Dlaczego noszenie rurek przez mężczyzn jest niebezpieczne dla ich zdrowia?
Zgrabne nogi, kusząco uwydatnione pośladki... Nie, tym razem nie mowa o kobietach. Noszenie obcisłych spodni przez mężczyzn budzi sporo kontrowersji. Chociaż zwolenników tego nowego trendu jest tyle samo, co gorących przeciwników, męskie rurki cieszą się coraz większą popularnością. Atrakcyjność panów decydujących się założyć dżinsy w stylu slim może podlegać dyskusji, jednak pewne jest jedno – mają one negatywny wpływ na męskie zdrowie.
1. Skąd moda na rurki?
Moda na noszenie rurek jest echem trendu panującego w latach 50., kiedy to swoje wdzięki prezentowała w nich Marilyn Monroe i Sophia Loren. Mężczyźni docenili je dopiero 20 lat później. Szaloną popularnością cieszyły się wówczas ultra obcisłe spodnie noszone przez gwiazdy rocka. Fanki Micka Jaggera czy Davida Bowie wzdychały do artystów łączących mocno dopasowane spodnie z zadziornymi skórzanymi kurtkami. Moda była wówczas ważnym elementem buntowniczego stylu życia, stanowiła wyraz sprzeciwu wobec starszej generacji i konwenansów.
Współcześnie ten element garderoby powrócił do łask i chętnie zakładają go panowie niemal w każdym wieku. Jak w przypadku każdego trendu modowego, przykład idzie wprost z czerwonych dywanów – tego typu krój stał się ulubionym szerokiego grona celebrytów.
2. Wpływ rurek na męskie zdrowie
Ostatnie badania przeprowadzone na grupie 2000 mężczyzn jasno pokazują, że długotrwałe noszenie mocno dopasowanych spodni jest dla panów niebezpieczne. Staje się ono jedną z głównych przyczyn zakażeń dolnych dróg moczowych, co prowadzi do nadmiernej aktywności pęcherza, a co za tym idzie – nietrzymania moczu.
Zmniejsza się także liczba produkowanych plemników i wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji grzybiczych. U jednego na pięciu badanych wystąpił ponadto problem skręcenia jąder. Okazuje się, że mężczyźni nie potrafią dobrać odpowiedniego rozmiaru spodni i często decydują się na zakup zbyt ciasnego modelu. Aż jeden na czterech z nich zakłada je tylko po ty, by udowodnić, że nadal potrafią się w nie zmieścić. Co bardziej zaskakujące, aż 40% z nich doszło do przekonania, że bardziej liczy się dla nich modny wygląd niż wygoda.
Niebezpieczeństwa płynące z przedkładania wyglądu ponad zdrowie dobitnie obrazują lekarskie statystyki. Eksperci biją na alarm! Czy w dzisiejszym świecie nie jesteśmy narażeni na oddziaływanie zbyt dużej liczby szkodliwych czynników, by dodawać do tego jeszcze modę? Może podkreślanie smukłych nóg i krągłych pośladków warto pozostawić kobietom? Decyzja należy do panów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.