Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Skóra - zdrowie wypisane na skórze, trądzik, zmarszczki, trądzik różowaty, egzema

 Sylwia Stachura
06.09.2023 17:45
Skóra - zdrowie wypisane na skórze, trądzik, zmarszczki, trądzik różowaty, egzema
Skóra - zdrowie wypisane na skórze, trądzik, zmarszczki, trądzik różowaty, egzema (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zewnętrzne symptomy pojawiające się na skórze mogą świadczyć o chorobach. Zmarszczki, trądzik, egzema są sygnałami naszego organizmu, że wewnątrz dzieje się coś złego. Warto przyjrzeć się skórze, ponieważ jest dla nas źródłem wiedzy o potencjalnych schorzeniach.

spis treści

1. Funkcje skóry

Skóra jest zwierciadłem, na którym odbijają się choroby. Zwykle dolegliwości skóry nie utrudniają nam codziennego funkcjonowania, dlatego przyzwyczajamy się do nich i nie przywiązujemy dużej wagi. Skóra daje nam jednak sygnały – zwykle brakuje nam witamin i minerałów albo nasz organizm jest przeciążony toksynami. Obserwacja skóry pozwoli na wstępną diagnozę i może pomóc w walce z różnymi dolegliwościami.

2. Zmiany trądzikowe na skórze

Zmiany trądzikowe pojawiają się na naszej skórze najczęściej wtedy, gdy ciało nie radzi sobie z neutralizacją szkodliwych substancji. Kiedy wątroba jest przeciążona i nie usuwa toksyn na bieżąco, wypycha je na zewnątrz przez skórę. Właśnie wtedy obserwujemy u siebie wypryski.

Trądzik może być również oznaką problemów z układem pokarmowym. Wiele badań wykazało związek między złym stanem skóry a obecnością złych bakterii w przewodzie pokarmowym. Zmiany trądzikowe w okolicy ust i brody są sygnałem braku równowagi hormonalnej.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,

zobacz galerię

3. Dlaczego na skórze tworzą się zmarszczki?

Zmarszczki są znakiem mijającego czasu, ale często suchość skóry i nierówności na jej powierzchni są sygnałem odwodnienia i braku składników odżywczych. Recepta na kiepski stan skóry jest prosta – picie dużej ilości wody oraz włączenie do menu produktów bogatych w witaminy i minerały.

Warto zwłaszcza jeść dużo produktów bogatych w zdrowe tłuszcze takich jak awokado, oliwa z oliwek, ryby, orzechy. Po miesiącu zdrowej, odżywczej diety, można zobaczyć pierwsze rezultaty. Skóra jest nawilżona, gładka, bardziej promienna, a zmarszczki wygładzone.

4. Trądzik różowaty na skórze

Trądzik różowaty, podobnie jak zwykły, związany jest z nadmiarem toksyn. Oczyszczanie organizmu może więc złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak rumienienie się twarzy, widoczność naczynek, zaczerwienienia i wypryski. Trądzik różowaty występuje często równocześnie z niektórymi schorzeniami, np. chorobą Crohna oraz celiakią.

5. Co powoduje egzemę?

Alergie, nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze oraz stres często ujawniają się na naszej skórze w postaci egzemy. Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny wnikliwie obserwować reakcje skóry po zjedzeniu różnych grup produktów. Może się okazać, że wszystkiemu winna jest nietolerancja pokarmowa. Warto pamiętać, że stres oddziałuje na stan skóry, dlatego należy stosować techniki relaksacyjne, by lepiej sobie z nim radzić.

Organizm każdego dnia musi stawiać czoła ogromnej liczbie toksyn pochodzących z pożywienia oraz zanieczyszczonego środowiska. Wpływ szkodliwych substancji jest szczególnie widoczny na naszej skórze, która staje się szara, zmęczona i matowa. Aby odzyskać blask, należy spróbować różnych technik oczyszczania organizmu. Pomocny może być detoks przy pomocy szczotkowania ciała na sucho czy picie ziołowych herbat oczyszczających. Warto wzbogacić dietę o warzywa, pić dużo wody, a w razie potrzeby korzystać z suplementów diety

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze