Trwa ładowanie...

Dexacaps – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Dexacaps jest preparatem leczniczym wskazanym do stosowania w stanach męczącego, suchego kaszlu.
Dexacaps jest preparatem leczniczym wskazanym do stosowania w stanach męczącego, suchego kaszlu. (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/nastya_gepp-3773230/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4392163"> Anastasia Gepp</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4392163"> Pixabay</a>)

Dexacaps jest preparatem leczniczym wskazanym do stosowania w stanach męczącego, suchego kaszlu. Preparat zawiera substancję dekstrometorfan oraz roślinne wyciągi z kwiatostanu lipy i ziela melisy. Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatu? Jak działa preparat i jak go dawkować?

spis treści

1. Co to jest Dexacaps?

Dexacaps to lek stosowany w celu ograniczenia nieproduktywnego, męczącego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych.

Substancjami czynnymi są: dekstrometorfanu bromowodorek (Dextromethorphani hydrobromidum), wyciąg suchy z kwiatostanu lipy (Tiliae flos), wyciąg suchy z liścia melisy (Melissae folium).

Jedna kapsułka Dexacaps zawiera:

Zobacz film: "Przyczyny kaszlu [Specjalista radzi]"
  • dekstrometorfanu bromowodorek - 20,00 mg,
  • wyciąg suchy z kwiatostanu lipy - 167,00 mg,
  • wyciąg suchy z liścia melisy - 50,00 mg.

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka kapsułki: żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna. Opakowanie leku Dexacaps zawiera 10 kapsułek.

2. Działanie preparatu Dexacaps

Jak działa Dexacaps? Zawarty w nim dekstrometorfan wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, na ośrodek kaszlu zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym. Powoduje podwyższenie progu dla odruchu kaszlowego, wykazuje działanie przeciwkaszlowe.

Początek działania przeciwkaszlowego dekstrometorfanu po podaniu doustnym obserwuje się po 15-30 minutach. Działanie utrzymuje się od 6 do 8 godzin. Dekstrometorfan łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego (nawet w 97%), jest częściowo metabolizowany w wątrobie. Substancja w dawkach terapeutycznych nie wpływa hamująco na czynność oddechową i działanie aparatu rzęskowego oskrzeli.

Wodny wyciąg z kwiatostanu lipy łagodzi podrażnienia wywołane kaszlem, a suchy wyciąg z ziela melisy działa uspokajająco. Warto pamiętać, że lek hamuje kaszel, ale nie usuwa jego przyczyny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Dawkowanie preparatu Dexacaps

Preparat ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami, nie przekraczając ustalonych dawek.

Przyjmuje się, że młodzież powyżej 12 lat i dorośli powinni zażywać jedną kapsułkę 3 razy na dobę, co odpowiada dawce jednorazowej 19,5 mg dekstrometorfanu. Maksymalna dawka dobowa wynosi 120 mg substancji. Trzeba mieć na uwadze, że dekstrometorfan zażyty w większych dawkach, znacznie przekraczających dawki terapeutyczne, wykazuje działanie narkotyczne (dekstrometorfan jest pochodną morfiny).

Preparat należy stosować po posiłku, połykając kapsułkę w całości i popijając odpowiednią ilością płynu. Jeżeli pomimo stosowania preparatu objawy nie ustępują przez 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Działania niepożądane, przeciwwskazania i środki ostrożności

DexaCaps, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Te nie pojawiają się jednak u wszystkich chorych, a i zdarzają się rzadko. Może wystąpić senność, a także pobudzenie, splątanie, zawroty głowy, drgawki, depresja oddechowa, wymioty, nudności, biegunka, wysypka.

Preparatu Dexacaps nie można stosować zawsze i u każdego. To niewskazane w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Przeciwwskazaniem jest także:

  • kaszel w dużą ilością wydzieliny,
  • niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia,
  • astma oskrzelowa,
  • ciężka niewydolność wątroby,
  • stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) równolegle lub w ciągu ostatnich 14 dni,
  • równoległe stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub leków mukolitycznych.

Ze względu na brak badań należy stosować preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Stosując Dexacaps należy zachować szczególną ostrożność w przypadku chorób atopowych (preparat może bowiem powodować uwalnianie histaminy) oraz pacjentów ze znaczną niewydolnością nerek lub wątroby, a także chorobami dróg oddechowych, związanymi z produkcją zwiększonej ilości śluzu (np. w zapaleniu oskrzeli).

Ponadto, ze względu na ryzyko przedawkowania, trzeba sprawdzić, czy inne stosowane równolegle leki nie zawierają dekstrometorfanu. Preparatu nie należy stosować w leczeniu kaszlu z odkrztuszaniem. W czasie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu.

Dekstrometorfan nasila hamujący wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Należy zachować ostrożność, ponieważ preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Istnieje ryzyko wystąpienia senności i zawrotów głowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze