Trwa ładowanie...

Aspiryna? Dla sercowców, ale nie w chorobach wirusowych

Aspiryna nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości
Aspiryna nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości (123RF)

Aspirynę znają wszyscy. Stosują ją chorzy na serce, ratujemy się nią w czasie przeziębienia. Czy jednak aspiryna jest bezpieczna? Kto nie powinien jej stosować i dlaczego?

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy (ASA), to popularny lek stosowany od wielu lat, w wielu dolegliwościach. Zbija gorączkę i uśmierza ból, działa przeciwzapalnie. Aspiryna zapobiega także zawałom serca i udarom mózgu. Ale, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. By uniknąć groźnych dolegliwości zdrowotnych, nie powinno łączyć się jej z niektórymi lekami i stosować w pewnych schorzeniach.

1. Dla zawałowców

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników

zobacz galerię

Aspiryna od lat stosowana jest w profilaktyce chorób układu krążenia. Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzakrzepowo. Zapobiega przyklejaniu się płytek krwi do ścian naczyń. Chroni przed udarami mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Działa także przeciwmiażdżycowo i zapobiega niedotlenieniu serca. Dlatego lek ten kardiolodzy zalecają osobom z miażdżycą i chorobą wieńcową.

Regularnie przyjmowany zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Lek zażywają także osoby, które przeszły już zawał, by zmniejszyć ryzyko kolejnego ataku serca.

2. Zapobiega nowotworom

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine zaobserwowali, że kobiety, które zażywały przez dłuższy czas aspirynę, rzadziej zapadały na czerniaka.

Z kolei uczeni z University of Pittsburgh udowodnili, że aspiryna przyjmowana w niewielkich dawkach chroni przed rakiem piersi i prostaty. Zmniejsza także ryzyko przerzutów do innych organów.

3. Aspiryna a inne leki

Przed zażyciem każdego leku powinniśmy sprawdzić jego skład. Bezpiecznie jest skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie tych osób, które w ciągu dnia zażywają wiele innych tabletek na różne przewlekłe dolegliwości.

Osoby, które regularnie zażywają aspirynę z powodu chorób serca, nie powinne sięgać po inne leki z tym samym składnikiem, by nie zwiększać jego stężenia.

Nie wolno łączyć aspiryny z lekami przeciwzapalnymi typu diklofenak, naproksen, ibuprofen.

Aspiryna osłabia także działanie moczopędne furosemidu. Zażywanie aspiryny i kortykosterydów może spowodować uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

W czasie kuracji aspiryną niewskazane jest picie alkoholu. Może zwiększać stężenie alkoholu we krwi.

4. Aspiryna nie dla każdego

Niewskazane jest podawanie leku osobom chorym na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Kwas acetylosalicylowy zmniejsza ilość ochronnego śluzu żołądka.

Nie mogą jej zażywać kobiety w pierwszym trymestrze ciąży oraz matki karmiące. Nie powinny łykać aspiryny również dzieci do 12 roku życia. Aspiryna może wywołać u nich niebezpieczny zespół Reya - chorobę, która wywołuje zmiany w mózgu i w wątrobie.

U astmatyków może wywołać napad duszności. Pamiętajmy, że rozrzedza krew. Unikać jej muszą zatem chorzy przyjmujący leki przeciwkrzepliwe.

Nie podaje się jej także pacjentom czekającym na operację, by nie zaburzyć procesów krzepnięcia.

Aspiryna nasila działanie leków przeciwcukrzycowych. Obniża poziom glukozy, a tym samym zwiększa ryzyko zasłabnięcia u diabetyków.

Aspiryny nie można stosować w trakcie miesiączki. Nasila krwawienie. Unikać je powinni chorzy na skazę moczanową - zatrzymuje wydalanie kwasu moczowego z organizmu.

Nie wolno jej łykać w czasie grypy, ospy wietrznej i chorób wirusowych.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze