Przejdź na WP

Endometrium – endometrioza, stan zapalny, rak, przerost

Endometrium to błona śluzowa, która wyściela macicę. Niewiele kobiet wie, co to jest endometrium. Muszą sobie jednak zdawać sprawę, że z endometrium jest związanych wiele groźnych chorób, w tym endometrioza, zapalenie błony śluzowej macicy i rak endometrium. Dlatego tak ważne jest, aby uświadomić kobietom co to jest endometrium.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Endometrioza - jak ją rozpoznać i leczyć?"

spis treści

Endometrium jest podatne na wpływ gestagenów i estrogenu, dlatego jego grubość zmienia się w zależności od cyklu menstruacyjnego. Kiedy w jajnikach dojrzewają pęcherzyki Graafa, dochodzi do zwiększenia produkcji estrogenu przygotowującego macicę na implantację – zagnieżdżenie zarodka. Jednocześnie w tym momencie cyklu miesiączkowego endometrium się rozrasta.

Jeśli nie dojdzie do implantacji, w drugiej fazie cyklu zaczyna wydzielać się progesteron, hamujący wzrost endometrium - co powoduje jego złuszczenie się i pojawienie miesiączki.

W diagnostyce chorób endometrium wykonuje się badanie USG. Na wyniku badania można często przeczytać o endometrium niejednorodnym. Jednak nie należy panikować, niejednorodne endometrium nie jest powodem do zmartwienia, ponieważ każdy wynik USG należy interpretować po przejrzeniu wyników innych badań. Często niejednorodne endometrium może wskazywać na którąś z częstych chorób.

1. Endometrium – endometrioza

Endometrioza (gruczolistość) to druga najczęstsza przyczyna usunięcia macicy oraz hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych. Endometrium naturalnie wyściela macicę, jednak u chorych na endometriozę kobiet, znajduje się poza nią. U chorych endometrium przemieszcza się do jajników, pochwy, jajowodów i otrzewnej miednicy mniejszej.

Komórki przyczepione do innych narządów wykazują aktywność wydzielniczą i reagują na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Na skutek tego dochodzi do wewnętrznych krwawień, przewlekłych reakcji zapalnych, powstania guzków, blizn i zrostów, a także do zmiany stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej. Konsekwencją tych zmian może być bezpłodność.

Endometrium mogą dotknąć różne schorzenia
Endometrium mogą dotknąć różne schorzenia (123rf)

Wiodące objawy endometriozy to ból w obrębie miednicy mniejszej, który towarzyszy miesiączce. Pojawia się kilka dni przed jej wystąpieniem i trwa do jej końca. Dodatkowo, kobieta może odczuwać ból podczas stosunku, ból przy oddawaniu moczu i stolca.

Mogą także pojawić się bóle pleców, silny zespół napięcia przedmiesiączkowego, obfite miesiączki, krwiomocz, nudności, zaparcia, oraz krwawienia między miesiączkami.

Leczenie endometriozy polega na zatrzymaniu pracy jajników lub na wywołaniu tzw. odwracalnej menopauzy.

2. Endometrium – stan zapalny

Zapalenie śluzówki macicy spowodowane jest przedostaniem się drobnoustrojów patologicznych lub mikroorganizmów flory bakteryjnej pochwy do macicy. Choroba jest najczęściej powikłaniem po porodzie lub zabiegach takich jak:

Kto potrzebuje hormonów roślinnych?
Kto potrzebuje hormonów roślinnych? [5 zdjęć]

Roślina, podobnie jak człowiek, wytwarza hormony, które są transportowane wraz z sokiem i mają ogromny...

zobacz galerię

Zapalenie błony śluzowej macicy objawia się najczęściej pieczeniem pochwy, świądem, żółtymi upławami, stanami podgorączkowymi lub gorączką, migreną, bólem podbrzusza, krwawieniem z macicy. Może doprowadzić do zapalenia jajowodów i jajników.

Leczenie zapalenia śluzówki macicy opiera się na złuszczaniu endometrium i podawaniu antybiotyków.

3. Endometrium – rak

Rak endometrium jest najczęstszym rodzajem złośliwego nowotworu błony śluzowej macicy. Do głównych czynników ryzyka rozwoju raka endometrium należy otyłość, późna menopauza, cukrzyca, nadciśnienie i uwarunkowania genetyczne. Rak endometrium częściej występuje również u kobiet, które nie mają dzieci. Ponadto rak endometrium jest związany z zespołem policystycznych jajników, cyklami bezowulacyjnymi oraz hiperestrogenizmem endo- i egzogennym. Czynnikiem ryzyka raka endometrium jest również długie leczenie raka sutka tamoksifenem.

Rak endometrium (nowotwór trzonu macicy) ujawnia się na dwa sposoby. Pierwszy, częstszy typ raka endometrium, występuje u kobiet w okresie około menopauzalnym. Rozwija się na podłożu rozrostu endometrium i wiąże się ze stymulacją estrogenami.

Drugi, rzadszy typ raka endometrium, dotyka kobiet koło 60-70 roku życia i nie jest powiązany ze zmianami hormonalnymi. Rokowania w przypadku tego rodzaju raka endometrium są gorsze. Charakterystycznym objawem są plamienia i krwawienia z dróg rodnych kobiety.

Zobacz także:

4. Endometrium – przerost

Przerost endometrium zdarza się dość często. Jest to schorzenie, które dotyczy zarówno kobiet miesiączkujących, jak i tych po menopauzie. Do zmiany grubości endometrium dochodzi pod wpływem działania hormonów. Do objawów przerostu endometrium należą różne odchylenia w przebiegu miesiączki, bóle w podbrzuszu lub okolicy jajników. Jeśli kobieta zauważy u siebie jakieś niepokojące objawy, powinna udać się do ginekologa.

Za przerost endometrium są odpowiedzialne zaburzenia hormonalne. Zmiany związane z przerostem endometrium po pewnym czasie utrudniają normalne funkcjonowanie, ponieważ prowadzą do bardzo obfitych krwawień, również między miesiączkami.

Gdy lekarz zdiagnozuje przerost endometrium, powinien zlecić inne badania, m.in. USG narządów rodnych, poziomu hormonów i badanie narządów rodnych. Zdarza się również, że lekarz wykonuje biopsję przerostu endometrium.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy