Trwa ładowanie...

Dotyka 60 proc. Polaków. To dlatego nagle czujesz się źle

 Maciej Rugała
25.01.2023 12:52
To właśnie oni najintensywniej odczuwają zmiany pogody
To właśnie oni najintensywniej odczuwają zmiany pogody (Getty Images)

Ciśnienie atmosferyczne może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie. Wiedzą o tym szczególnie meteopaci (meteoropaci). Od zawahań ciśnienia w dużym stopniu może zależeć ich aktywność, pobudliwość i zdolność do koncentracji. Niektórzy skarżą się także na bóle głowy i stawów. Kto najbardziej odczuwa zmiany ciśnienia?

spis treści

1. Po czym poznać meteopatę?

Meteopaci zmagają się ze zmianami swojego dziennego funkcjonowania w zależności od tego, jaka jest pogoda. Bardzo silnym czynnikiem jest tu ciśnienie atmosferyczne.

Zmiany pogody mogą powodować u nich:

Zobacz film: "Mierzysz ciśnienie? Sprawdź, czy robisz to dobrze"
  • pogorszenie nastroju, niepokój, lękliwość,

  • pogłębienie stanów depresyjnych, jeśli takie występują,

  • ogólne osłabienie i męczliwość,

  • bóle stawów oraz głowy,

  • senność, wydłużenie czasu reakcji, osłabienie koncentracji,

  • puchnięcie stóp i dłoni.

Każdy może reagować na zmiany pogody nieco inaczej. Jak wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, meteopatów w Polsce jest coraz więcej i częściej należą do nich kobiety niż mężczyźni. Obecnie to ok. 60 proc. społeczeństwa w przedziale 18-75 lat. Jeszcze w latach 60. meteopaci stanowili ok. 35 proc. populacji.

2. Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie?

Ciśnienie atmosferyczne, inaczej ciśnienie baryczne, to skutek nacisku atmosfery ziemskiej na powierzchnię Ziemi. Zależy ono od wysokości nad poziomem morza, szerokości geograficznej, temperatury powietrza. Prawidłowe ciśnienie wynosi 1013,25 hPa. Każda niższa wartość oznacza niskie ciśnienie, zaś wyższa – wysokie ciśnienie atmosferyczne.

Na złe samopoczucie podczas zmian ciśnienia najczęściej narzekają osoby starsze, osoby z problemami kardiologicznymi, mające nadciśnienie tętnicze lub miażdżycę, a także osoby z problemami ze strony układu nerowego. Najczęściej podczas zmian ciśnienia jesteśmy ospali, odczuwamy dolegliwości bólowe - ból głowy i stawów. Mogą pojawić się też zawroty głowy i przyspieszone bicie serca.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze