Trwa ładowanie...

Dlaczego nie należy popijać leków mlekiem? Wyjaśniamy

Wykupujesz leki w aptece, czytasz wskazania lekarza, sięgasz po szklankę z mlekiem i popijasz medykamenty. Czy wiesz, że właśnie popełniłeś jeden z największych błędów dotyczących przyjmowania leków?

Niestety, wielu pacjentów o tym nie wie.

Tymczasem od płynu, którym popijemy tabletki, częściowo zależy działanie preparatu, czas jego wchłaniania, a także siła terapeutyczna.

Zobacz film: "Polska krajem lekomanów"

1. Mleko a leki

Wszystko jest kwestią zawartości wapnia w płynie. Mleko jest najlepszym spożywczym źródłem tego pierwiastka. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy organizmu, wpływa m.in na formę kości.

Czym nie wolno popijać leków? Ekspert wyjaśnia
Czym nie wolno popijać leków? Ekspert wyjaśnia [6 zdjęć]

To kwestia, którą zazwyczaj pomijamy lub nie zwracamy na nią uwagi. Choć leki łykamy na potęgę, często

zobacz galerię

Jednocześnie jednak mleko nie powinno być wykorzystywane do popijania leków. I to właśnie przez zawartość wapnia. Powód? - Zawarte w nabiale jony wapnia zmniejszają wchłanianie leku, poprzez tworzenie się trudno rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych kompleksów – wyjaśnia Michał Bryzek z portalu KtoMaLek.pl.

Leków nie powinno popijać się mlekiem
Leków nie powinno popijać się mlekiem (123rf)

- Wapń w interakcji z niektórymi lekami może skutkować wytrąceniem w jelitach nierozpuszczalnych soli wpania. A te utrudniają wchłanianie medykamentów – dodaje farmaceuta Szymon Tomczak. Wynika to z faktu, że nie zostanie wtedy osiągnięte stężenie terapeutyczne substancji we krwi. W efekcie lek nie działa tak jak powinien.

2. Jakich leków nie popijać mlekiem?

Wpływ wapnia na leki dotyczy przede wszystkim antybiotyków z grupy tetracyklin (z wyjątkiem doksycykliny), fluorochinolony, soli żelaza czy kwasu etydronowego. Ten ostatni przepisywany jest w przypadku osteoporozy.

Należy pamiętać, aby zachować co najmniej dwugodzinny odstęp pomiędzy przyjmowaniem leków zawierających wapń, a spożywaniem produktów bogatych w wapń, takich jak mleko czy nabiał.

W interakcję z tym pierwiastkiem wchodzą m.in. takie substancje aktywne jak: ciprofloxaciunum, naproxenum, tetracyclini hydrochloridum, levofloxacinum, ketoconazolum. Zawierają je m.in takie leki jak: Ostolek, Bisacodyl VP, Cipronex, Doxycylinum, Aleve.

Stosując te preparaty, najlepiej zrezygnować ze spożycia nabiału lub ograniczyć go. Jeśli to niemożliwe, leki należy przyjmować przynajmniej godzinę przez posiłkiem zawierającym nabiał.

Materiał powstał we współpracy z portalem KtoMaLek.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Leków nie należy popijać mlekiem
Leków nie należy popijać mlekiem (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza