Difenbachia – charakterystyka, działanie rośliny, jak reagować na truciznę?
Difenbachia to popularny kwiat doniczkowy. Rozłożyste liście są piękną ozdobą mieszkania, jednak warto pamiętać, że jest to roślina trująca. Difenbachia uchodzi za jedną z niebezpieczniejszych trujących roślin doniczkowych. Zaleca się dokładne mycie rąk po kontakcie z rośliną.
1. Difenbachia – charakterystyka
Difenbachia to roślina pochodząca z Brazylii. Difenbachia ma grube łodygi i mięsiste liście, które zwykle są zielone, a czasami pojawiają się na nich żółte lub zielone plamki. W domowych zaciszach pojawiła się ok 150 lat temu. W dogodnych warunkach difenbachia może osiągnąć wysokość 2 metrów. Nazwę "difenbachia" nadano na cześć sławnego austriackiego ogrodnika cesarskiego - Josepha Dieffenbachia.
2. Difenbachia – działanie rośliny
Difenbachia jest rośliną silnie trującą, a jej spożycie może doprowadzić do wielu dolegliwości. Sok Difenbachia wydziela też sok, który zawiera strychninę. Osoba, która spożyje difenbachię może mieć nudności, biegunkę, zaburzenia rytmu serca oraz paraliż. Zatrucie difenbachią może powodować czasową bezpłodność.
Kontakt z uszkodzoną rośliną również może być niebezpieczny i powodować stan zapalny skóry. Jeśli sok difenbachii dostanie się do oka spowoduje silny ból, wrażliwość na światło, łzawienie i skurcze powiek. Są to objawy czasowe, ale mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.
Sok z difenbachii może powodować silne podrażnienie jamy ustnej, któremu będzie towarzyszyć ból, obrzęk, drętwienie, chrypkę. Podrażnione będą także struny głosowe.
W miejscu bezpośredniego kontaktu z difenbachią powstają pęcherze. Podrażnienie uniemożliwia mówienie. Z powodu tej właściwości difenbachia niegdyś służyła do "uciszania" niewolników w Brazylii. Indianie Amazonii mieszali sok z difenbachii z kurarą i mieszanki tej używali do zatruwania strzał.
Difenbachia ma także pozytywne działanie. Difenbachia jest używana w biurach, w których działa dużo sprzętu elektronicznego, ponieważ jest to roślina doniczkowa zdolna do rozkładania szkodliwych związków, które ją otaczają. Ponadto stwierdzono, że difenbachia ułatwia koncentrację.
3. Difenbachia – jak reagować na truciznę?
Warto wiedzieć co należy robić jeśli mamy w domu difenbachię. Po kontakcie z sokiem tej rośliny należy jak najszybciej umyć ręce. Jeśli sok dostanie się do oka, trzeba je przepłukać letnią wodą. Jeśli trucizna dostanie się do jamy ustnej trzebra płukać ją wodą lub mlekiem, aby rozcieńczyć substancję. Płyn trzeba wypluć i absolutnie nie połykać. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta warto rozważyć usuniecie trującej rośliny.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.