Trwa ładowanie...

''Cichy zabójca". Oto sygnał, że tętnice są zapchane cholesterolem

Powoduje skok trójglicerydów w krwi. Lekarz: Sygnał, że tętnice są zapchane cholesterolem
Powoduje skok trójglicerydów w krwi. Lekarz: Sygnał, że tętnice są zapchane cholesterolem (East News)

Chociaż wysoki poziom cholesterolu nie wywołuje charakterystycznych objawów, lekarze ostrzegają, że organizm może wysyłać pewne sygnały, których nie powinniśmy lekceważyć. Jeśli zostaną przeoczone, mogą doprowadzić do miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu.

spis treści

1. Cholesterolu LDL to ''cichy zabójca''

Cholesterol jest cząsteczką niezbędną do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Dzieli się go na:

Zobacz film: "Choroba rodzinna, która zabija młodych"
  • LDL, czyli tzw. zły cholesterol, który jest odpowiedzialny za transport cholesterolu z wątroby do komórek. Niewykorzystany nadmiar LDL odkłada się w postaci złogów w naczyniach tętniczych.
  • HDL, to tzw. dobry cholesterol, który jest odpowiedzialny za transport cholesterolu z powrotem do wątroby. Tam ulega metabolizmowi i wykorzystaniu do produkcji kwasów żółciowych bądź zostaje wydalony.

Eksperci nazywają zły cholesterol "cichym zabójcą", ponieważ jego nadmiar nie daje specyficznych objawów, przez co może przez długie lata wyrządzać szkody zdrowotne, o których pacjent nawet nie wie.

- Zbyt wysoki poziom cholesterolu bardzo często może nie dawać żadnych objawów. Jeśli mamy obciążenie genetyczne i wiemy, że nasi dziadkowie albo rodzice mieli zawał serca lub udar mózgu, to w pierwszej kolejności powinniśmy oznaczyć poziom lipidów we krwi. Niezależnie od tego, jaką mamy dietę, bo mamy taką chorobę jak hipercholesterolemia rodzinna, czyli sytuację, w której wysoki cholesterol dziedziczymy po rodzicach. I wówczas nasza dieta i styl życia nie mają większego znaczenia – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Magdalena Krajewska, lekarz POZ.

Ekspertka zwraca szczególną uwagę na oznaczenie poziomu cholesterolu LDL, a nie cholesterolu całkowitego, ponieważ ten drugi może nie wykazać problemów, z jakimi się zmagamy.

- Niestety, pacjenci często oznaczają we krwi poziom ogólnego cholesterolu, a nie LDL, co dla nas lekarzy jest sporym utrudnieniem, ponieważ to LDL jest wykładnikiem stanu naszego zdrowia. Co więcej, to na podstawie poziomu LDL określa się normy cholesterolu we krwi, zarówno u ludzi zdrowych, jak i tych z chorobami przewlekłymi – dodaje dr Krajewska.

Zobacz także:

2. Ile wynosi zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL?

Dr Krajewska wyjaśnia, że normy cholesterolu są różne i zależą od stanu zdrowia pacjenta. Od 2019 roku europejskie wytyczne dotyczące leczenia dyslipidemii (zaburzenie stężenia lipidów i lipoprotein w osoczu krwi) sygnowane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Europejskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą rekomendują, aby wartości cholesterolu LDL dla grup bardzo wysokiego ryzyka, wysokiego ryzyka i umiarkowanego ryzyka, wynosiły odpowiednio do < 55 mg/dl, < 70 mg/dl i < 100 mg/dl.

Wartości te zastąpiły stare progi docelowe, które w 2016 r. Europejczycy definiowali odpowiednio: < 70 mg/dl, < 100 mg/dl i < 115 mg/dl.

- Osoba zdrowa, bez żadnych chorób obciążających powinna mieć poziom LDL poniżej 115 mg/dl. Jeśli ktoś cierpi na inne choroby, to te normy są obniżane, co widzimy w zaleceniach polskich i europejskich towarzystw kardiologicznych. W przypadku niektórych chorób serca poziom LDL powinien wynosić mniej niż 55 mg/dl. Czyli ponad połowę mniej – tłumaczy lekarka.

Konsekwencje zbyt wysokiego poziomu cholesterolu są bardzo dotkliwe. Aby im zapobiec, warto zwracać uwagę na drętwienie kończyn dolnych, które mogą sugerować problemy z LDL.

- Na nadmiar cholesterolu w organizmie może wskazywać drętwienie nóg i stóp, które mogą oznaczać nieprawidłowy przepływ krwi i problemy z miażdżycą. Choć należy podkreślić, że miażdżyca, czyli stan zapalny naczyń powstaje już w wieku płodowym, więc normalne jest, że biegiem lat się powiększa. Odkładający się cholesterol LDL sprawia jednak, że tych blaszek miażdżycy jest więcej. W najgorszych przypadkach doprowadzają one do zawału serca oraz udaru mózgu, które nierzadko kończą się śmiercią – tłumaczy dr Krajewska.

3. Czego unikać, by nie zwiększać poziomu cholesterolu?

Dr Monika Wassermann, dyrektor medyczny Olio Lusso w rozmowie z portalem Express.co.uk dodaje, że organizm zmagający się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL może wysyłać także sygnały w postaci :

  • bólu w klatce piersiowej,
  • uczucia chłodu w dolnej części ciała,
  • częstych duszności,
  • mdłości,
  • uczucia zmęczenia,
  • zwiększonego ciśnienia krwi.

- Zdecydowanie radzę zwrócić się o natychmiastową pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów - zaleciła.

Dr Wassermann dodaje, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu LDL powinny stosować dietę obniżającą poziom złego cholesterolu i ograniczyć tłuste produkty takie jak: masło, smalec, smażone mięso wieprzowe czy podroby. Tłuszcze zwierzęce powinny być zastępowane roślinnymi.

W zamian za to w menu powinny znaleźć się:

  • tłuste ryby (makrela i łosoś),
  • brązowy ryż, chleb i makaron,
  • orzechy i nasiona,
  • owoce i warzywa.

Pomocna może być również aktywność fizyczna - co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Inne przydatne modyfikacje stylu życia obejmują rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze