Trwa ładowanie...

Dobry cholesterol - właściwości, sposoby na podniesienie

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 13.04.2021 15:47
Dobry cholesterol ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Dobry cholesterol ma pozytywny wpływ na zdrowie. (123rf)

Dobry cholesterol to substancja produkowana i wykorzystywana przez organizm, która pomaga nam zachować na długo zdrowie i witalność. Organizm to jedno źródło, dostarczające około 75% cholesterolu. Drugie źródło związane jest z codziennym menu człowieka, które dostarcza 25% tej substancji.

spis treści

1. Właściwości cholesterolu

Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: tzw. dobry i zły cholesterol. Ważne jest, by zdawać sobie z tego sprawę i wiedzieć jakie ilości w krwi tych dwóch rodzajów cholesterolu są prawidłowe. Groźna jest zarówno zbyt duża ilość złego cholesterolu, jaki i zbyt mała ilość dobrego cholesterolu.

Oba nieprawidłowe wyniki zwiększają ryzyko choroby wieńcowej, ataku serca czy wylewu. HDL to tzw. dobry cholesterol, który zapobiega osadzaniu się złego cholesterolu (LDL) na ścianach tętnic.

2. Jak podnieść dobry cholesterol?

Zobacz film: "Badania w RZS"

Ruch jest bardzo skutecznym sposobem na podniesienie dobrego cholesterolu (HDL). Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, które nie muszą być intensywne, lecz powinny trwać przez dłuższy czas (minimum 20, 30 minut).

Otyłość powoduje nie tylko wzrost złego cholesterolu, lecz także obniża ilość tego dobrego. Zrzucenie zbędnych kilogramów jest bardzo ważne, szczególnie jeśli występuje tzw. otyłość brzuszna.

Papierosy to kolejny czynnik powodujący wzrost LDL. Ogranicz niezdrowe kwasy tłuszczowe. Pamiętaj jednak, że nie każdy tłuszcz jest niezdrowy. Możesz sięgać w umiarkowanych ilościach po oliwę z oliwy, tłuste morskie ryby. Zrezygnuj natomiast z tłustych przekąsek i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego.

Jedz błonnik. Zostało udowodnione, że pełnoziarniste produkty spożywcze, owoce i warzywa obniżą poziom złego cholesterolu i podniosą poziom dobrego cholesterolu. Możesz brać go także w postaci kapsułek.

Co jeszcze podwyższy dobry cholesterol? Sok żurawinowy, kwas tłuszczowy omega-3 w postaci pigułek. Dla kobiet w okresie menopauzalnym poleca się przyjmowanie większej ilości wapnia.

To, czy w naszych organizmie znajduje się duża ilość dobrego cholesterolu w dużej mierze uwarunkowane jest genetycznie. Jednak nie wszystko zależy od genów. Sam człowiek ma także na to wpływ. Stosując się do wyżej wymienionych rad, zadba o odpowiednio wysoki poziom dobrego cholesterolu.

3. Nowe spojrzenie na cholesterol

Lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) to tzw. zły cholesterol, który może powodować miażdzycę, a lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) to tzw. dobry cholesterol, który jak uważano do tej pory zmniejsza ilość złego cholesterolu w organizmie.

Obecnie nie ma żadnego zalecenia dla maksymalnego poziomu HDL. Powszechnie uważano bowiem, że odpowiada on za usuwanie złego cholesterolu ze ścian naczyń. Jednak badania przeprowadzone na blisko 6000 pacjentach wykazały, że osoby z bardzo wysokim poziomem HDL były bardziej podatne na atak serca niż te o niższym jego poziomie.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Wysoki cholesterol może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Do głównych przyczyn występowania hipercholesterolemii

zobacz galerię

Autorem badań jest dr Marc Allard-Ratick z Emory University w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem nadszedł czas na to, aby zmienić myślenie o cholesterolu HDL.

Naukowiec przyglądał się badanym pacjentom przez cztery lata. W grupie osób ze średnim poziomem HDL zawały występowały rzadziej. Ryzyko wzrastało w przypadku pacjentów, którzy mieli albo bardzo nisko, albo bardzo wysoki poziom HDL. Stwierdził, że niebezpieczeństwo w tej grupie wzrastało aż o 50 proc. Dr Marc Allard-Ratick przedstawił wyniki badań na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze