Trwa ładowanie...

Brintellix - charakterystyka, skład, wskazania, kiedy nie stosować, środki ostrożności, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami

Katarzyna Wąś-Zaniuk
20.08.2021 13:14
Brintellix jest lekiem stosowanym w przebiegu depresji.
Brintellix jest lekiem stosowanym w przebiegu depresji. (Adobe Stock)

Brintellix jest lekiem przeciwdepresyjnym, zawierającym substancję czynną o nazwie wortioksetyna. Wskazaniem do stosowania tego preparatu jest depresja oraz ciężkie epizody depresji. W jednej tabletce Brintellixu występuje 10 mg substancji czynnej, czyli wortioksetyny. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku? Jakie działania niepożądane może wywoływać Brintellix?

spis treści

1. Charakterystyka i skład leku Brintellix

Brintellix to lek wydawany na receptę. Stosuje się go u pacjentów z depresją lub dużym epizodem depresji. Preparat produkowany jest przez duński koncern farmaceutyczny H. Lundbeck.

Substancją czynną zawartą w leku Brintellix jest wortioksetyna, stanowiąca pochodną arylopiperazyny. Ten organiczny związek chemiczny jest składnikiem wielu preparatów o działaniu przeciwdepresyjnym. Mechanizm działania wortioksetyny oparty jest na modulowaniu aktywności receptorów serotoninergicznych, a także hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancja czynna to modulator oraz stymulator przekaźnictwa serotoniny.

Prócz działania przeciwdepresyjnego, składnik ten wykazuje również działanie przeciwlękowe. Oprócz wortioksetyny, Brintellix zawiera również substancje pomocnicze. Wśród nich warto wyróżnić: karboksymetyloskrobię sodową A, celulozę mikrokrystaliczną, dwutlenek tytanu, żółty tlenek żelaza, stearynian magnezu, makragol 400, mannitol, hydroksypropylocelulozę oraz hypromelozę.

Zobacz film: "Depresja w chorobach neurologicznych"

W jednym opakowaniu środka farmaceutycznego Brintellix znajdziemy 28 tabletek powlekanych.

2. Wskazania do stosowania

Wskazaniem do stosowania leku Brintellix jest depresja lub ciężkie epizody depresji. Zawarta w leku wortioksetyna charakteryzuje się działaniem antydepresyjnym oraz przeciwlękowym.

Brintellix działa na receptory serotoninergiczne i aktywność przenośnika dla serotoniny. Dodatkowo, stosowanie leku może wpływać również na inne hormony, będące neuroprzekaźnikami, w tym noradrenalinę, dopaminę, acetylocholinę czy histaminę.

Zobacz też:

3. Kiedy nie należy stosować leku Brintellix?

Brintellixu nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub alergią na którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Odradza się również stosowania leku u kobiet ciężarnych, chyba, że stan kliniczny matki wymaga leczenia wortioksetyną. Niewskazane jest również podawanie tego środka kobietom w okresie laktacji (substancja czynna zawarta w preparacie może przeniknąć do mleka matki karmiącej).

4. Środki ostrożności

Wortioksetyna zawarta w preparacie nie wpływa szczególnie na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. Mimo wszystko, pacjenci stosujący ten lek powinni zachować szczególną ostrożność, zanim podejmą decyzję o prowadzeniu auta czy obsługiwaniu maszyny roboczej. Ostrożność zalecana jest przede wszystkim w pierwszych czternastu dniach stosowania leku, a także po zwiększeniu dawki.

5. Działania niepożądane

Stosowanie leku może powodować u niektórych osób działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych warto wyróżnić:

6. Interakcje z innymi lekami

Brintellix może wchodzić w interakcje z innymi lekami. W szczególności z:

 • nieselektywnymi inhibitorami MAO,
 • tramadolem,
 • tryptanami,
 • sumatryptanem,
 • karbamazepiną,
 • fenytoiną,
 • warfaryną,
 • bupropionem,
 • ryfampicyną,
 • dziurawcem.

Dodatkowo, może wchodzić w interakcje ze środkami takimi jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny czy trójcykliczne leki przeciwdepresyjne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza