Trwa ładowanie...

Czyszczenie lodówki – jak prawidłowo dbać o higienę w kuchni?

Ścieranie kurzu czy mycie kuchennych i łazienkowych kafelków wydają się oczywistymi domowymi obowiązkami. Znacznie częściej zdarza się nam zapomnieć o czyszczeniu lodówki, mimo że jest ona jednym z najważniejszych sprzętów w domu.

Pomijanie tej czynności to duży błąd – niemyta lodówka staje się bowiem siedliskiem groźnych bakterii, które mają bardzo bliski kontakt z żywnością i mogą zagrozić naszemu zdrowiu. Czyszczenie lodówki powinno odbywać się co 3 miesiące – podpowiadamy jak szybko i sprawnie przeprowadzić ten zabieg.

1. Czyszczenie lodówki – przydatne akcesoria

Przed przystąpieniem do mycia lodówki, warto przygotować kilka akcesoriów, które ułatwią pracę. Przede wszystkim zaopatrzmy się w czyste, miękkie ściereczki, które przydadzą się do wycierania ścianek chłodziarki. Pomocne mogą okazać się również wykałaczki i patyczki kosmetyczne – za ich pomocą oczyścimy ciasne i trudno dostępne miejsca w lodówce, takie jak uszczelki.

Kolejny ważny element to środki czyszczące. Mogą to być oczywiście specjalne detergenty, ale znacznie bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tradycyjnych specyfików czyszczących – octu i sody oczyszczonej.

2. Przygotowanie lodówki

Aby mycie lodówki było bardziej komfortowe, a ściereczki i detergenty nie przymarzały do jej ścianek, temperatura wewnątrz komory powinna być wyższa niż 0 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem czyszczenia najlepiej będzie odłączyć lodówkę od prądu lub ewentualnie przełączyć ją na najniższe ustawienia.

Nie jest to co prawda konieczne, ale pozwoli na większy komfort sprzątania i umożliwi umycie zamrażalnika, który wcześniej należy oczywiście oczyścić z lodu. W tradycyjnych lodówkach topnienie zamarzniętych brył można przyspieszyć poprzez wstawienie do komory garnka z ciepłą wodą. W przypadku systemów No Frost sprawa jest dużo prostsza, bo zamarznięta woda po prostu nie osadza się na ściankach komory.

Krok 1 – selekcja jedzenia

Czyszczenie lodówki to znakomita okazja do przejrzenia zgromadzonego w niej jedzenia. Produkty przeterminowane należy wyrzucić, szczególnie jeśli rozwinęła się na nich niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Nie musimy za to pozbywać się resztek, które nie utraciły jeszcze terminu ważności – warto tutaj skorzystać z idei zero waste cooking, trendu propagującego rozważne zakupy i niemarnowanie jedzenia.

Zamiast wyrzucić kilka niedokończonych produktów, można przygotować z nich jedno danie. Jedzenie zdatne do użycia należy postawić w chłodnym miejscu, zaś mrożonki owinąć w papier, umieścić w misce i obłożyć wkładami chłodzącymi.

Krok 2 – wyjęcie półek

Gdy lodówka zostanie opróżniona, przychodzi czas na wyjęcie z niej półek – teoretycznie można wytrzeć je bez demontażu, ale dostęp do ścianek komory będzie wówczas utrudniony. Półki odkładamy do zlewu lub wanny.

Krok 3 – mycie komory

Czyszczenie rozpoczynamy od usunięcia z lodówki okruchów i resztek owoców oraz warzyw, które mogły się w niej połamać. Ściereczkami dokładnie wycieramy wszystkie plamy – do pozbycia się szczególnie upartych zacieków można użyć odrobiny sody oczyszczonej. Ścianki urządzenia warto przetrzeć roztworem złożonym z dwóch szklanek wody i dwóch łyżek octu – taka mieszanka znakomicie odkaża i pomaga pozbyć się z lodówki nieprzyjemnego zapachu.

Uszczelki lodówki i jej odpływ wody czyścimy przy pomocy patyczków kosmetycznych i wykałaczek – to ważne, gdyż w tych zakamarkach lodówki uwielbiają gromadzić się bakterie, a czasem pojawia się nawet pleśń. W jej usunięciu pomocna będzie wspomniana już woda z octem, ale efekt można wzmocnić przecierając zapleśniałe miejsca olejkiem z drzewa herbacianego lub roztworem przygotowanym z łyżki boraksu i 750 ml wody.

W lodówkach typu No Frost na tylnej ściance znajduje się pojemnik na wodę, który może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Można się go pozbyć przepłukując ciepłą wodą zarówno sam zbiornik, jak i prowadzące do niego wężyki.

Krok 4 – mycie półek

Gdy wnętrze lodówki jest już czyste, możemy przejść do mycia półek – można oczyścić je w zlewie, ale najwygodniej umyć je w wannie. Półki należy umyć przy użyciu miękkiej gąbki i łagodnych detergentów lub wody z octem. Na zakończenie trzeba dokładnie spłukać je pod bieżącą wodą, pozostawić do przeschnięcia i na koniec dla pewności wytrzeć suchą szmatką. Gdy półki będą już dokładnie wytarte możemy wstawić je do lodówki i ułożyć na nich produkty.

Jeśli chcemy, by świeży zapach utrzymał się w lodówce przez dłuższy czas, możemy umieścić w niej własnoręcznie przygotowany pochłaniacz zapachów – na przykład woreczek z ziarnami kawy lub talerzyk z sodą oczyszczoną.

Krok 5 – mycie obudowy

Na zakończenie warto jeszcze wytrzeć obudowę lodówki za pomocą delikatnej ściereczki i łagodnego detergentu.

Materiał partnera

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.