Trwa ładowanie...

Chciała zbadać wzrok. Lekarze odkryli w jej mózgu przerażającą rzecz

Avatar placeholder
08.06.2023 16:53
Poszła do okulisty na rutynowe badania. Usłyszała druzgocącą diagnozę
Poszła do okulisty na rutynowe badania. Usłyszała druzgocącą diagnozę (Instagram)

Dla Katie Holroyd miały to być rutynowe badania wzroku, które wykonywała, aby sprawdzić, czy jej wzrok nie uległ pogorszeniu. Niestety tamtejszy optyk zauważył coś znacznie bardziej niepokojącego i wysłał kobietę do szpitala.

spis treści

1. Poszła zbadać wzrok, bo potrzebowała nowych okularów

Kobieta, która udała się do optyka na rutynowe badanie wzroku, dowiedziała się, że jest w stanie zagrażającym życiu. Katie Holroyd była w szoku, ponieważ myślała, że jedyne czego potrzebuje, to nowe okulary i aktualizacja recepty. Optometrysta zauważył jednak, że jej nerw wzrokowy jest spuchnięty, co bardzo go zaniepokoiło. Natychmiast skierował 33-letnią kobietę do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili, że ma zakrzep krwi w mózgu, a także obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

- Nigdy nie przyszło mi na myśl, że może to być coś poważniejszego - powiedziała Katie w rozmowie z Grimsby Live.

Kobieta przeszła badania krwi i neurologiczne w Szpitalu Generalnym w Scunthorpe, gdzie lekarze podejrzewali obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, a także wykryli zakrzepicę zatoki żylnej mózgu - stan, który może zagrażać życiu, jeśli nie jest leczony.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

To zjawisko jest bardzo rzadkie, dotyka około pięciu osób na milion rocznie. Skrzep krwi skutecznie blokował płyn, co powodowało nacisk na oko i ból głowy.

-Byłam bardzo zaniepokojona i zdenerwowana tą wiadomością, nie mogłam w to uwierzyć. Już wcześniej miewałam bóle głowy i pleców, ale nie przywiązywałam do tego większej uwagi - nigdy bym się nie spodziewała, że to może być coś tak poważnego - opisywała.

Lekarze usunęli skrzep i przepisali Katie leki, które musi przyjmować przez sześć miesięcy.

- To doświadczenie naprawdę uświadomiło mi, jak ważne są regularne badania kontrolne. Gdybym nie odwiedziła Specsavers, mogłabym znaleźć się w zupełnie innej sytuacji niż teraz, dlatego jestem im nieskończenie wdzięczna - dodała kobieta.

- Historia Katie to doskonały przykład na znaczenie regularnych badań wzroku. Badania oczu są kluczowe, aby upewnić się, że nasze oczy są zdrowe - skomentował rzecznik szpitala Specsavers.

- Są one potrzebne nie tylko do stwierdzenia, czy potrzebujesz okularów lub zmiany wady refrakcji, ale również do wykrycia niektórych powszechnych chorób oczu. Specsavers zaleca wszystkim regularne badania wzroku co dwa lata, a jeśli wystąpią problemy z oczami lub jeśli optometrysta zaleci wcześniejszą wizytę, nie należy zwlekać - podsumował rzecznik.

2. Zakrzepica żył i zatok mógzu to stan zagrażający życiu. Jakie są objawy?

Zakrzepica to stan, w którym w naczyniach krwionośnych tworzy się skrzep, blokując przepływ krwi. Może się to zdarzyć w dowolnym miejscu w organizmie, ale jest szczególnie niebezpieczne, gdy występuje w mózgu lub sercu.

Zakrzepica zatok żylnych mózgu to rzadka forma udaru, która dotyka zatok żylnych mózgu, czyli systemu żył, który odprowadza krew z mózgu z powrotem do serca. Zakrzepica zatok mózgowych najczęściej dotyka młodych dorosłych i dzieci. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na ten stan, częściowo z powodu ryzyka związanego z ciążą i antykoncepcją hormonalną.

Objawy zakrzepicy zatok żylnych mózgu mogą obejmować:

  • silne bóle głowy,
  • zmiany widzenia,
  • nudności, wymioty,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia ruchu,
  • napady drgawek oraz objawy podobne do udaru, takie jak osłabienie lub drętwienie jednej strony ciała.

Jeśli podejrzewasz zakrzepicę zatok żylnych mózgu, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy. Stan ten może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar, dlatego najszybsze możliwe rozpoznanie i leczenie są kluczowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze