Trwa ładowanie...

Endokrynolog ostrzega. Ten objaw zawsze trzeba skonsultować z lekarzem

Avatar placeholder
07.09.2024 10:59
Co może oznaczać wzmożone pragnienie?
Co może oznaczać wzmożone pragnienie? (Getty Images)

Choć spożywanie dużych ilości płynów jest normalne, a wręcz zalecane zwłaszcza przy wzmożonych upałach, stałe uczucie pragnienia może być też objawem problemów zdrowotnych.

spis treści

1. Prawidłowe nawodnienie a nadmierne pragnienie

Z reguły mamy tendencje do niedostatecznego nawadniania organizmu - zwłaszcza wobec zalecanych przez lekarzy dwóch, a nawet trzech litrów wody dziennie. Eksperci od dawna podkreślają, że taka ilość wody stanowi optimum niezbędne każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachęcają, by dążyć do dziennego spożycia na tym poziomie – nawet jeśli nie odczuwamy dotkliwego pragnienia.

Jeśli jednak wypijamy większe ilości wody i w dalszym ciągu czujemy pragnienie, a jednocześnie nie zmagamy się z upałem czy wyjątkowo intensywnym wysiłkiem fizycznym, warto zainteresować się stanem swojego zdrowia.

2. Co może oznaczać wzmożone pragnienie?

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

O przyczynach nadmiernego pragnienia mówił m.in. dr Atil Kargi, endokrynolog kliniczny z Uniwersytetu Północnej Karoliny redakcji FOX News.

Zdaniem lekarza, wzmożone pragnienie często dotyczy osób, które nadmiernie spożywają kawę, alkohol lub napoje energetyczne, które mogą działać moczopędnie.

Dr Kargi podkreślił jednak, że znaczące zwiększenie pragnienia to typowy objaw cukrzycy lub hiperkalcemii (nadmiernego stężenia wapnia we krwi). Obserwuje się go także u pacjentów stosujących leki psychotropowe - niektóre z nich mogą przyczyniać się do częstszego uczucia suchości w ustach. Ciągła potrzeba nawadniania się może jednak być też objawem choroby, o której wielu nie słyszało.

3. Moczówka prosta – co to za choroba?

Moczówka prosta to choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie radzi sobie z samodzielną regulacją poziomu płynów. Odpowiada za nią hormon antydiuretyczny (wazopresyna), który jest wydzielany przez przysadkę mózgową.

- Niedobór tego hormonu lub niektóre zaburzenia nerek mogą prowadzić do zwiększonej utraty wody podczas oddawania moczu, co uruchamia mechanizm pragnienia, aby zapobiec odwodnieniu - tłumaczył dr Kargi na antenie FOX News.

Moczówka prosta może rozwinąć się na skutek uszkodzenia przysadki mózgowej lub podwzgórza (np. w wyniku zabiegu chirurgicznego lub urazu głowy), ale także w wyniku defektu kanalików nerkowych czy jako przejściowy skutek uboczny ciąży, kiedy enzym produkowany przez łożysko zaburza prawidłowe wydzielanie hormonu ADH u matki.

Do moczówki można także doprowadzić samemu poprzez nadmierne spożywanie płynów, które prowadzi do uszkodzenia mechanizmu sygnalizowania pragnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze