Cierpi na łuszczycę, jej ciało pokryte jest w 80 proc. czerwonymi plamami. "Wszystko w moim życiu kręci się wokół choroby"
U Rosie Daniels w dzieciństwe zdiagnozowano łuszczycę. Choroba charakteryzuje się specyficznymi, czerwonymi zmianami na skórze. Najpierw pojawiły się na głowie, a z biegiem lat rozprzestrzeniły się na całe ciało. "Życie z tą chorobą zmienia mój wygląd. Czasami czuję się tak, jakbym doznała oparzeń słonecznych lub miała liczne ślady ugryzień na skórze" - mówi młoda kobieta.
1. Od 12. roku życia choruje na łuszczycę
Młoda kobieta Rosie Daniels mieszka w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W wieku 12 lat zaczęła cierpieć na przewlekłą chorobę zapalną skóry o podłożu autoimmunologicznym tzw. łuszczycę. Wywołuje ona powstawanie mało estetycznych zmian skórnych w formie czerwonych, plackowatych ognisk zapalnych. Jako najbardziej prawdopodobne powody wystąpienia choroby wymienia się zwykle anomalie genowe lub niewłaściwą reakcję immunologiczną skóry.
Lekarz zdiagnozował u Rosie łuszczycę w wieku 14 lat. Na początku pojawiły się jedynie zmiany łuszczycowe, które objęły tylną część skóry na głowie.
"I tak byłam zażenowana tym, jak wówczas wyglądałam i w szkole nie nosiłam rozpuszczonych włosów, żeby nikt nie zauważył tych plam" - wyznaje Rosie w rozmowie dla "The Sun".
2. Choroba objęła 80 proc. jej ciała
Od 2019 roku plamy zaczęły rozprzestrzeniać się po jej całym ciele. Stosowała różne kremy i preparaty łagodzące objawy łuszczycy, ale nic nie dawało rezultatów. W ciągu zaledwie trzech lat choroba objęła 80 proc. jej ciała.
"Nie mogę nosić obcisłych ubrań, ponieważ sprawiają mi ból. Czasami są takie dni, że bolesność daje się tak we znaki i nawet nie mogę położyć się do łóżka" - mówi 22-latka.
Dodała, że teraz choroba odbija się na jej życiu w wielu aspektach. Każdego dnia dziewczyna poświęca około 20 minut rano i wieczorem na to, by dokładnie nawilżyć ciało. Robi też kąpiele owsiane.
Poza tym Rosie musi zwracać uwagę na to, co je oraz wybierać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry. Musi też nosić ubrania, które nie uwierają podczas noszenia, ani nie obciskają skóry zbyt mocno. W domu nosi luźne, wygodne ubrania.
Zobacz także: Przez cukrzycę straciła wzrok. Teraz ostrzega innych
3. "Wszystko kręci się wokół mojej choroby"
Nasilenie objawów choroby trwa już rok, a dziewczyna próbuje znaleźć przyczynę, co je wywołuje.
"Dosłownie wszystko w moim życiu kręci się wokół mojej choroby. Ogromne wsparcie otrzymuje od chłopaka. Gdyby nie on, nie byłabym tak silna, jak jestem" - dodaje 22-latka.
Rosie zdrowo się odżywia, nawet wyeliminowała z menu pokarmy, które mogłyby mieć wpływ na stan zapalny skóry. Unika przede wszystkim nabiału i glutenu oraz stosuje tabletki ziołowe i witaminy po to, aby przywrócić równowagę w jelitach.
Rosie przeszła wiele badań, teraz poddała się terapii promieniami UV.
Jak na razie, nie opracowano skutecznego leku na łuszczycę. Pacjenci najczęściej stosują między innymi: kremy sterydowe, różne maści, emolienty, analogi witaminy D czy inhibitory kalcyneuryny.
4. Pokazuje innym, jak żyć z łuszczycą
Misją Rosie jest pokazanie innym, jak ważne jest, aby kochać siebie i akceptować to, jak się wygląda. Z tego też powodu prężnie działa w mediach społecznościowych, w których otwarcie opowiada o swojej chorobie. Rzadko spotyka się z negatywnymi komentarzami.
"Ludzie pytają się niekiedy, dlaczego moja skóra jest cała czerwona. Staram się więc wyjaśnić, na czym polega ta choroba" - mówi Rosie.
Obecnie obserwuje ją ponad cztery miliony osób na Instagramie, TikTok i YouTube.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.