Trwa ładowanie...

Czy kupa twojego dziecka jest normalna?

Mimo iż do dzieci nie dołączana jest instrukcja obsługi, istnieją sposoby na zorientowanie się, czy maluch jest zdrowy. Rodzice mogą wiele dowiedzieć się z pieluszek swojego dziecka. Ilość kupy u niemowląt, jej kolor i konsystencja to ważne wskaźniki stanu zdrowia maluszka. Wystarczy pamiętać o najważniejszych oznakach zdrowia lub jego braku, by z biegiem czasu stać się ekspertem od kupek. Wbrew pozorom, nie jest to takie śmieszne. Przecież każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka.

spis treści

1. Ilość i konsystencja kupy zdrowego dziecka

Ilość wydalanego kału zależy od diety dziecka, ale pediatrzy mówią wprost, że powinno być go dużo. Z zasady dzieci karmione piersią wydalają więcej, a ich stolce są cieńsze niż u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Przyjmuje się, że 5-6 stolców dziennie to norma, ale niektóre dzieci wydalają nawet 7-8 razy dziennie. Z drugiej jednak strony niektóre maluchy robią kupę co drugi dzień. Wielu rodziców dzieci karmionych piersią martwi się, gdy z czasem częstotliwość oddawania stolca maleje. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem z czasem mleko matki zmienia się.

Zobacz film: "Sposoby na kolkę u dziecka"

Oprócz ilości ważna jest także konsystencja stolca. Powinien on być miękki. Przed ukończeniem szóstego miesiąca życia kupa jest zwykle dość wodnista, ponieważ maluchy są karmione tylko mlekiem. Natomiast u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym stolec jest bardziej stały. Z wyglądu przypomina musztardę zmieszaną z białym serem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Biegunka i zatwardzenie u małych dzieci

Zatwardzenie u dzieci objawia się nie tyle brakiem stolca, co jego kształtem. Bardzo twarde stolce lub te podobne do małych kamyków wymagają interwencji lekarskiej. Ich obecność może oznaczać, że maluch jest odwodniony. Wielu rodziców martwi się, że zaczerwienienie i wyraźny wysiłek widoczny na twarzy dziecka podczas wydalania kupy oznaczają, że mały męczy się i ma zatwardzenie. Nie jest to jednak prawdą. Niemowlęta nie potrafią po prostu korzystać z mięśni zwieracza. Ponadto nie pomaga im grawitacja, gdy robią kupę na leżąco. Na szczęście przed ukończeniem pierwszego roku życia większość dzieci przyswaja sobie te umiejętności i z ich twarzy znikają oznaki wielkiego wysiłku podczas oddawania stolca.

Także w przypadku biegunki wielu rodziców nie jest w stanie jej rozpoznać, ponieważ stolce niemowlątsą z natury luźne. Biegunkę można poznać na przykład po strumieniu kału, który jest powszechnym zjawiskiem u małych dzieci. W takiej sytuacji należy wezwać lekarza, zwłaszcza gdy dolegliwość pojawiła się u noworodka. Biegunka może być bowiem oznaką poważnego problemu, na przykład infekcji wirusowej lub choroby ogólnoustrojowej.

Zobacz także

3. Kolor stolca u dzieci

Zmiany w kolorze stolca są nierzadko powodem do zmartwień rodziców, jednak w większości przypadków ich obawy są nieuzasadnione. Odcień kału nie jest tak istotny. W zależności od czasu, jaki zajęło pokarmowi przejście przez układ pokarmowy dziecka, stolec może być żółty, zielony lub brązowy. Powodem do zmartwień jest kupa w odcieniu czarnym, czerwonym lub białym. Czarny stolec wskazuje na obecność krwi w przewodzie pokarmowym, czerwony oznacza świeżą obecność krwi z okrężnicy lub odbytu, a biały to znak infekcji lub problemu z żółcią. Jeżeli stolec jest zielony i śluzowy, przyczyna może leżeć w działaniu wirusów. Jeśli zauważysz u swojego dziecka zielonkawą kupę i gorączkę, a mały jest drażliwy, koniecznie zadzwoń po pediatrę. Zmiana w kolorze i konsystencji stolca jest zupełnie naturalna, gdy maluch zaczyna spożywać pokarmy stałe. Nie wiadomo, jak zmieni się kupa, ale pewne jest, że to nastąpi.

Zwracanie uwagi na zawartość pieluchy to dobry pomysł, ale nie należy wpadać w panikę za każdym razem, gdy stolec wygląda inaczej niż zwykle. Jeżeli jednak niepokoisz się, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza