Trwa ładowanie...

Elastaza trzustkowa - charakterystyka, badanie elastazy trzustkowej, normy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 30.11.2020 13:34
Badanie elastazy trzustkowej wykorzystywane jest diagnostyce zaburzeń funkcjonowania narządu jakim jest trzustka. Badanie diagnostyczne pozwala ocenić czynność trzustki, a także rozpoznać schorzenia takie jak: nowotwór czy ostre zapalenie trzustki.
Badanie elastazy trzustkowej wykorzystywane jest diagnostyce zaburzeń funkcjonowania narządu jakim jest trzustka. Badanie diagnostyczne pozwala ocenić czynność trzustki, a także rozpoznać schorzenia takie jak: nowotwór czy ostre zapalenie trzustki. (123rf)

Badanie elastazy trzustkowej wykorzystywane jest diagnostyce zaburzeń funkcjonowania narządu jakim jest trzustka. Badanie diagnostyczne pozwala ocenić czynność trzustki, a także rozpoznać schorzenia takie jak: nowotwór czy ostre zapalenie trzustki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat elastazy trzustkowej?

spis treści

1. Czym jest elastaza trzustkowa?

Elastaza trzustkowa wytwarzana jest za pośrednictwem zewnątrzwydzielniczej części trzustki. Obecność elastazy 1 można zaobserwować w soku trzustkowym wydzielanym do dwunastnicy. Stanowi ona około sześciu procent wszystkich enzymów trzustkowych w naszym ciele. Elastaza trzustkowa jest enzymem, który rozkłada białka na mniejsze cząsteczki, tzw. peptydy. Za trawienie białek odpowiadają również: chymotrypsyna, karboksypeptydazy, trypsyna. Do enzymów trawiących lipidy zaliczamy fosfolipazę, esterazy, a także lipazę. Amalyza odpowiada za trawienie cukrów złożonych.

Zobacz także:

Zobacz film: "Produkty, których nie lubi twoja trzustka"

Elastaza 1, która jest wydalana z kałem w niezmienionej formie, stanowi czuły i specyficzny marker, wykorzystywany w diagnostyce oraz leczeniu chorób trzustki (np. przewlekłe zapalenie trzustki). Wśród głównych przyczyn niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki wymienia się następujące schorzenia:

2. Kiedy warto wykonać badanie elastazy trzustkowej?

Badanie elastazy trzustkowej jest badaniem nieinwazyjnym. Wskazaniem do jego wykonania są choroby i zaburzenia pracy trzustki, np. ostre zapalenie trzustki. Schorzenie to może objawiać się osłabieniem, spadkiem wagi, wzdęciami, brakiem apetytu, ostrym bólem brzucha, biegunkami, nudnościami i wymiotami, wzmożonym pragnieniem. Wielu pacjentów uskarża się również na dolegliwości bólowe w lewym boku. Objawy ostrego zapalenia trzustki mogą cechować się różnym nasileniem.

Innym wskazaniem do przeprowadzenia badania elastazy trzustkowej jest podejrzenie niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Badanie przeznaczone jest również dla pacjentów, którzy: chcą sprawdzić czynność swojej trzustki, cierpią z powodu mukowiscydozy lub cukrzycy, borykają się z biegunkami tłuszczowymi, mają stwierdzoną kamicę żółciową, są w trakcie diagnostyki nowotworu trzustki.

To też warto wiedzieć

3. Jaki jest prawidłowy poziom elastazy trzustkowej?

Prawidłowy poziom elastazy trzustkowej nie powinien być niższy niż 200ug/g kału. Obniżony poziom tego enzymu może sugerować, że pacjent boryka się ze stanem zapalnym trzustki lub niewydolnością zewnątrzwydzielniczą tego narządu. Wartość poniżej 100 µg/g oznacza zaawansowaną niewydolność trzustki, z kolei wartość od 100 µg/g do 200 µg/g sygnalizuje, że pacjent cierpi na umiarkowaną postać niewydolności trzustki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze