Trwa ładowanie...

Co mnie ugryzło? Jak rozpoznać ślady po ukąszeniach?

Co mnie ugryzło? Zwykle winowajcą okazuje się komar, meszka, giez, pszczoła, osa lub kleszcz
Co mnie ugryzło? Zwykle winowajcą okazuje się komar, meszka, giez, pszczoła, osa lub kleszcz (123rf)

Co mnie ugryzło? Zwykle winowajcą okazuje się komar, meszka, giez, pszczoła, osa lub kleszcz. Bliskie spotkania z wieloma owadami pozostawiają po sobie nieprzyjemne pamiątki. Te są mniej lub bardziej uciążliwe. Zwykle jest to zaczerwienienie i świąd, czasem reakcje alergiczne, ale i ryzyko choroby. Jak rozpoznać ślady po ukąszeniach owadów?

spis treści

1. Co mnie ugryzło? Jedno pytanie, wiele odpowiedzi

Co mnie ugryzło? To pytanie zadajemy sobie bardzo często, zwłaszcza późną wiosną i latem, w różnych codziennych okolicznościach. Aby doszło do bliskiego spotkania z insektem, nie potrzeba nawet wychodzić z domu (choć wycieczka w plener, zwłaszcza do lasu, na łąkę czy nad wodę wieczorową porą sprawiają, że szanse na to zdecydowanie rosną).

Choć nie wszystkie owady gryzą, wiele z nich tak, co pozostawia po sobie nieprzyjemną pamiątkę w postaci bolesnego czy swędzącego bąbla lub grudki, rumienia i opuchlizny. Ale to nie wszystko. Zdarzają się reakcje alergiczne, od łagodnych, po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Może również dojść do zakażenia i zachorowania na boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu lub anaplazmozę.

2. Dlaczego coś mnie ugryzło?

Zobacz film: "Szerszeń azjatycki w USA. Morderczy owad po raz pierwszy złapany w pułapkę"

Większość owadów gryzie, ponieważ potrzebuje krwi. Tak dzieje się w przypadku:

  • komarów,
  • meszek,
  • much końskich,
  • kleszczy.

Inne owady, takie jak na przykład:

  • pszczoły,
  • osy,
  • mrówki

nie żywią się krwią, a atakują albo przypadkiem, albo w sytuacji zagrożenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak rozpoznać co mnie ugryzło?

Ugryzienie czy użądlenie przez owada najczęściej pozostawia po sobie nieprzyjemną pamiątkę. Niektóre ślady tylko swędzą, inne bolą. Aby złagodzić dolegliwości, stosuje się różne metody.

Żadna jednak nie jest na tyle uniwersalna, by sprawdzać się zawsze. Innego działania wymaga ugryzienie komara, innego użądlenie osy. To dlatego warto znać odpowiedź na pytanie „co mnie ugryzło” i umieć rozpoznać ślady po ukąszeniach. To pozwala reagować odpowiednio i optymalnie.

4. Ugryzienie komara

Komar, atakując, razem ze śliną wstrzykują w skórę substancję znieczulającą. Ponieważ jego aparat ssący jest bardzo cienki, najczęściej tego nie zauważamy. Miejsce ukąszenia przez komara swędzi, pojawia się charakterystyczny bąbel, obrzęk i rumień. Czasem na środku widoczna jest też czerwona kropeczka, ślad po wkłuciu się komara.

Zmiany na skórze utrzymują się dość krótko. Gdy nie są rozdrapywane, znikają nawet w ciągu doby. Ugryzienie przez komara jest bardziej kłopotliwe dla alergików. Wówczas ślad jest okrągły i wypukły, gwałtownie się powiększa. Może także pojawić się wysypka.

5. Ugryzienie meszki

Ponieważ meszka rozdrapuje skórę, typowym śladem po jej ugryzieniu jest mała ranka z wyraźnym i krwawiącym śladem. Miejsce to boli, szybko tworzy się obrzęk, Obserwuje się zaczerwienienie, świąd i ocieplenie skóry. Ponieważ meszka wstrzykuje pod skórę ślinę zawierającą substancje drażniące, ugryzienie przez kilka owadów może wywołać różne dolegliwości.

Ślady po ugryzieniu meszki są nie tylko dokuczliwe, ale i długo się goją. Na początku z ranki zwykle sączy się bezbarwny płyn, na drugi dzień pojawia się czerwony strupek.

6. Ugryzienie muchy końskiej

Końskie muchy czy gzy to tak naprawdę jusznice deszczowe. Owady atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Są bardzo zdeterminowane: robią to albo do skutku, albo do swojej śmierci.

Ugryzienie końskiej muchy boli, ponieważ ta tnie skórę i tworzy rankę, z której pije krew. W rezultacie pojawia się płaskie wybrzuszenie o nieregularnym kształcie. Zwykle towarzyszy mu zaczerwienienie, podrażnienie i opuchlizna.

7. Użądlenie pszczoły

Pszczoły atakują wyłącznie wtedy, gdy są sprowokowane. Oznacza to bolesny moment związany z wbiciem żądła. Ponieważ zostaje ono w skórze, trzeba je usunąć paznokciem lub ostrzem noża. Należy to zrobić delikatnie, ponieważ na jego końcu znajduje się woreczek z jadem.

Ślad po użądleniu pszczoły boli, a w miejscu wkłucia powstaje zwykle obrzęk, zaczerwienienie i bąbel. Zmiana znika po kilku dniach. W nieco innej sytuacji są alergicy, ponieważ objawem uczulenia na jad pszczoły jest wstrząs anafilaktyczny, który bywa śmiertelny.

8. Użądlenie osy

Osa nie traci żądła po użądleniu, dlatego może atakować wielokrotnie. Ponieważ z natury jest agresywna, czasem robi to niesprowokowana. Nie dość, że jej użądlenie bardzo boli, to wokół miejsca wbicia żądła pojawia się obrzęk i zaczerwienienie, a także bolesne zgrubienie. Może pojawić się także reakcja alergiczna.

Ugryzienie osy
Ugryzienie osy (123rf)

9. Ślad po ugryzieniu mrówki

Mrówka w sytuacji zagrożenia kąsa, nacinając skórę. Ponieważ towarzyszy temu polanie ranki jadem zawierającym kwas mrówkowy o wysokim stężeniu, pojawia się miejscowe podrażnienie. To zwykle czerwona pokrzywka. Zwykle towarzyszy jej ból i swędzenie. Zarówno kwas mrówkowy, jak i inne substancje zawarte w jadzie mrówek sprawiają, że bliskie spotkanie z nimi może wywołać reakcje alergiczne.

10. Ugryzienie kleszcza

Kleszcze wgryzają się w skórę i bywają w niej przez pewien czas. Odpadają dopiero wtedy, gdy nasycą się krwią. Ponieważ to nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne, dostrzeżonego kleszcza należy jak najszybciej usunąć.

Miejsce po ugryzieniu przez kleszcza może być zmianą zapalną lub alergiczną. Skóra może swędzieć lub być zaczerwieniona. Nie boli. Po jakimś czasie może pojawić się duży, wyraźny rumień wędrujący, który wyglądem przypomina tarczę: w środku ma czerwony ślad po ukąszeniu kleszcza, wokół niego pojawia się blady okrąg, a za nim widnieje czerwona obręcz.

Rumień po ugryzieniu kleszcza
Rumień po ugryzieniu kleszcza (gettyimage)

Zmianę wywołuje bakteria Borrelia. To jeden z objawów boreliozy, groźnej choroby odkleszczowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze