Trwa ładowanie...

Wpływ czosnku na stawy biodrowe

Brytyjscy naukowcy prowadzą badania nad wpływem substancji zawartych w czosnku na stawy biodrowe. Dowodzą, iż dzięki częstemu spożywaniu roślin czosnkowatych kobiety mogą uniknąć choroby zwyrodnieniowej tych stawów.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego to schorzenie zazwyczaj dotykające kobiet. Wywołuje ból, a przez to również ogranicza funkcje ruchowe.

2. Badania nad czosnkiem

Uczeni z University of East Anglia oraz King's College London starają się opracować nowy lek na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, który wykorzystałby lecznicze właściwości czosnku. W badaniach udział wzięło tysiąc par bliźniaczek.

Wiele z nich z początku nie odczuwało żadnych objawów chorobowych. Badanie polegało na monitorowaniu ich stanu zdrowia, przy jednoczesnym kontrolowaniu diety i obserwowaniu występowania ewentualnych zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym, kręgosłupie i kolanach. Okazało się, że u kobiet częściej spożywających warzywa i owoce, a w szczególności czosnek, pory i cebulę zmiany te pojawiały się rzadziej.

3. Korzyści płynące z czosnku

Składnik czosnku, dzięki któremu możliwe jest hamowanie enzymów odpowiadających za niszczenie chrząstki stawowej to dwusiarczek dwuallilu.

Na ile spożywanie czosnku zwiększa ilość tej substancji w stawach nie jest jeszcze poznane, jednak wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii wskazały nowy kierunek dla kolejnych prac badawczych nad metodami leczenia zwyrodnień stawu biodrowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.