Trwa ładowanie...

Dobry cholesterol - właściwości, sposoby na podniesienie

Dobry cholesterol to substancja produkowana i wykorzystywana przez organizm, która pomaga nam zachować na długo zdrowie i witalność. Organizm to jedno źródło, dostarczające około 75% cholesterolu. Drugie źródło związane jest z codziennym menu człowieka, które dostarcza 25% tej substancji.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

spis treści

1. Dobry cholesterol - właściwości

Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: tzw. dobry i zły cholesterol. Ważne jest, by zdawać sobie z tego sprawę i wiedzieć jakie ilości w krwi tych dwóch rodzajów cholesterolu są prawidłowe. Groźne jest zarówno zbyt duża ilość złego cholesterolu, jaki i zbyt mała ilość dobrego cholesterolu. Oba nieprawidłowe wyniki zwiększają ryzyko choroby wieńcowej, ataku serca czy wylewu. HDL to tzw. dobry cholesterol, który zapobiega osadzaniu się złego cholesterolu (LDL) na ścianach tętnic.

2. Dobry cholesterol - sposoby na podniesienie

  • Ćwicz. Ruch jest bardzo skutecznym sposobem na podniesienie dobrego cholesterolu (HDL). Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, które nie muszą być intensywne, lecz powinny trwać przez dłuższy czas (minimum 20, 30 minut).
  • Schudnij. Otyłość powoduje nie tylko wzrost złego cholesterolu, lecz także obniża ilość tego dobrego. Zrzucenie zbędnych kilogramów jest bardzo ważne, szczególnie jeśli występuje tzw. otyłość brzuszna.

    Rzuć palenie. Papierosy to kolejny czynnik powodujący wzrost LDL.

  • Ogranicz niezdrowe kwasy tłuszczowe. Pamiętaj jednak, że nie każdy tłuszcz jest niezdrowy. Możesz sięgać w umiarkowanych ilościach po oliwę z oliwy, tłuste morskie ryby. Zrezygnuj natomiast z tłustych przekąsek i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.
  • Jedz błonnik. Zostało udowodnione, że pełnoziarniste produkty spożywcze, owoce i warzywa obniżą poziom złego cholesterolu i podniosą poziom dobrego cholesterolu. Możesz brać go także w postaci kapsułek.
  • Co jeszcze podwyższy dobry cholesterol? Sok żurawinowy, kwas tłuszczowy omega-3 w postaci pigułek. Dla kobiet w okresie menopauzalnym poleca się przyjmowanie większej ilości wapnia.

To, czy w naszych organizmie znajduje się duża ilość dobrego cholesterolu w dużej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Jednak nie wszystko zależy od genów. Sam człowiek ma także na to wpływ. Stosując się do wyżej wymienionych rad, zadba o odpowiednio wysoki poziom dobrego cholesterolu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.