Trwa ładowanie...

Dlaczego nie powinieneś nosić telefonu komórkowego przy sobie?

Większość ludzi w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez telefonów komórkowych. Jesteśmy do nich niemal przyklejeni – towarzyszą nam praktycznie wszędzie – na zakupach, spotkaniach z przyjaciółmi, zajęciach na siłowni czy w łóżku. Naukowcy ostrzegają – noszenie telefonów komórkowych blisko ciała może wyrządzić więcej złego, niż nam się wydaje. Wszystko ze względu na promieniowanie, które emitują.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży....

zobacz galerię

1. Niebezpieczeństwo ukryte w biustonoszu

Dr Devra Davis, amerykańska badaczka pracująca w National Institute of Environmental Health Sciences, od lat prowadzi badania na temat wpływu telefonów komórkowych na zdrowie. Ostatnio zaniepokoił ją fakt, że coraz więcej kobiet wkłada swoje telefony komórkowe do biustonoszy, a na rynku technologicznym pojawiają się takie urządzenia jak np. neurokamera, która umożliwia trzymanie telefonu przy głowie. Uważa również, że niekorzystnie na nasze zdrowie wpływa noszenie komórek w kieszeniach spodni.

Davis kierowała wcześniej Centrum Onkologii Środowiskowej na Uniwersytecie w Pittsburghu, założyła fundację Environmental Health Trust i napisała książkę dotyczącą zagrożenia płynącego z używania telefonów komórkowych i niewygodnych faktów z tym związanych, ukrywanych przez wielkie korporacje.

2. Leczenie falami

Wcześniejsze badania dowiodły już, że fale radiowe emitowane przez telefony komórkowe wpływają negatywnie na jakość spermy, metabolizm mózgu, a także osłabiają obszar miednicy, ponieważ zmniejszają gęstość kości. Oczywiście promieniowanie elektromagnetyczne jest wykorzystywane w medycynie od dawna i przynosi wyjątkowo dobre rezultaty w wykrywaniu nowotworów, leczeniu raka wątroby, zwiększaniu wchłaniania leków przez mózg.

Jest to możliwe dzięki temu, że promieniowanie może przerwać swoistą barierę krew-mózg, która jest bardzo trudno przepuszczalna, bo jej podstawową funkcją jest utrudnianie przedostawania się szkodliwych substancji z krwi do mózgu.

3. Negatywny wpływ

Zdaniem dr Davis promieniowanie może niszczyć w ten sam sposób ludzkie DNA ze względu na swoją postać – regularnych, powtarzalnych impulsów. To nie wszystko – naukowcy z National Institute of Environmental Health Sciences uważają, że używanie telefonów komórkowych może zwiększać ryzyko zachorowań na depresję, cukrzycę czy choroby serca.

Dr Davis dla poparcia przekazywanych informacji przytacza historię młodej kobiety, która przez lata nosiła telefon komórkowy w biustonoszu. Nie była nigdy w grupie podwyższonego ryzyka. Lekarze odkryli u niej guz piersi, który miał dokładnie taki sam kształt, jak telefon noszony w staniku.

Chociaż wciąż nie ma jednoznacznych i mocnych dowodów, aby potwierdzić szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na zdrowie, dyskusja wśród lekarzy na temat zagrożenia spowodowanego ich używaniem powraca. Wiele państw, jak np. Francja, już dawno wprowadziło regulacje mające na celu zminimalizowanie szkodliwych efektów promieniowania telefonów komórkowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza