływa szczególnie na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Mimo wszystko, pacjenci stosujący ten lek powinni zachować szczególną ostrożność, zanim podejmą decyzję o prowadzeniu auta czy obsługiwaniu maszyny roboczej. Ostrożność zalecana jest przede wszystkim w pierwszych czternastu dniach stosowania leku, a także po zwiększeniu dawki.

5. Działania niepożądane

Stosowanie leku może powodować u niektórych osób działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych warto wyróżnić:

6. Interakcje z innymi lekami

Brintellix może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W szczególności z:

  • nieselektywnymi inhibitorami MAO,
  • tramadolem,
  • tryptanami,
  • sumatryptanem,
  • karbamazepiną,
  • fenytoiną,
  • warfaryną,
  • bupropionem,
  • ryfampicyną,
  • dziurawcem.

Dodatkowo, może wchodzić w interakcje ze środkami takimi jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny czy trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze