Trwa ładowanie...

Czyszczenie lodówki – jak prawidłowo dbać o higienę w kuchni?

Avatar placeholder
09.09.2019 20:25
higiena w lodówce
higiena w lodówce (mat. partnera)

Ścieranie kurzu czy mycie kuchennych i łazienkowych kafelków wydają się oczywistymi domowymi obowiązkami. Znacznie częściej zdarza się nam zapomnieć o czyszczeniu lodówki, mimo że jest ona jednym z najważniejszych sprzętów w domu.

Pomijanie tej czynności to duży błąd – niemyta lodówka staje się bowiem siedliskiem groźnych bakterii, które mają bardzo bliski kontakt z żywnością i mogą zagrozić naszemu zdrowiu. Czyszczenie lodówki powinno odbywać się co 3 miesiące – podpowiadamy jak szybko i sprawnie przeprowadzić ten zabieg.

1. Czyszczenie lodówki – przydatne akcesoria

Przed przystąpieniem do mycia lodówki, warto przygotować kilka akcesoriów, które ułatwią pracę. Przede wszystkim zaopatrzmy się w czyste, miękkie ściereczki, które przydadzą się do wycierania ścianek chłodziarki. Pomocne mogą okazać się również wykałaczki i patyczki kosmetyczne – za ich pomocą oczyścimy ciasne i trudno dostępne miejsca w lodówce, takie jak uszczelki.

Kolejny ważny element to środki czyszczące. Mogą to być oczywiście specjalne detergenty, ale znacznie bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tradycyjnych specyfików czyszczących – octu i sody oczyszczonej.

2. Przygotowanie lodówki

Aby mycie lodówki było bardziej komfortowe, a ściereczki i detergenty nie przymarzały do jej ścianek, temperatura wewnątrz komory powinna być wyższa niż 0 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem czyszczenia najlepiej będzie odłączyć lodówkę od prądu lub ewentualnie przełączyć ją na najniższe ustawienia.

Nie jest to co prawda konieczne, ale pozwoli na większy komfort sprzątania i umożliwi umycie zamrażalnika, który wcześniej należy oczywiście oczyścić z lodu. W tradycyjnych lodówkach topnienie zamarzniętych brył można przyspieszyć poprzez wstawienie do komory garnka z ciepłą wodą. W przypadku systemów No Frost sprawa jest dużo prostsza, bo zamarznięta woda po prostu nie osadza się na ściankach komory.

Krok 1 – selekcja jedzenia

Czyszczenie lodówki to znakomita okazja do przejrzenia zgromadzonego w niej jedzenia. Produkty przeterminowane należy wyrzucić, szczególnie jeśli rozwinęła się na nich niebezpieczna dla zdrowia pleśń. Nie musimy za to pozbywać się resztek, które nie utraciły jeszcze terminu ważności – warto tutaj skorzystać z idei zero waste cooking, trendu propagującego rozważne zakupy i niemarnowanie jedzenia.

Zamiast wyrzucić kilka niedokończonych produktów, można przygotować z nich jedno danie. Jedzenie zdatne do użycia należy postawić w chłodnym miejscu, zaś mrożonki owinąć w papier, umieścić w misce i obłożyć wkładami chłodzącymi.

Krok 2 – wyjęcie półek

Gdy lodówka zostanie opróżniona, przychodzi czas na wyjęcie z niej półek – teoretycznie można wytrzeć je bez demontażu, ale dostęp do ścianek komory będzie wówczas utrudniony. Półki odkładamy do zlewu lub wanny.

Krok 3 – mycie komory

Czyszczenie rozpoczynamy od usunięcia z lodówki okruchów i resztek owoców oraz warzyw, które mogły się w niej połamać. Ściereczkami dokładnie wycieramy wszystkie plamy – do pozbycia się szczególnie upartych zacieków można użyć odrobiny sody oczyszczonej. Ścianki urządzenia warto przetrzeć roztworem złożonym z dwóch szklanek wody i dwóch łyżek octu – taka mieszanka znakomicie odkaża i pomaga pozbyć się z lodówki nieprzyjemnego zapachu.

Uszczelki lodówki i jej odpływ wody czyścimy przy pomocy patyczków kosmetycznych i wykałaczek – to ważne, gdyż w tych zakamarkach lodówki uwielbiają gromadzić się bakterie, a czasem pojawia się nawet pleśń. W jej usunięciu pomocna będzie wspomniana już woda z octem, ale efekt można wzmocnić przecierając zapleśniałe miejsca olejkiem z drzewa herbacianego lub roztworem przygotowanym z łyżki boraksu i 750 ml wody.

W lodówkach typu No Frost na tylnej ściance znajduje się pojemnik na wodę, który może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Można się go pozbyć przepłukując ciepłą wodą zarówno sam zbiornik, jak i prowadzące do niego wężyki.

Krok 4 – mycie półek

Gdy wnętrze lodówki jest już czyste, możemy przejść do mycia półek – można oczyścić je w zlewie, ale najwygodniej umyć je w wannie. Półki należy umyć przy użyciu miękkiej gąbki i łagodnych detergentów lub wody z octem. Na zakończenie trzeba dokładnie spłukać je pod bieżącą wodą, pozostawić do przeschnięcia i na koniec dla pewności wytrzeć suchą szmatką. Gdy półki będą już dokładnie wytarte możemy wstawić je do lodówki i ułożyć na nich produkty.

Jeśli chcemy, by świeży zapach utrzymał się w lodówce przez dłuższy czas, możemy umieścić w niej własnoręcznie przygotowany pochłaniacz zapachów – na przykład woreczek z ziarnami kawy lub talerzyk z sodą oczyszczoną.

Krok 5 – mycie obudowy

Na zakończenie warto jeszcze wytrzeć obudowę lodówki za pomocą delikatnej ściereczki i łagodnego detergentu.

Materiał partnera

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.