Trwa ładowanie...

Czy dieta zapobiegająca powstawaniu hemoroidów istnieje?

Hemoroidów nie należy się wstydzić. Na żylaki odbytu cierpi już do drugi Polak. Ich leczenie nie jest bolesne. Guzki krawawnicze, potocznie zwane właśnie hemoroidami, można pokonać takimi metodami jak: gumkowanie, skleroterapia czy laseroterapia. Nie odwlekaj na później wizyty u proktologa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Konkretne przyczyny choroby hemoroidalnej nie zostały jeszcze ustalone, ale wiele wskazuje na rolę błędów żywieniowych i zaparć w etiologii tego schorzenia. Z tego właśnie powodu profilaktyka żylaków odbytu w dużej mierze opiera się na zmianach w sposobie odżywiania. Jakie modyfikacje są zalecane, gdy zależy nam na uniknięciu choroby hemoroidalnej?

spis treści

1. Zasady żywienia, które zmniejszą ryzyko pojawienia się hemoroidów

Żylaki odbytu to uciążliwa przypadłość, która oprócz dyskomfortu podczas defekacji i świądu skóry może powodować dolegliwości bólowe. Aby złagodzić przykre objawy choroby hemoroidalnej, należy zacząć od zapobiegania zaparciom poprzez spożywanie dużych ilości płynów, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych i zwiększenie podaży błonnika poprzez wzrost spożycia owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Niezwykle ważne jest unikanie pokarmów, które sprzyjają wystąpieniu zaparć (kakao, czekolada) oraz wzdęć (rośliny strączkowe).

2. Błonnik w profilaktyce hemoroidów

Najlepszą metodą zapobiegania chorobie hemoroidalnej jest zapewnienie odpowiedniej, miękkiej konsystencji stolców, która pozwala na sprawne wydalanie produktów przemiany materii. Nic więc dziwnego, że błonnik odgrywa istotną rolę w profilaktyce żylaków odbytu, właściwa jego podaż przyczynia się bowiem do uzyskania takiej właśnie, optymalnej postaci kału. Ponadto pożądana ilość błonnika w diecie zwiększa objętość stolców, dzięki czemu podczas wypróżniania nie musimy napinać mięśni odbytu, by zapewnić sobie efektywny pasaż kału przez odbytnicę. Tym samym możemy uniknąć rozwoju żylaków odbytu lub nasilenia już istniejących dolegliwości.

Udział błonnika w diecie należy zwiększać stopniowo, by zapobiec wystąpieniu wzdęć. Należy również pamiętać o większym spożyciu płynów – błonnik działa optymalnie tylko wtedy, gdy ilość wypijanych napojów jest odpowiednio duża.

3. Zioła na hemoroidy

W profilaktyce choroby hemoroidalnej pomocne są zioła. Szczególnie przydatne są:

  • berberys zwyczajny – zioło sprzyja uzyskaniu równowagi mikrobiologicznej organizmu i usprawnia pracę wątroby oraz woreczka żółciowego;
  • ruszczyk kolczasty – przyczynia się do zwężenia żył, dzięki czemu łagodzi dyskomfort związany z żylakami i hemoroidami;
  • kasztanowiec – wykazuje właściwości ściągające i przeciwzapalne, ponadto wzmacnia naczynia krwionośne;
  • miodla indyjska – ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne; zapobiega hemoroidom poprzez sprawne usuwanie produktów przemiany materii i niedopuszczanie do rozwoju zaparć.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.