Trwa ładowanie...

Chora trzustka – objawy, leczenie

Trzustka w organizmie pełni dwie istotne funkcje. Przede wszystkim dostarcza enzymy do jelita cienkiego, dzięki którym możliwe jest trawienie białek, tłuszczów czy węglowodanów. Drugą ważną rolę, jaką pełni trzustka jest produkowanie i regulacja hormonów, które wpływają na poziom glukozy we krwi dla przykładu insulinę. Dlatego chora trzustka zaburza funkcjonowanie organizmu.

spis treści

1. Objawy chorej trzustki

Najczęstszym schorzeniem trzustki jest stan zapalny. Chora trzustka może dawać różne objawy przykładowo przeszywający ból, który lokalizuje się w górnej części brzucha. Bardzo często zwłaszcza w ostrym stanie zapalnym trzustki ból promieniuje od pleców i może utrzymać się nawet przez kilka dni.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Diagnoza jest trudna, ponieważ chora trzustka np. uszkodzona przez alkohol może nie dawać objawów nawet przez kilka lat. O tym, że jest chora trzustka pacjenta informuje nagły i bardzo intensywny ból. Taka reakcja jest spowodowana tym, że enzymy trzustki trawią własne tłuszcze i białko. W większości przypadków nagły ból trzustki połączony jest z wysoką gorączką, nudnościami i wymiotami. Dodatkowo chora trzustka to także przyspieszony puls i znaczny spadek ciśnienia tętniczego.

Chora trzustka powoduje także, że organizm w bardzo szybkim tempie się odwadnia, co z kolei wpływa na całkowite osłabienie całego organizmu. W niektórych przypadkach pojawia się też zakażenie i krwawienie.

Chora trzustka objawia się nagłym i ostrym bólem brzucha w jego górnej części
Chora trzustka objawia się nagłym i ostrym bólem brzucha w jego górnej części

Chora trzustka w przewlekłym stanie ma znacznie poszerzone światła kanalików i pęcherzyków, które po pewnym czasie wypełnia substancja. Pęcherzyki mają zatkane wnętrze i po krótkim czasie ulegają zwłóknieniu, a to sprawia, że narząd przestaje pracować. Niestety na tym etapie ból trzustki znika dopiero w momencie, kiedy enzymy nie są już produkowane.

To też warto wiedzieć

Chora trzustka w przewlekłym przebiegu choroby powoduje, że mimo dobrego apetytu chory chudnie. Przyczyną szybkiej utraty masy ciała mogą być częste biegunki i wymioty. Skutkiem stanu zapalnego trzustki może być również zażółcenie gałek ocznych i skóry, a także bardzo często cukrzyca, ponieważ chora trzustka nie produkuje insuliny.

2. Leczenie trzustki

Chora trzustka zwłaszcza w ostrym stanie zapalnym wymaga hospitalizacji. Pacjentowi podawane są leki przeciwbólowe, które zmniejszają wydzielanie soku trzustkowego, co jednocześnie obniża produkcję enzymów niszczących komórki trzustki. Kuracja dopasowywana jest do stanu zdrowia pacjenta. W ciężkich stanach stosowane jest odżywianie pozajelitowe, czyli kroplówki dożylne. Stan zapalny trzustki leczony jest także antybiotykami.

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy
Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy [7 zdjęć]

Rak trzustki nazywany jest "cichym zabójcą". W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Kiedy pacjenci

zobacz galerię

Bez względu na stan chorego i etap zapalenia trzustki koniecznym do wyzdrowienia zabiegiem jest odessanie treści żołądkowej przez nos. Oczywiście praca chorej trzustki jest kontrolowana specjalistycznymi badaniami, które mają potwierdzić lub wykluczyć stan zapalny innych narządów np. płuc czy serca. W czasie zapalenie trzustki może być również zastosowana dializa otrzewna, której zadaniem jest wypłukanie toksyn z organizmu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza