Przejdź na WP

Choroba popromienna – przyczyny, objawy i leczenie. Ostra i przewlekła choroba popromienna

Choroba popromienna jest wynikiem działania na organizm promieniowania jonizującego. Objawy oraz skutki choroby popromiennej zależą od dawki promieniowania jaka została podana pacjentowi. Jakie są zmiany spowodowane promieniowaniem? Na czym polega choroba popromienna?

Zobacz film: "Promieniowanie UV dociera do oka nawet w zachmurzone dni"

spis treści

1. Choroba popromienna – przyczyny

Kto jest narażony na chorobą popromienną? Głównie osoby zajmujące się medycyną nuklearną. Na chorobę popromienną narażone są także osoby, które pracują przy uszkodzonej lampie rentgenowskiej lub osoby, które nie zachowują należytych środków ochronnych. Do choroby popromiennej mogą przyczynić się awarie reaktora jądrowego lub użycie broni atomowej.

2. Choroba popromienna – objawy

Istnieją dwie choroby popromienne: choroba popromienna ostra oraz choroba popromienna przewlekła. Z ostrą chorobą popromienną mamy do czynienia jeżeli objawy pojawiają się od kilku dni do 2 tygodni po napromieniowaniu. Choroba popromienna przewlekła może ujawnić się w odległym czasie od napromieniowania.

2.1. Choroba popromienna – ostra choroba popromienna

Ostra choroba popromienna może mieć bardzo różne objawy. Należą do nich ogólne osłabienie organizmu, zmniejszenie [limfocytów](https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty0 we krwi (limfopenia), niedokrwistość, spadek odporności oraz skaza krwotoczna.

Skuteczna ochrona przed promieniami UV
Skuteczna ochrona przed promieniami UV [6 zdjęć]

Opaleniznę uważa się za przejaw zdrowia, a przecież jest wynikiem reakcji obronnej organizmu na nadmierne...

zobacz galerię

Objawy ostrej choroby popromiennej to także: krwawe biegunki, obrzęki, zaburzenia gospodarki wodno-eletrolitowej, drgawki, utrata przytomności. Choroba popromienna prowadzi do śmierci pacjenta.

2.2. Choroba popromienna – przewlekła choroba popromienna

Przewlekła choroba popromienna objawia się po jakimś czasie od napromieniowania. Zwykle jest to kilka lub kilkanaście lat po napromieniowaniu. Jest efektem jednorazowego napromieniowania lub długotrwałego narażenia na powtarzające się niewielkie dawki promieniowania.

Przewlekła choroba popromienna przyczynia się do rozwoju nowotworów złośliwych, niepłodności, zaburzeń hormonalnych czy zaćmy.

3. Choroba popromienna – leczenie

Leczenie choroby popromiennej zależy od jej rodzaju. Leczenie postaci hematologicznej choroby popromiennej wiąże się z stosowaniem płynów krwiozastępczych i preparatów krwiopochodnych, antybiotyków, leków przeciwgrzybicznych i leków przeciwwirusowych, a także leków pobudzających proces hematopoezy szpikowej.

Jeżeli mamy do czynienia z jelitową chorobą popromienną to konieczne jest żywienie pozajelitowe do czasu regeneracji uszkodzonego odcina przewodu pokarmowego.

Zobacz także:

4. Choroba popromienna – odczyn popromienny

Przy chorobie popromiennej możemy usłyszeć także o odczynie popromiennym. Jest on związany z radioterapią. Do wczesnych odczynów popromiennych możemy zaliczyć: utrata włosów, świąd, rumień, bolesność, duszności, przewlekły kaszel, nudności i wymioty, biegunka, kolkowe bóle brzucha, częste oddawanie moczu oraz przejściowa niedokrwistość.

Odczyn popromienny może mieć także inne konsekwencje takie jak: zaćma, retinopatia, zapalenie osierdzia, zapalenie nerek, zapalenie kości żuchwy, zapalenie wątroby oraz zwężenia światła przełyku lub jelita cienkiego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy