Trwa ładowanie...

Cieczka – charakterystyka, pierwsza cieczka, etapy, jak się do niej przygotować

Avatar placeholder
21.10.2021 13:17
Cieczka – charakterystyka, pierwsza cieczka, etapy, jak się do niej przygotować
Cieczka – charakterystyka, pierwsza cieczka, etapy, jak się do niej przygotować (adobestock)

Cieczka u psa jest szczególnym momentem nie tylko w życiu psa ale i właściciela. Oznacza to, że za chwilę zostanie uwolniona komórka i suka zacznie być płodna i będzie mogła zajść w ciążę. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka? Ile trwa cieczka? Jak się do niej przygotować?

spis treści

1. Czym jest cieczka

Cieczka inaczej nazywana: rują, grzaniem, gonieniem, estrusem lub po prostu krwawieniem, to naturalny czas w cyklu życia zwierzęcia płci żeńskiej, sygnalizujący że suka jest zdolna do zajścia w ciążę i wydania na świat potomstwa. Cieczka u psa trwa około 21 dni, okres ten podzielony jest na 4 fazy. Do owulacji dochodzi w tzw. fazie właściwej, to wtedy może dojść do zapłodnienia. Suka ma cieczkę około 2 razy w ciągu roku. W czasie cieczki zwierze produkuje feromony, które odbierane przez okoliczne wpływają na istotny wzrost zainteresowania. Dla właścicieli może być to uciążliwe, gdyż sukę należy objąć szczególnym nadzorem.

2. Kiedy pierwsza cieczka u psa

Ciężko określić kiedy pojawi się pierwsza cieczka u psa. Zależy to w dużej mierze od razy psa. Pierwsza cieczka u psa pojawia się zwykle w wieku 6-24 miesięcy. Jeżeli mamy do czynienia z psem, który nie osiąga dużych rozmiarów jego dojrzałość płciowa przychodzi wcześniej i pierwsza cieczka może pojawić się już po 5-6 miesiącach.

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

Najczęściej pierwsza cieczka występuje jednak w okresie 6-8 miesięcy od narodzin. Może się tak zdarzyć, że pierwsza cieczka wystąpi szybciej jeżeli w pobliżu znajduje się druga suka, która ma cieczkę.

Pies a ciąża
Pies a ciąża

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną

zobacz galerię

3. Jakie są etapy cieczki u psa

Cieczka trwa zazwyczaj ok. 21 dni. Stan ten można podzielić na poszczególne etapy. Ponieważ cieczka nie jest przez cały czas taka sama. Możemy wyróżnić cztery etapy cieczki.

3.1. Faza poprzedzająca cieczkę (proestrus)

Jest to czas, który pojawia się średnio 7-10 dni przed momentem krwawienia. W tym czasie w jajnikach dojrzewają komórki jajowe i macica przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Srom suki jest obrzęknięty i wzmacnia się diureza. Jest to czas, w którym rozprowadza się trop zapachowy, który może przyciągnąć psy z okolicy.

W tym czasie suka może być agresywna w stosunku do psów aż do momentu kiedy da się zapłodnić. Na tym etapie cieczki suka może nie mieć apetytu, ale dużo chętniej pije.

3.2. Faza właściwa cieczki (estrus)

Ruja właściwa jest fazą, która trwa ok. 9 dni. W tym czasie dochodzi do krwawienia. Na początku krew jest różowa i bardziej rzadka, a później staje się jaśniejsza, niemal biała. Jest to czas gdy zmienia się też nastawienie suki. Chce być głaskana, przytula się do właściciela, odchyla ogon i wygina grzbiet. Jest to czas, gdy jest gotowa na przyjęcie samca.

Na tym etapie cieczki dochodzi do owulacji są wówczas bardzo aktywne i taka suka przyciąga „adoratorów” z całej okolicy. Między 9 a 13 dniem cieczki najczęściej dochodzi do zapłodnienia.

3.3. Faza porujowa cieczki (diestrus)

Kolejną fazą cieczki jest faza porujowa. Trwa ona ok. 5 dni. W tym czasie kształtują się ciała żółte, wydzielina może zrobić się ciemniejsza, a macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

3.4. Faza bezrujowa (anestrus)

Faza bezrujowa trwa najdłużej i ten okres trwa do następnej cieczki.

Zobacz także:

4. Jak przygotować psa do cieczki

Jeżeli nie mamy zamiaru na rozmnażanie suki najrozsądniejsza będzie wczesna sterylizacja. Nie będzie ona wówczas przeżywać stresu związanego ze wzmożonym popędem płciowym, oraz uniemożliwi jej się zajście w ciążę.

Jeżeli nie chcemy by nasza suka byłą wysterylizowana a jednak uważamy, że nie jest to dobry czas na szczenięta powinniśmy ją pilnować. Spacery trzeba ograniczyć do minimum i pamiętać, aby suka była zawsze na smyczy. W czasie cieczki wychodzenie na spacer bywa uciążliwe, ponieważ suka jest bardziej atrakcyjna dla psów.

To także czas gdzie krwawienie może być na tyle silne, że pozostaną ślady na wyposażeniu naszego domu. Krwawienie nie jest jedynym objawem cieczki. Może także zmienić się zachowanie psa.

Cieczkę można przesunąć bądź zahamować poprzez zastrzyki hormonalne. Jednak metoda może doprowadzić do rozwoju nowotworów, ropomacicza a także cyst.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze