Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza. Czasami...

Dolegliwości w ciąży wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie, gdy nosi ona w sobie nowe życie. Niektóre dolegliwości to normalne objawy ciąży i nie są powodem do obaw, chociaż są też takie, które mogą oznaczać zagrożenie ciąży. Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży są między innymi przyczyną nudności i wymiotów, bólów pleców, obrzęków i zmęczenia. Na szczęście, są pewne domowe sposoby, które pomagają radzić sobie z dolegliwościami ciążowymi. Niekiedy wystarczą: odpoczynek, ćwiczenia fizyczne lub herbatki ziołowe.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Ból brzucha i kręgosłupa w ciąży

Ból brzucha w ciąży może być spowodowany bardzo szybko narastającym poziomem hormonów, który powoduje bolesny obrzęk narządów wewnętrznych, szczególnie w obrębie miednicy mniejszej. W zaawansowanej ciąży mięśnie brzucha rozciągają się na skutek nieustannego wzrostu macicy. Więzadła macicy ulegają rozciągnięciu, co w niektórych przypadkach może wiązać się z występowaniem dość silnego bólu brzucha. Ból brzucha w ciąży łagodzą wypoczywanie w pozycji leżącej oraz pływanie na basenie.

Kiedy bóle mają charakter skurczowy i towarzyszy im twardnienie brzucha, może to być sygnał rozpoczynającego się poronienia lub zagrażającego porodu przedwczesnego. Wtedy niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Kolejne dolegliwości ciążowe to bóle kręgosłupa. Zwykle dotyczą one dolnej części pleców i pośladków. Nasilają się w trzecim trymestrze. Spowodowane są zmianą środka ciężkości ciała, czyli również pogłębiającą się lordozą lędźwiową, co wywołuje wzrost napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz ucisk na nerwy przebiegające w tej okolicy. Te dolegliwości w ciąży można zminimalizować, dbając o prawidłową postawę, prowadząc gimnastykę w ciąży oraz starając się nie stać i nie siedzieć zbyt długo w jednej i tej samej pozycji. Poza tym należy unikać spania na zbyt miękkim łóżku, co również może skutkować bólami kręgosłupa.

Obrzęki w ciąży

Obrzęki w ciąży najczęściej występują niedługo przed porodem, czasem też zaraz po nim. Dotyczą zazwyczaj stóp i dłoni. Ustępują po nocnym odpoczynku. Świadczą o nadmiernym zatrzymywaniu wody w organizmie. Gromadzenie wody w tkankach ma uzasadnienie w procesach fizjologicznych – zabezpiecza przyszłą mamę przed utratą płynów w czasie porodu. Obrzęki stóp są również spowodowane utrudnieniem odpływu krwi z powodu ucisku powiększonej macicy na żyły. W leczeniu obrzęków w ciąży ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety.

Należy jeść pokarmy wysokobiałkowe oraz unikać soli, która zwiększa zatrzymywanie wody w tkankach. Nie wolno ograniczać spożywania płynów, chyba że napojów gazowanych. Obrzęki w ciąży minimalizuje również unikanie stania lub siedzenia przez dłuższy czas. Podczas pracy w tych pozycjach należy robić częste przerwy. Warto też zadbać o wygodne obuwie i nieuciskające skarpety. Ta dolegliwość ciążowa może być również objawem tzw. stanu przedrzucawkowego, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Należy zgłosić się do lekarza, gdy obrzęki nie ustępują po nocnym wypoczynku.

Zmęczenie i nudności w ciąży

Uciążliwądolegliwością w ciąży jest ciągłe zmęczenie i osłabienie, również spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Jednak przyczyną uczucia senności i zmęczenia, z towarzyszącą mu bladością skóry, zawrotami głowy, wypadaniem włosów i kołataniem serca, może być anemia. Nawet w prawidłowo przebiegającej ciąży dochodzi do tzw. niedokrwistości fizjologicznej, spowodowanej niedostateczną ilością żelaza w organizmie. Podstawą profilaktyki niedoboru żelaza jest odpowiednia dieta, bogata w żelazo i witaminy: C, B12 i kwas foliowy. Należy zatem jeść jak najwięcej mięsa, jaj, podrobów, suszonych owoców, świeżych zielonych warzyw oraz zbóż. Można również stosować preparaty, w których żelazo stanowi jeden z wielu składników, wraz z witaminami i minerałami. Należy ograniczyć spożycie mleka, mąki i kasz, które pogarszają wchłanianie żelaza.

Do częstych dolegliwości w czasie ciąży, zwłaszcza w jej początkowym okresie, należą nudności i wymioty. Pojawiają się one u około 60% kobiet ciężarnych. Występują najczęściej między czwartym a czternastym tygodniem ciąży. Nasilają się zwłaszcza rano, są potęgowane przez widok lub zapach niektórych pokarmów. Uporczywe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych, co wymaga hospitalizacji. Aby zapobiec nudnościom i wymiotom w ciąży, zaleca się spożywanie lekkiego posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka. W ciągu dnia należy jeść posiłki lekkostrawne, częste, ale podawane w małych ilościach. Można również pić herbatki ziołowe: melisę, miętę, rumianek, tymianek, kozłek i lawendę, które mają działanie rozkurczowe, uspokajające i usprawniające trawienie. Należy unikać stosowania preparatów farmakologicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na płód.

Komentarze (6)
~andzelika11
~andzelika11 2 tygodnie temu

Witam mam na imię Andżelika i mam takie pytanie jestem w ciąży19 tygodni i byłam w szpitalu od 16 do 30 października bo miałam zabarenie pęcherza moczowego i badania wchodzilo bardzo dobre i dostałam wypis z szpitala do domu 30 mnie wypuścili do domu i na następny dzień 31 października był wypis i tam napisanie rozpoznawanie ostatnie krwawienie we wczesnym okresie ciąży- poronienie zagrażające ale krwawienie nie miałam tylko było krew pokazana na papierze taretowych dwa dni 20 i 21 października tylko miałam dwa dni i nic nie boli mnie i badanie usg 16 października wyszło ciąża pojedyncza płód w położeniu dowolnym.łożysko na ścianie przedniej prawidłowa ilość wód płodowych FHR(+) plus i nie chcę stracić dziecko. Poproszę odpowiedź o szybką o to mi chodzi poproszę o odpowiedź o szybką

Odpowiedz
~mirka
~mirka ponad rok temu

ja przed ciążą miałam bardzo bolesne zapalenie pęcherza i bardzo chcialam tego uniknąc w czasie ciąży. Zaczęłam brać pregnofer uro zawierający ekstrakt z żurawiny i kolendry i faktycznie chyba zadziałał, bo ani razu mi pęcherz nie doskwierał :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych (...) problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie...

Dolegliwości w ciąży

Niestrawność w ciąży

Niestrawność w ciąży

Zgaga jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Szczególnie dokuczliwa jest u kobiet w ciąży.

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Ból gardła w ciąży - leczenie, wzmocnienie odporności

Ból gardła w ciąży i rozpoczynające się przeziębienie leczy się inaczej. Nie można przyjmować typowych leków podczas choroby. Przy infekcjach (...) wirusowych należy postawić na sprawdzone domowe sposoby poradzenia sobie z bólem gardła...

Dolegliwości w ciąży

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży

na elastyczność naczyń krwionośnych. W drugim i trzecim trymestrze ciąży dolegliwości bólowe ustępują, ponieważ gospodarka hormonalna ulega stabilizacji (...) Migrena w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko....