Domowy środek, który usunie pleśń. Sprawdź, jak przygotować
Pleśń może pojawiać się w domach niezależnie od wysiłków włożonych w utrzymanie czystości. Jest to uciążliwy, nieestetyczny i przede wszystkim potencjalnie szkodliwy dla zdrowia problem. W jaki sposób bez silnych chemikaliów rozprawić się z pleśnią w mieszkaniu?
1. Wilgoć w domu
Jesienią i zimą w powietrzu może być więcej niż zwykle wilgoci. Mury budynków nasiąkają nią podczas opadów deszczu lub śniegu. Krótkie i pochmurne dni uniemożliwiają skuteczne wyschnięcie. Z uwagi na niską temperaturę powietrza rzadziej też otwieramy okna. Pomieszczenia nie są w wystarczającym zakresie przewietrzone. Pranie wieszane jest w domu, a nie na balkonie czy w ogrodzie.
Pleśń może rozwinąć się w domu, powodując nie tylko nieestetyczne przebarwienia, ale i stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Jak można się pozbyć tego problemu?
Okazuje się, że w warunkach domowych z ogólnodostępnych składników można przygotować miksturę, która usunie pleśń. Nie będzie konieczny remont, by dostać się do zarodników grzybów kryjących się głęboko w ścianach.
Zobacz też: NIK o szpitalnych aptekach i działach farmacji: przeterminowane leki, pleśń na ścianach
2. Domowe sposoby na walkę z pleśnią
Dostępne w sklepach chemiczne środki przeciw pleśni nie zawsze są skuteczne. Co więcej, mogą być szkodliwe dla domowników - szczególnie jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Ponadto, mogą skutkować unoszeniem się w powietrzu brzydkiego zapachu, którym przesiąkają także ubrania mieszkańców.
Grzybów na ścianach możemy pozbyć się łatwiejszym i niedrogim sposobem. Wystarczy woda utleniona z dodatkiem octu spirytusowego. Podane składniki należy wymieszać w równych proporcjach i wlać do butelki z atomizerem. Po naniesieniu na zapleśniałą ścianę mikstury należy kilka minut odczekać, aby preparat zaczął działać. Następnie należy przetrzeć zanieczyszczone miejsce gąbką lub ściereczką, które później trzeba będzie wyrzucić. Pozostawiając je, można niestety przenieść grzyby w inne miejsce. Dla pewności zabieg warto powtórzyć.
Ścianę należy osuszyć. Należy stale i systematycznie dbać o przepływ świeżego powietrza, aby problem z pleśnią już więcej nie wracał.
Zobacz też: 7 mitów dotyczących sprzątania, które musisz poznać przed świętami
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.