Dźwięk zwiastuje śmierć. Lekarka mówi o "grzechotce śmierci"
Belgijska lekarka ujawnia, że charakterystyczny dźwięk, zwany "death rattle", czyli grzechotka śmierci, może wskazywać na zbliżający się koniec życia. - Niektórzy twierdzą, że rzężenie przedśmiertne to próba płuc, aby przepuścić powietrze przez warstwę śliny - wyjaśnia dr Moyaert.
Czym jest "grzechotka śmierci"?
Dr Paulien Moyaert, specjalistka medycyny nuklearnej z Belgii, wyjaśnia, że "death rattle" czy też rzężenie przedśmiertne, to dźwięk, który może pojawić się w ostatnich godzinach życia człowieka.
Dźwięk ten powstaje, gdy osłabione ciało nie radzi sobie z połykaniem i kaszlem, co prowadzi do charakterystycznego, mokrego odgłosu podczas oddychania. - Dzieje się tak, ponieważ wraz ze spadkiem świadomości pacjenci tracą zdolność połykania. Powietrze przemieszcza te nagromadzone wydzieliny, co powoduje głośne oddychanie - wyjaśnia w jednym z nagrań na YouTube.
- Niektórzy twierdzą, że rzężenie przedśmiertne to próba płuc, aby przepuścić powietrze przez warstwę śliny - dodaje.
Jak reagować na rzężenie przedśmiertne?
Choć dźwięk ten może być niepokojący dla bliskich, nie powoduje on dyskomfortu u umierającej osoby. Dr Moyaert zaznacza, że leki stosowane w celu osuszenia dróg oddechowych są podawane głównie dla komfortu rodziny, a nie pacjenta. Pomocne może być także ułożenie chorego na boku z lekko uniesioną głową.
Badania wskazują, że "grzechotka śmierci" występuje u ok. 40 proc. osób w fazie umierania. W ostatnich godzinach życia pacjenci mogą doświadczyć nagłego przypływu energii, po którym następuje jej gwałtowny spadek. Oprócz rzężenia mogą pojawić się nieregularne oddechy, osłabiony puls oraz zimne, zsiniałe dłonie i stopy.
W ostatnich minutach życia oczy i usta mogą pozostać otwarte, a oddech staje się bardziej łapczywy. Wiedza o tych objawach może pomóc bliskim w lepszym zrozumieniu procesu umierania i przygotowaniu się na pożegnanie.
Źródło:
Daily Mail, You Tube.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.