Trwa ładowanie...

Dzięki diecie obniżył poziom cholesterolu. Kluczem były dwie zmiany

Czy można obniżyć cholesterol bez diety?
Czy można obniżyć cholesterol bez diety? (Getty Images)

Na łamach czasopisma "American Journal of Lifestyle Medicine" opisano przypadek trzydziestoletniego mężczyzny, któremu udało się obniżyć poziom cholesterolu bez leków. Eksperci podkreślają jednak, że wszystko zależy od tego, na jakim etapie hipercholesterolemia zostanie wykryta.

spis treści

1. Obniżył cholesterol przez ruch i dietę

Badania wykazały, że 33-latek ma podwyższony poziom cholesterolu. Dodatkowo wywiad wskazywał na rodzinne obciążenie chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jego rodzice na stałe przyjmowali leki obniżające poziom cholesterolu, a dziadek zmarł na zawał serca jako 54-latek.

Lekarz zalecił mężczyźnie, żeby wprowadził na stałe kilka nawyków dotyczących aktywności i diety, jeżeli będzie się ich konsekwentnie trzymał, poziom cholesterolu powinien wrócić do normy bez konieczności stosowania farmakoterapii.

Zobacz film: "Cholesterol a mózg. Zobacz, jak na niego wpływa"
Zmiana nawyków żywieniowych jest kluczowa w walce z za wysokim cholesterolem
Zmiana nawyków żywieniowych jest kluczowa w walce z za wysokim cholesterolem (Getty Images)

Zalecana terapia polegała przede wszystkim na wprowadzeniu do diety większej ilości zdrowych tłuszczów i zwiększeniu aktywności fizycznej. Wcześniej, mężczyzna ze względu na rodzaj pracy, spędzał dużo czasu w pozycji siedzącej.

Po sześciu tygodniach okazało się, że zmiany przyniosły efekt - mężczyźnie udało się obniżyć całkowity poziom cholesterolu o 40,25 proc. i cholesterolu LDL o prawie 53 proc. "Ten przypadek pokazuje, że u niektórych osób sama zmiana stylu życia wystarcza do obniżenia umiarkowanie podwyższonego poziomu cholesterolu" - podkreślają autorzy publikacji.

2. Czy da się obniżyć cholesterol samą dietą?

Lekarze wskazują, że wysoki poziom cholesterolu w zdecydowanej większości przypadków jest wynikiem naszego stylu życia - nieodpowiedniej diety, używek i braku ruchu. Tylko u niewielkiej grupy pacjentów choroba jest związana z rodzinnymi predyspozycjami.

W wielu przypadkach lekarze w pierwszym okresie zalecają pacjentom zmianę diety i ruch, dopiero kiedy te metody są nieskuteczne, do gry wchodzi farmakoterapia.

Czy zmiana diety i więcej ruchu wystarczy, by wyleczyć zaburzenia lipidowe? Eksperci wskazują, że dieta jest bardzo ważna, ale w większości przypadku niestety nie wystarczy, bo wiele zależy od tego, jak duże jest odchylenie cholesterolu od normy oraz czy pacjent jest dodatkowo obciążony innymi schorzeniami.

Kolejnym problemem jest brak konsekwencji samych pacjentów - obserwacje polskich lekarzy wskazują, że zaleceń dotyczących zmiany stylu życia trzyma się tylko co piąty pacjent. Szacuje się, że na hipercholesterolemię choruje nawet 20-21 mln Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze