Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie, gdy nosi ona w sobie nowe życie. Niektóre dolegliwości to normalne objawy ciąży i nie są powodem do obaw, chociaż są też takie, które mogą oznaczać zagrożenie ciąży. Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży są między innymi przyczyną nudności i wymiotów, bólów pleców, obrzęków i zmęczenia. Na szczęście, są pewne domowe sposoby, które pomagają radzić sobie z dolegliwościami ciążowymi. Niekiedy wystarczą: odpoczynek, ćwiczenia fizyczne lub herbatki ziołowe.
1. Ból brzucha i kręgosłupa w ciąży
Ból brzucha w ciąży może być spowodowany bardzo szybko narastającym poziomem hormonów, który powoduje bolesny obrzęk narządów wewnętrznych, szczególnie w obrębie miednicy mniejszej. W zaawansowanej ciąży mięśnie brzucha rozciągają się na skutek nieustannego wzrostu macicy. Więzadła macicy ulegają rozciągnięciu, co w niektórych przypadkach może wiązać się z występowaniem dość silnego bólu brzucha. Ból brzucha w ciąży łagodzą wypoczywanie w pozycji leżącej oraz pływanie na basenie.
Kiedy bóle mają charakter skurczowy i towarzyszy im twardnienie brzucha, może to być sygnał rozpoczynającego się poronienia lub zagrażającego porodu przedwczesnego. Wtedy niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.
Kolejne dolegliwości ciążowe to bóle kręgosłupa. Zwykle dotyczą one dolnej części pleców i pośladków. Nasilają się w trzecim trymestrze. Spowodowane są zmianą środka ciężkości ciała, czyli również pogłębiającą się lordozą lędźwiową, co wywołuje wzrost napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz ucisk na nerwy przebiegające w tej okolicy. Te dolegliwości w ciąży można zminimalizować, dbając o prawidłową postawę, prowadząc gimnastykę w ciąży oraz starając się nie stać i nie siedzieć zbyt długo w jednej i tej samej pozycji. Poza tym należy unikać spania na zbyt miękkim łóżku, co również może skutkować bólami kręgosłupa.
2. Obrzęki w ciąży
Obrzęki w ciąży najczęściej występują niedługo przed porodem, czasem też zaraz po nim. Dotyczą zazwyczaj stóp i dłoni. Ustępują po nocnym odpoczynku. Świadczą o nadmiernym zatrzymywaniu wody w organizmie. Gromadzenie wody w tkankach ma uzasadnienie w procesach fizjologicznych – zabezpiecza przyszłą mamę przed utratą płynów w czasie porodu. Obrzęki stóp są również spowodowane utrudnieniem odpływu krwi z powodu ucisku powiększonej macicy na żyły. W leczeniu obrzęków w ciąży ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety.
Należy jeść pokarmy wysokobiałkowe oraz unikać soli, która zwiększa zatrzymywanie wody w tkankach. Nie wolno ograniczać spożywania płynów, chyba że napojów gazowanych. Obrzęki w ciąży minimalizuje również unikanie stania lub siedzenia przez dłuższy czas. Podczas pracy w tych pozycjach należy robić częste przerwy. Warto też zadbać o wygodne obuwie i nieuciskające skarpety. Ta dolegliwość ciążowa może być również objawem tzw. stanu przedrzucawkowego, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Należy zgłosić się do lekarza, gdy obrzęki nie ustępują po nocnym wypoczynku.
3. Zmęczenie i nudności w ciąży
Uciążliwądolegliwością w ciąży jest ciągłe zmęczenie i osłabienie, również spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Jednak przyczyną uczucia senności i zmęczenia, z towarzyszącą mu bladością skóry, zawrotami głowy, wypadaniem włosów i kołataniem serca, może być anemia. Nawet w prawidłowo przebiegającej ciąży dochodzi do tzw. niedokrwistości fizjologicznej, spowodowanej niedostateczną ilością żelaza w organizmie. Podstawą profilaktyki niedoboru żelaza jest odpowiednia dieta, bogata w żelazo i witaminy: C, B12 i kwas foliowy. Należy zatem jeść jak najwięcej mięsa, jaj, podrobów, suszonych owoców, świeżych zielonych warzyw oraz zbóż. Można również stosować preparaty, w których żelazo stanowi jeden z wielu składników, wraz z witaminami i minerałami. Należy ograniczyć spożycie mleka, mąki i kasz, które pogarszają wchłanianie żelaza.
Do częstych dolegliwości w czasie ciąży, zwłaszcza w jej początkowym okresie, należą nudności i wymioty. Pojawiają się one u około 60% kobiet ciężarnych. Występują najczęściej między czwartym a czternastym tygodniem ciąży. Nasilają się zwłaszcza rano, są potęgowane przez widok lub zapach niektórych pokarmów. Uporczywe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń elektrolitowych, co wymaga hospitalizacji. Aby zapobiec nudnościom i wymiotom w ciąży, zaleca się spożywanie lekkiego posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka. W ciągu dnia należy jeść posiłki lekkostrawne, częste, ale podawane w małych ilościach. Można również pić herbatki ziołowe: melisę, miętę, rumianek, tymianek, kozłek i lawendę, które mają działanie rozkurczowe, uspokajające i usprawniające trawienie. Należy unikać stosowania preparatów farmakologicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na płód.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.