Choroba milionów Polaków. "Pojawia się bardzo charakterystyczny zapach"
Nieprzyjemny, niepokojący zapach z ust, skóry czy potu, może być sygnałem ostrzegawczym wskazującym na poważne problemy zdrowotne, w tym nawet na obecność nowotworów. Często jednak takie objawy są bagatelizowane, a ich przyczyna nie jest łatwo dostrzegalna. Tymczasem ignorowanie takich objawów może prowadzić do poważnych powikłań.
1. Potencjalny sygnał ostrzegawczy o raku
Nieprzyjemny zapach z ust jest jednym z najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Niestety, jest to objaw, który łatwo jest zlekceważyć, przypisując go niewystarczającej higienie jamy ustnej. Tymczasem, przyczyna może być o wiele poważniejsza.
- Taki zapach może pojawić się w przypadku problemów z jamą ustną i zębami, takich jak próchnica, ale także w przypadku problemów z drogami oddechowymi, takich jak zapalenie zatok czy patologie migdałków. Może to również towarzyszyć dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego, w tym tak poważnym jak rak żołądka czy przełyku - wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Chociaż niektórzy mogą uważać to za niegroźny objaw, nieprzyjemny zapach z ust, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, nie powinien być ignorowany.
Warto pamiętać, że najważniejsza jest wczesna diagnoza, która zwiększa nasze szanse na skuteczne wyleczenie i pozwala uniknąć groźnych powikłań. Nawet pozornie banalna próchnica może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym chorób serca.
2. Charakterystyczny zapach zgniłych jabłek i amoniaku
Dr Sutkowski zwraca uwagę, że charakterystyczny zapach może być wyczuwalny u osób cierpiących na cukrzycę, chorobę, która w Polsce dotyka ponad trzech milionów osób.
- Dotyczy to pacjentów z zaawansowaną chorobą, kiedy mamy już do czynienia z fazą kwasicy ketonowej. Pojawia się wówczas bardzo charakterystyczny zapach zgniłych jabłek. To wina acetonu, którego poziom wzrasta w związku z zaburzeniem procesów metabolicznych. To może być zapach z ust, ale w taki sposób może też pachnieć skóra czy pot chorego - tłumaczył dr Sutkowski.
Niepokojący zapach mogą również wydzielać pacjenci z mocznicą, czyli zaawansowaną postacią niewydolności nerek. Pojawia się wtedy charakterystyczny mocznicowy zapach amoniaku z ust lub potu chorego, a niesmak może wyczuwać sam pacjent.
Jednakże, jak podkreśla lekarz, na podstawie zapachów nigdy nie należy stawiać diagnozy na własną rękę i próbować się leczyć, ponieważ nie zawsze przyczyną jest choroba. Dlatego takie objawy zawsze powinny być konsultowane z lekarzem, aby poznać prawdziwą przyczynę i w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie.
3. Inne niepokojące zapachy: myszy, benzyna, ocet, surowe mięso
Warto również zwrócić uwagę na inne nieprzyjemne zapachy, które mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Na przykład, osoby cierpiące na fenyloketonurię, wrodzoną chorobę metaboliczną, w której aminokwas fenyloalanina gromadzi się w organizmie prowadząc do uszkodzenia mózgu, mogą wydzielać zapach przypominający myszy.
Inny zapach może towarzyszyć gruźlicy, groźnej chorobie płuc. Woń, którą można wyczuć od chorych, przypomina zepsute piwo. Z kolei silny zapach surowego mięsa może świadczyć o niewydolności wątroby.
Osoby cierpiące na schizofrenię mogą wydzielać pot o zapachu przypominającym ocet, co wynika z podwyższonego stężenia kwasu trans-3-metylo-2-heksenowego. Z kolei skóra pacjentów z zaawansowanym czerniakiem może wydzielać zapach przypominający benzynę. Zazwyczaj jest ona intensywna.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.