Cukrzyca typu 2 - wszystko, co musisz wiedzieć
Cukrzyca to choroba uważana za chorobę XXI wieku, gdyż jest jedną z najczęściej występujących. W 80-90 proc. cukrzycy cierpią z powodu drugiego typu tej choroby.
Od cukrzycy typu 1. różni się ona przede wszystkim tym, że za wysoki poziom cukru we krwi odpowiada zazwyczaj insulinooporność tkanek, a nie uszkodzenie trzustki. Co to oznacza? Komórki w nieodpowiedni sposób reagują na insulinę, przez co, mimo wytwarzania hormonu na wyższym poziomie, nie spełnia on w prawidłowy sposób swojej metabolicznej funkcji. Co za tym idzie, osoby z cukrzycą typu 2. w 90 proc. są otyłe lub mają nadwagę.
Niestety, początkowo choroba rozwija się praktycznie bezobjawowo, więc trudno ją rozpoznać, dlatego też diagnozowana jest najczęściej całkowicie przypadkowo w czasie badań profilaktycznych. Ewentualny brak energii czy senność często przypisujemy przemęczeniu a nie konkretnej jednostce chorobowej. Dopiero w kolejnych fazach cukrzycy typu 2. pojawiają się wahania wagi z tendencją do jej wzrostu, zwiększone pragnienie oraz częstomocz.
Poziom glukozy we krwi powinniśmy więc sprawdzać, np. poprzez wykonywanie profilaktycznych badań w celu oznaczenia poziomu glukozy we krwi. Pozwoli to na odpowiednio wczesne wykrycie i kontrolowanie choroby (lekami oraz przy pomocy glukometrów). Dzięki temu unikniemy powikłań, takich jak: nadciśnienie, zaburzenia wzroku, stopa cukrzycowa, choroby sercowo-naczyniowe, uszkodzenie nerek.