Chciała ulżyć córce w bólu. Doszło do eksplozji
Gdy 18-latka skarżyła się na bóle brzucha, jej matka zrobiła to, co zawsze. Sięgnęła po termofor, napełniła go gorącą wodą i podała córce. Żadna z nich nie spodziewała się, że zamiast przynieść ulgę, termofor sprawi, że nastolatka będzie cierpieć z bólu i świadomości tego, że blizny pozostaną z nią do końca życia.
1. Termofor poparzył nogi 18-latki
47-letnia pracownica hospicjum Claire, przyznała, że tamtego wieczoru chciała ulżyć córce w bólu. Napełniła więc termofor gorącą wodą i podała 18-latce. Tak robiła zawsze, ale tym razem zamiast ulgi termofor stał się przyczyną poważnego wypadku.
- Ona poszła do łóżka, ja udałam się do swojego pokoju. Ale kilka minut później wydała z siebie ten przeszywający krzyk – relacjonuje 47-latka w rozmowie z "Mirror".
Gdy weszła do pokoju córki, odkryła, że termofor eksplodował, a wrząca woda zalała nogi nastolatki. Claire nie zwlekła – zerwała z córki spodnie od piżamy, jednocześnie dzwoniąc pod numer alarmowy. Dyspozytor poinformował jednak zrozpaczoną matkę, że na karetkę musi czekać nawet dłużej niż dwie godziny.
2. Przestrzegają innych przed termoforami
Claire i Georgia ruszyły więc do szpitala, nie czekając na przyjazd karetki. Tam lekarze zaczęli od oczyszczenia ran powstałych po oparzeniu i usunięcia płatów skóry. Następnie 18-latkę skierowano na oddział oparzeń. Co więcej, Georgia cierpi na genetyczne schorzenie o nazwie zespół Ehlersa-Danlosa, który charakteryzuje się hipermobilnością stawów. Osoby dotknięte chorobą mają dodatkowo charakterystyczną, delikatną, podatną na uszkodzenia skórę.
- Mam okropne poczucie winy. Georgia prawdopodobnie będzie miała blizny na całe życie, a to ja dałam jej termofor z wodą – opowiada matka. - Nigdy więcej nie będziemy ich używać i już powiedzieliśmy rodzinie, żeby je wyrzucili - dodaje.
Przed termoforami ostrzega również Georgia. Młoda dziewczyna wyznaje, że z dnia na dzień ból spowodowany oparzeniami rośnie, zamiast się zmniejszać. Dodaje, że chce, by każdy miał świadomość tego, że wypadki z udziałem termoforów wcale nie są rzadkością.
Nadużywanie termoforu może także prowadzić do zapalenia, a nawet nowotworów skóry.
O tym trzeba pamiętać, używając termoforów:
- sprawdź datę produkcji w przypadku produktu gumowego – zazwyczaj zaleca się ich wymianę po trzech latach,
- nie wlewaj do termoforu wrzącej wody,
- woda powinna wypełniać termofor maksymalnie w dwóch trzecich objętości,
- nie siadaj, nie opieraj się ani nie kładź na termoforze,
- nie kładź termoforu bezpośrednio na skórze,
- przed napełnieniem termoforu wodą uważnie go obejrzyj, a jeśli jest w materiałowym pokrowcu – wyjmij go i upewnij się, że guma nie stała się krucha lub nadmiernie twarda i że przedmiot nie ma żadnych uszkodzeń.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.