Wpływ czosnku na stawy biodrowe

Brytyjscy naukowcy prowadzą badania nad wpływem substancji zawartych w czosnku na stawy biodrowe. Dowodzą, iż dzięki częstemu spożywaniu roślin czosnkowatych kobiety mogą uniknąć choroby zwyrodnieniowej tych stawów.

spis treści

1. Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego to schorzenie zazwyczaj dotykające kobiet. Wywołuje ból, a przez to również ogranicza funkcje ruchowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Badania nad czosnkiem

Uczeni z University of East Anglia oraz King's College London starają się opracować nowy lek na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, który wykorzystałby lecznicze właściwości czosnku. W badaniach udział wzięło tysiąc par bliźniaczek. Wiele z nich z początku nie odczuwało żadnych objawów chorobowych. Badanie polegało na monitorowaniu ich stanu zdrowia, przy jednoczesnym kontrolowaniu diety i obserwowaniu występowania ewentualnych zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym, kręgosłupie i kolanach. Okazało się, iż u kobiet częściej spożywających warzywa i owoce, a w szczególności czosnek, pory i cebulę zmiany te pojawiały się rzadziej.

3. Korzyści płynące z czosnku

Składnik czosnku, dzięki któremu możliwe jest hamowanie enzymów odpowiadających za niszczenie chrząstki stawowej to dwusiarczek dwuallilu. Na ile spożywanie czosnku zwiększa ilość tej substancji w stawach nie jest jeszcze poznane, jednak wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii wskazały nowy kierunek dla kolejnych prac badawczych nad metodami leczenia zwyrodnień stawu biodrowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy