Cierpi na "syndrom twarzy demona". Na całym świecie jest tylko 75 takich osób
Amerykanin jest jedną z zaledwie kilkudziesięciu osób na świecie cierpiących na bardzo rzadką chorobę - prozopometamorfopsję, potocznie nazywaną "syndromem twarzy demona". Osoby cierpiące na ten syndrom odbierają twarze innych w sposób wypaczony i często budzący przerażenie. Skąd bierze się choroba?
1. Widzi zniekształcone twarze ludzi. To wina choroby
Victor Sharrah, były kierowca ciężarówki, cierpi na niezwykle rzadką chorobę, która powoduje, że widzi inne osoby jako demony. Mężczyzna wspomina, że problemy zaczęły się nagle trzy lata temu. Obudził się i z przerażeniem zobaczył, że jego współlokator wygląda jak diabeł. Po pierwszym szoku wybiegł z domu i ku swojemu zaskoczeniu odkrył, że napotykani ludzie również przypominają zombie.
- To było jak coś wyjętego z filmu, jak twarz demona - wspominał mężczyzna.
Mężczyzna szukał pomocy u wielu lekarzy, ostatecznie zdiagnozowano u niego rzadką chorobę nazywaną prozopometamorfopsją (PMO). Podczas badań okazało się, że Sharrah widzi zdeformowane twarze "na żywo" , ale z kolei na zdjęciach lub nagraniach te same osoby odbiera prawidłowo.
Eksperci uważają, że zaburzenie mogło rozwinąć się np. w wyniku urazu, Sharrah kilka lat wcześniej uderzył się w głowę. Lekarze odkryli też, że były kierowca ma w mózgu jednocentymetrową torbiel.
2. Chorzy widzą zniekształcone ludzkie twarze
Prozopometamorfopsja to choroba neurologiczna, która powoduje zniekształcone widzenie twarzy innych osób. Schorzenie może mieć różne nasilenie, może powodować zniekształcenie kształtu, kolorów lub rozmieszczenia części twarzy. Dokładne przyczyny rzadkiego schorzenia nie są znane.
Na całym świecie odnotowano zaledwie 75 osób, które cierpią na podobne problemy, w większości przypadków dolegliwości utrzymują się przez kilka dni lub tygodni. W przypadku Amerykanina problemy trwają od trzech lat.
Naukowcy opisali zadziwiający przypadek 59-letniego na łamach "The Lancet". Wśród autorów artykułu jest mieszkający w Stanach Zjednoczonych polski neurolog Krzysztof Bujarski. Badaczom udało się opracować wizualizację tego, co widzi osoba cierpiąca na prozopometamorfopsję.
Autorzy pracy zwracają uwagę na problemy pacjentów, którzy zmagają się z tymi zaburzeniami, wielu z nich boi się przyznać do swoich zaburzeń z obawy przed tym, że będą posądzeni o problemy psychiczne.
- Słyszeliśmy od wielu chorych, że psychiatrzy diagnozowali u nich schizofrenię i przepisywali leki przeciwpsychotyczne, podczas gdy mają oni problemy z układem wzrokowym – podkreśla Brad Duchaine z Dartmouth College (USA).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.