Trwa ładowanie...

Choruje co piąty Polak. Objawy często pojawiają się na skórze

 Patrycja Pupiec
15.01.2024 17:23
Jakie objawy daje chora tarczyca?
Jakie objawy daje chora tarczyca? (Getty Images)

Choroby tarczycy mogą w Polsce dotykać nawet 20 proc. społeczeństwa. Na świecie z tego powodu cierpi ponad 200 milionów osób. Pacjenci często zauważają objawy, ale lekceważą je i nie szukają pomocy w gabinecie lekarskim. Oto oznaki chorego narządu, które powinny cię zaniepokoić.

spis treści

1. Problem nawet 200 milionów ludzi

Choroby tarczycy to ogólny termin, który obejmuje różne stany wpływające na wielkość, funkcje i strukturę tego narządu. Z badania opublikowanego w czasopiśmie "Endocrine Practice" wynika, że do najczęstszych schorzeń tarczycy zalicza się nadczynność i niedoczynność narządu, guzki tarczycy oraz raka tarczycy.

Z różnego rodzaju chorobami narządu może się mierzyć nawet 200 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce z tym problemem zmaga się nawet 20 proc. społeczeństwa.

Za profilem holistyczna_dietetyka stoi Klaudia Rusinek. Specjalistka udostępniła na Instagramie post, w którym szczegółowo opisała objawy, które mogą wskazywać na chorobę wątroby. Zdradziła także, jak wspierać narząd poprzez dobre nawyki żywieniowe.

2. Chorobę tarczycy można rozpoznać po wyglądzie skóry

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Klaudia Rusinek rozpoczyna post od wskazania, dlaczego tarczyca jest tak istotna dla organizmu. Ekspertka przypomina, że narząd odpowiada m.in. za wytwarzanie dwóch hormonów, czyli tyroksyny oraz trójjodotyroniny, które pełnią istotne funkcje regulacyjne w organizmie.

Dietetyczka podkreśla, że praca tarczycy ma wpływ na nastrój, stan skóry, temperaturę ciała, metabolizm i pracę serca, dlatego nieprawidłowe funkcjonowanie narządu może ujawniać się na wiele sposobów.

Ekspertka wskazuje na objawy chorej tarczycy, takie jak brak energii oraz zmęczenie, tycie, zaburzenia koncentracji i pamięci, mgła mózgowa, ciągłe uczucie zimna, niepokój, obniżenie nastroju, problemy z trawieniem.

Wskazała także, że chora tarczyca może powodować problemy skórne, które łatwo rozpoznać. Gdy wystąpią, warto skonsultować się z lekarzem. Są to:

  • blada, szorstka, nadmiernie sucha, łuszcząca się skóra,
  • nadmierne rogowacenie naskórka,
  • częste obrzęki wynikające z zatrzymywania wody w organizmie,
  • gorsza regeneracja stanów zapalnych skóry.

Dietetyczka podkreśliła także, że gdy chorobie tarczycy towarzyszy insulinooporność, na skórze mogą pojawiać się zaskórniki i kaszka.

3. Jak zmienić dietę, by pomóc tarczycy?

"Choroba tarczycy może wpłynąć na stan skóry. Przy niedoczynności tarczycy skóra jest zimna, łuszczy się i jest blada, ale nie martw się, istnieją pewne kroki żywieniowe, które można podjąć, aby pomóc w pracy tarczycy" - uspokaja Klaudia Rusinek.

Specjalistka zaznacza, że istotną zmianą, jaką należy wprowadzić do diety, jest zwiększenie podaży białka, które jest niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. Właśnie z tego samego powodu warto także spożywać produkty bogate w jod, takie jak jaja i ryby morskie.

"Zadbaj o niski ładunek glikemiczny potraw" - zaleca dietetyk. Tego typu produkty pomagają utrzymywać poziom insuliny w ryzach, a to pozytywnie odbija się na ogólnym stanie zdrowia, ale także na wydzielaniu hormonów tarczycy.

Nie można również zapominać o błonniku. Częstym problemem osób cierpiących na niedoczynność tego narządu są zaparcia, a odpowiednia podaż błonnika w diecie może je skutecznie złagodzić.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze