Trwa ładowanie...

Citabax – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
17.12.2021 13:12
Citabax – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Citabax – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne (AdobeStock)

Citabax to lek działający na ośrodkowy układ nerwowy. Jest stosowany jako lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu depresji oraz profilaktyce nawrotów zaburzeń depresyjnych.

spis treści

1. Jak działa lek Citabax?

Substancją czynną leku Citabax jest citlopram. Nasila on działanie leków przeciwbólowych. Citabax wpływa na skrócenie fazy REM i wydłużenie fazy wolnofalowej.

Ze względu na skutki uboczne lek Citabax może powodować problemy z prowadzeniem pojazdów, a także obsługą innych maszyn.

2. Kiedy można stosować?

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Wskazania do stosowania leku Citabax to leczenie depresji, zapobieganie nawrotów zaburzeń depresyjnych a także w leczeniu zaburzeń lękowych z napadami lęku i agorafobii.

3. Kiedy nie powinno się zażywać leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Citabax to: uczulenie na substancje zawarte w leku, padaczka, choroby nerek, choroby wątroby, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przeciwwskazaniem mogą być także inne przyjmowane leki. Leku Citabax nie można łączyć z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, preparatami litu, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, preparatami z dziurawcem a także cymetydyną.

Leku Citabax nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią ponieważ lek Citabax jest wydzielany z mlekiem matki. Jeżeli kuracja lekiem Citabax jest niezbędna trzeba rozważyć przerwanie karmienia piersią.

4. Dawkowanie

Lek Citabax jest przeznaczony do stosowania doustnego. Preparat Citabax jest przeznaczony dla osób dorosłych. Citabax jest dostępny w trzech dawkach: 10 mg, 20 mg oraz 40 mg.

W leczeniu depresji stosuje się zwyczajowo 20 mg leku Citabax raz na dobę. W razie potrzeby lekarz może zwiększyć dawkę do 40 mg.

W zaburzeniach lękowych dawka Citabax 10 mg na dobę jest dawką początkową. Taką dawkę utrzymuje się przez tydzień, a następnie zwiększa się dawkę Citabax do 20 mg. Maksymalna dawka leku Citabax to 40 mg. Lekarz dobiera dawkę indywidualnie do pacjenta.

Zobacz także:

U pacjentów w podeszłym wieku stosuje się 10-20 mg na dobę. Maksymalna dawka to 20 mg. Odstawienie leku Citabax musi być przeprowadzone stopniowo, aby nie wystąpiły objawy z odstawienia.

Cena leku Citabax to ok. 24 zł za 28 tabletek 20 mg.

5. Jakie mogą być skutki uboczne Citabaxu?

Działania niepożądane przy stosowania leku Citabax to: nudności, suchość w ustach, zwiększona potliwość, drżenia mięśni, biegunka, zaparcia, zaburzenia ejakulacji, bezsenność oraz senność.

Skutki uboczne leku Citabax to także: ból głowy, zawroty głowy, drażliwość, lęk, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, zaburzenia oddawania moczu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.