Przejdź na WP

Tyfus plamisty - objawy, przebieg, leczenie

Tyfus plamisty znany jest również jako dur wysypkowy lub dur plamisty, to groźna choroba zakaźna, która może być przyczyną ciężkich epidemii, a nawet śmierci wielu ludzi. Tyfus przenoszony jest przez wszy i pchły. Może być wywołany przez wszy ludzkie, wówczas prowadzi do epidemii (tak zwany tyfus plamisty europejski) oraz przez pchły, ma charakter endemiczny (tyfus plamisty szczurzy).

Zobacz film: "Jak walczyć z wszawicą?"

spis treści

1. Tyfus plamisty - objawy

Tyfus to choroba odzwierzęca, wywołana przez riketsje (drobnoustroje przenoszone przez owady na ludzi). Na szczurach i myszach pasożytują zakażone pchły. Drapanie skóry powoduje wprowadzenie bakterii do ustroju. Riketsje znajdujące się na ubraniu zachowują zdolność przenoszenia chorób zakaźnych. Do objawów tej odmiany tyfusu należą:

Wesz staje się przyczyną tyfusu po pięciu dniach od pobrania krwi zakażonej riketsjami. Te drobnoustroje są wydalane z kałem oraz z wymiocinami przez wszy. Zakażenie przez człowieka następuje podczas drapania skóry, rozcierania odchodów wszy na uszkodzonym naskórku. Symptomy tyfusu tego rodzaju są następujące:

 • ból podbrzusza,
 • ból pleców,
 • czerwona wysypka – pojawia się na środku ciała i rozprzestrzenia się po ciele,
 • niezwykle wysoka gorączka – może utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie,
 • suchy kaszel,
 • ból głowy,
 • ból stawów,
 • mdłości,
 • wymioty.
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota...

zobacz galerię

2. Tyfus plamisty- przebieg

Jak wygląda przebieg tyfusu plamistego?

 • okres wylęgania wszy/pchły: 10-14 dni,
 • pojawiają się objawy tyfusu: nagła gorączka, bóle głowy, przyśpieszony oddech, twarz zaczerwieniona i spuchnięta, zaczerwienione oczy (spojówki) ,
 • kolejny objaw tyfusu: wysypka na języczku gardła w postaci ciemnoczerwonych wybroczyn, wątroba i śledziona są powiększone,
 • następnie pojawiają się wybroczyny krwawe, chory majaczy, występują nocne bezsenności,
 • nasila się majaczenie, chory staje się półprzytomny, po czym dochodzi do osłabienia mięśni, występuje niedowład języka,
 • po 10 dniach spada ciśnienie krwi, we krwi panuje leukocytoza.

Tyfu jest chorobą, która może doprowadzić do powikłań. Komplikacje związane z tyfusem są następujące:

Tyfus to choroba odzwierzęca
Tyfus to choroba odzwierzęca (123rf.com)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Tyfus plamisty - leczenie

Niegdyś, w latach 20-tych XX wieku, Rudolf Stefan Weigl, polski biolog, wynalazł szczepionkę przeciwtyfusową; była to jedyna skuteczna metoda walki z tyfusem. Obecnie istnieją specjalne antybiotyki oraz stosuje się chemioterapię antyriketsjową. Zachorowania na tyfus dotyczą nadal Afryki i Azji w liczbie kilku tysięcy przypadków w ciągu roku.

Bez podjęcia leczenia tyfus plamisty europejski prowadzi do śmierci u 10-60% chorych. Na śmierć najbardziej narażeni są chorzy po 60. roku życia. Pacjenci, którzy szybko otrzymali pomoc lekarską, mają bardzo duże szanse na zupełne wyzdrowienie.

Natomiast w przypadku tyfusu plamistego szczurzego, odsetek zgonów u nieleczonych chorych wynosi mniej niż 2%.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy