Czujesz, że nogi ważą tonę? Znak, że żyły nie dają rady
Zmęczone i ciężkie nogi to nie tylko skutek długiego dnia w pracy. Problem, który często bywa bagatelizowany, może mieć poważne podłoże i sygnalizować niewydolność żylną. Jeśli za długo zwleka się z leczeniem, zmiany mogą się okazać nieodwracalne.
1. "Ciężkie" nogi mogą być sygnałem alarmowym
"Wielu osobom wydaje się, że objaw ciężkich nóg to stan naturalny, do którego trzeba przywyknąć. Tymczasem powtarzające się uczucie ciężkości i rozpierania jest objawem niepokojącym" - ostrzega flebolog dr hab. n.med. Łukasz Paluch.
Lekarz tłumaczy, że jest to objaw stanu zapalnego i nadciśnienia żylnego, które powinno skłonić do wykonania badań.
"Objaw ciężkich nóg to jeden z pierwszych i ważniejszych objawów niewydolności żylnej" - zaznacza flebolog.
"Niewydolność żylna to poważna choroba, która postępuje i w przyszłości może doprowadzić do wielu patologii takich jak żylaki, obrzęki czy zaburzenia skórne" - dodaje lekarz.
2. Nieodwracalne zmiany
Niewydolność żylna to stan, w którym w wyniku nieprawidłowej funkcji zastawek żylnych dochodzi do cofania się i zalegania krwi w naczyniach. To powoduje przeciążenie układu żylnego oraz drobnych naczyń (nadciśnienie żylne).
Stale podwyższone ciśnienie obciąża i niszczy drobne naczynia krwionośne. Dochodzi do wystąpienia zmian skórnych, w tym jej stwardnienia i zmiany koloru. Na nogach pojawiają się charakterystycznie powiększone żyły. Nieleczone mogą doprowadzić do zakrzepicy.
"Im później będzie leczona, tym możliwości diagnostyczno-terapeutyczne będą mniejsze, a nie wszystkie powikłania i zmiany da się wycofać" - ostrzega dr Paluch.
Dlatego na każdy niepokojący sygnał trzeba reagować od razu.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.