Co zrobić, aby szybko pozbyć się siniaka?
Szykujesz się na ważną imprezę albo wyjazd na wakacje pod palmami, a na nodze zrobił ci się siniak? Czasem wystarczy niewielki uraz, by nabawić się pokaźnego, fioletowego sińca, który wygląda mało estetycznie, wywołuje ból i goi się przez kilka dni. Sprawdź, co zrobić, aby szybko się go pozbyć i błyskawicznie zregenerować skórę.
1. Pierwsza pomoc na siniaki
Siniak powstaje w dwóch etapach. Pierwsza faza następuje tuż po urazie – to właśnie wtedy zaczyna się formować. W tym czasie należy zminimalizować napływ krwi do uszkodzonego miejsca.
Druga faza to czas na gojenie, kiedy siniak jest już w pełni ukształtowany. Należy wtedy stymulować krążenie krwi, by przyspieszyć znikanie zasinienia.
Proces gojenia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu – u jednych siniaki znikają już po 2-3 dniach, a u innych osób gojenie trwa nawet kilka tygodni. Czas znikania siniaka zależy również od tego, jak duży i głęboki był uraz.
2. Jak nie dopuścić do tworzenia się siniaka?
Co zrobić w pierwszej kolejności? Jeśli mocno uderzyliśmy się w nogę lub rękę, warto od razu nałożyć bandaż. Ucisk sprawi, że krwotok nie będzie się rozprzestrzeniał, a przez to siniak będzie mniejszy. Następnie należy nałożyć na uszkodzone miejsce okład z lodu. Dzięki temu zminimalizujemy opuchliznę oraz stan zapalny.
Jeśli siniak powstał na ręce lub nodze, staraj się unosić kończynę do góry, kiedy tylko możesz. Dlaczego? Ten prosty sposób sprawia, że krew nie napływa do kończyn, a przez to przebarwienie skóry jest mniejsze.
Przy bolesnych urazach można sięgnąć po środki przeciwbólowe. Nie bierz jednak aspiryny, która rozrzedza krew i może sprawić, że siniak będzie większy.
Masz skłonność do siniaków, a przed tobą zabieg medyczny? Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zasinienia należy 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem zacząć przyjmować preparaty z rutyną albo diosminą. W ten sposób wzmocnisz żyły od wewnątrz i unikniesz mało estetycznego siniaka.
3. Jak zmniejszyć zasinienie?
Twój siniak ma już fioletowy kolor i nie powiększa się? Czas na zmianę taktyki. Zamiast chłodnych okładów przykładaj do skóry ciepły termofor. Wyższa temperatura przyspiesza krążenie krwi, a to z kolei zwiększa tempo gojenia, gdyż krew zaczyna się wchłaniać.
Możesz też delikatnie masować skórę wokół siniaka, by pobudzić naczynia limfatyczne. Nie uciskaj jednak samego siniaka, który wciąż może być bolesny.
Warto wiedzieć, że witamina C przyspiesza procesy gojenia, dlatego jeśli nie wiesz, jak pozbyć się siniaka, spróbuj jeść więcej świeżych warzyw i owoców zawierających tę witaminę.
Świetnie działa również bromelaina – naturalny enzym znajdujący się w ananasach i papai zmniejsza obrzęki oraz siniaki. Możesz też sięgnąć po produkty, które wykazują silne działanie przeciwzapalne, np. natkę pietruszki czy imbir. Dzięki temu wzmocnisz organizm, który szybciej poradzi sobie ze stanem zapalnym po urazie.
4. Okłady na siniaki
Chociaż w aptekach nie brakuje środków na wszystkie problemy ze zdrowiem, to najlepsze sposoby na siniaki to wciąż te, które znały nasze mamy i babcie. Najczęściej poleca się maść z arniką lub wyciągiem z kasztanowca, które zmniejszają opuchliznę, ból i sprawiają, że krew szybciej się wchłania, a siniak znika.
Możesz też rozgnieść tabletki z witaminą C, zmieszać je z niewielką ilością wody i taką pastą posmarować siniaka. Podobny efekt rozjaśnienia skóry uzyskasz przemywając ją octem.
Najważniejsza jest jednak cierpliwość – każdy organizm ma własne tempo gojenia. Możesz je oczywiście nieco przyspieszyć, jednak nie oczekuj, że rozległy siniak zniknie w ciągu 1 dnia. Jeśli masz ważną imprezę, spróbuj zatuszować siniaka korektorem do twarzy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.