Trwa ładowanie...

Chondrovox – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Chondrovox to suplement diety, który wspomaga regenerację chrząstek, poprawia elastyczność i wytrzymałość stawów. Zapobiega także ścieraniu oraz zwiększa ich ruchomość. Kiedy warto go stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Co robić, by wzmocnić efekt terapeutyczny?

spis treści

1. Co to jest Chondrovox?

Chondrovox (BioleVox Chondro) to suplement diety, który wspiera zachowanie właściwej struktury i funkcji stawów. Można go kupić w aptece bez recepty. Nie podlega refundacji. Jego cena wynosi około 35 złotych.

Preparat jest przeznaczony do stosowania doustnego przez osoby dorosłe. Opakowanie zawiera 60 sztuk kapsułek. Dawka dzienna wynosi od 1 do 2 kapsułek na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Chondrovox – skład

Substancją czynną preparatu Chondrovox jest kwas chondroitynosiarkowy (sól sodowa kwasu chondroitynosiarkowego). Jednak kapsułka zawiera 500 mg siarczanu chondroityny (co odpowiada 413 mg chondroityny).

Pozostałe składnik otoczki to: żelatyna, substancja wypełniająca - celuloza mikrokrystaliczna, substancje przeciwzbrylające - sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwnik - dwutlenek tytanu.

Inne preparaty na rynku polskim, które można traktować jak zamiennik Chondrovox, ponieważ zawierają kwas chondroitynosiarkowy to kapsułki twarde Cartexan oraz kapsułki StructuActiv 500 i Structum.

3. Jak działa Chondrovox?

Suplement diety Chondrovox przeznaczony do stosowania w celu uzupełnienia diety w chondroitynę. To substancja produkowana przez organizm. Naturalnie występuje w postaci siarczanu w mazi opływającej chrząstki stawowej.

Ten organiczny związek chemiczny należący do grupy glikozaminoglikanów (GAG), to jest polisacharydów zbudowanych z aminocukrów oraz kwasu uronowego, wraz z białkami tworzy tak zwane proteoglikany. Te stanowią element tkanki chrzęstnej.

Jaką pełni rolę? Chondroityna odpowiadają za odżywienie i elastyczność chrząstki stawowej i stawu oraz prawidłowe właściwości mechaniczne. Jej rola to zmniejszanie tarcia między powierzchniami ruchomych części stawów. Ma działanie ochraniające stawy i ułatwiające im bezpieczny ruch. Zmniejsza sztywność stawów, a dodatkowo działa przeciwbólowo.

Dostarczana z suplementem diety Chondrovox chondroityna może mieć pozytywny wpływ na chrząstkę – chroni je, ograniczając procesy degeneracji. Wspomaga także odpowiednią pracę stawów (między innymi przez wpływ na prawidłową lepkość połączeń maziowych). To dlatego chondroityna znalazła zastosowanie w profilaktyce, ale i łagodzeniu objawów zwyrodnieniowej choroby stawów u osób dorosłych.

Z czym warto stosować chondroitynę?

By wzmocnić efekt terapeutyczny, chondroitynę można stosować w połączeniu z innymi substancjami mającymi pozytywny wpływ na stawy, na przykład z glukozaminą czy kwasem hialuronowym.

Glukozamina to aminocukier występujący naturalnie w organizmie człowieka. Jest fizjologicznie syntetyzowany z glukozy. W preparatach leczniczych ma postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. Wówczas jest otrzymywany syntetycznie lub z chityny. Substancję można także dostarczać wraz z dietą. Do najbardziej zasobnych w nią produktów należą owoce morza, a szczególnie krewetki, kraby i raki.

Glukozamina wykazuje właściwości przeciwzapalne i stymuluje syntezę kolagenu. Zabezpiecza także tkanki przed włóknieniem, czym wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników mazi stawowej. Z chemicznego punktu widzenia to polisacharyd, który występuje w organizmie w skórze właściwej, chrząstce i mazi stawowej, ciele szklistym oka oraz w mózgu, filmie łzowym, płynach ustrojowych oraz elementach budulcowy ścian naczyń krwionośnych.

Jego odpowiednia ilość w torebce stawowej zapewnia właściwą funkcjonalność stawów. Substancja zabezpiecza panewki stawowe przed nadmiernym tarciem, zapewnia stawom optymalną amortyzację.

4. Chondrovox - wskazania i przeciwwskazania

Suplementacja chondroityną polecana jest przede wszystkim osobom narażonym na obciążenia stawowe. To:

 • zawodowi sportowcy, osoby aktywne fizycznie,
 • osoby wykonywane ciężką pracę fizyczną,
 • ludzie zmagający się z chorobą reumatyczną.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Chondrovox jest uczulenie na którykolwiek składnik formuły. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią.

5. Środki ostrożności i skutki uboczne

Ostrożność zaleca się osobom zmagającym się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerek, upośledzoną funkcją wątroby i przyjmujący leki przeciwzakrzepowe.

Chondroityna, choć jest uznawana za bezpieczną, może wywołać działania niepożądane. Podczas jej stosowania mogą pojawić się:

 • bóle i zawroty głowy,
 • biegunki, ból brzucha i nudności,
 • obrzęki twarzy, obrzęki ogólne,
 • rumień, wykwity skórne, świąd, pokrzywka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza