Plamienie implantacyjne – czym jest, jak wygląda i ile trwa?
Plamienie implantacyjne, określane także jako krwawienie implantacyjne, pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Na bardzo wczesnym etapie ciąży występuje w przypadku co trzeciej kobiety, nie jest jednak uważane za jej objaw. Jak wygląda krwawienie implantacyjne? Co jest powodem pojawienia się krwawienia? Czy powinno ono nas niepokoić?
- 1. Czym jest plamienie implantacyjne?
- 2. Przyczyny plamienia implantacyjnego
- 3. Jak wygląda plamienie implantacyjne?
- 4. Objawy plamienia implantacyjnego
- 4.1. Kiedy plamienia są sygnałem do niepokoju?
- 5. Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?
- 6. Ile trwa plamienie implantacyjne?
- 7. Plamienie implantacyjne a miesiączka
- 8. Inne przyczyny plamienia z pochwy
1. Czym jest plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne, zwane czasem fałszywą miesiączką, to lekkie krwawienie z macicy, które często pojawia się w bardzo wczesnym okresie ciąży. Jednak w nomenklaturze medycznej nie jest ono zaliczane do pierwszych oznak ciąży. Plamienie uznaje się jedynie za objaw zapłodnienia.
Krwawienie implantacyjne jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Jest efektem implantacji zarodka, kiedy to dochodzi do jego zagnieżdżenia się w błonie śluzowej macicy. Implantacja często przebiega zupełnie bezobjawowo, a plamienia ciążowe pojawiają się zaledwie u ok. 30 proc. kobiet.
2. Przyczyny plamienia implantacyjnego
Przyczyną plamienia implantacyjnego jest uszkodzenie naczynia krwionośnego, do którego może dojść podczas procesu zagnieżdżania się zarodka, o co nietrudno – na skutek działania hormonów, przede wszystkim estrogenu i progesteronu, błona śluzowa macicy ulega znacznemu przekrwieniu.
Jej powierzchnia zostaje naruszona na skutek działania enzymów trawiennych, które wydziela zarodek – dzięki temu możliwe jest jego wniknięcie w głąb warstwy gąbczastej, która bogata jest w niezbędny dla rozwoju zarodka materiał odżywczy.
3. Jak wygląda plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne czasem może pozostać nawet zupełnie niezauważone. Bowiem niejednokrotnie ilość krwi, pojawiająca się na bieliźnie kobiety lub na papierze toaletowym, jest bardzo niewielka.
Plamienie implantacyjne charakteryzuje się:
- skąpymi, mało obfitymi plamkami, często jest to zaledwie kilka kropel krwi,
- pozbawieniem skrzepów,
- jasnym, bladoróżowym kolorem (czasem delikatnie brązowym),
- rzadką, rozwodnioną konsystencją, nieprzekształcającą się w gęste krwawienie.
4. Objawy plamienia implantacyjnego
Krwawienie implantacyjne objawia się przede wszystkim pojawieniem się na bieliźnie lub wkładce niewielkich plam. Jednak podczas plamienia implantacyjnego występować mogą też inne symptomy, często pojawiające się na wczesnym etapie ciąży.
Jednym z nich są poranne mdłości, z którymi ciężarne zmagają się najczęściej w pierwszej połowie dnia. Towarzyszy im często nadwrażliwość na zapachy. Różowym plamieniom na początku ciąży może też towarzyszyć obrzęk piersi i pociemnienie sutków. Wahania hormonalne odpowiadają natomiast za tzw. huśtawki nastrojów – napady smutku i płaczu mogą przeplatać się z uczuciem euforii.
W wielu przypadkach pojawiają się dodatkowo zawroty głowy, nasilające się podczas gwałtownego wstawania czy schodzenia po schodach. Również zwiększona częstotliwość oddawania moczu, powtarzające się uczucia parcia na pęcherz i zaparcia mogą znaleźć się wśród objawów towarzyszących plamieniom implantacyjnym.
4.1. Kiedy plamienia są sygnałem do niepokoju?
W trakcie starań o potomstwo, warto konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące objawy towarzyszące plamieniom implantacyjnym. Ból brzucha w jego dolnych partiach może bowiem świadczyć o komplikacjach, np. o ciąży pozamacicznej bądź o stanie zapalnym pęcherza lub wyrostka.
Żaden krwotok w ciąży nie powinien być bagatelizowany, a wszelkie niepokojące epizody należy konsultować z lekarzem prowadzącym. Zawsze, kiedy zaobserwujemy krwawe ślady, należy zastanowić się też nad terminem ostatniego zbliżenia. Jeżeli od tego czasu minęło więcej niż miesiąc, to bardzo mało prawdopodobne jest, że plamienia są pierwszym objawem ciąży.
5. Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?
Niewielkie plamienie implantacyjne pojawia się najczęściej po upływie ok. 7 dni od momentu zapłodnienia. Krótkotrwałe plamienie tydzień po owulacji to jeden z pierwszych sygnałów, że w macicy zagnieździł się zarodek.
Zdarza się jednak, że krwawienie ciążowe występuje nieco później, nawet 12 dni po jajeczkowaniu. W chwili, gdy ma to miejsce bliżej 12 niż 7 dnia, wówczas plamienie pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki. Z tego powodu bardzo łatwo jest pomylić je z menstruacją.
Przy zapłodnieniach in vitro plamienie implantacyjne po transferze zarodka może wystąpić po ok. 7-10 dniach.
6. Ile trwa plamienie implantacyjne?
Jak długo trwa plamienie implantacyjne? Czas plamienia implantacyjnego jest bardzo różny. Najczęściej krwawienie utrzymuje się tylko przez kilka godzin. Jednak zdarza się także, że są to tylko jednorazowe plamienia.
Czasem plamienie implantacyjne utrzymuje się nawet do 3 dni. Jednak zawsze jest ono krótsze niż miesiączka, która zwykle trwa od 5 do 6 dni.
7. Plamienie implantacyjne a miesiączka
Jak odróżnić okres od plamienia implantacyjnego? To drugie jest o wiele bardziej skąpe, pozostawia zazwyczaj niewielki ślad na bieliźnie lub wkładce. Plamienie menstruacyjne jest z kolei bardziej obfite. Krwawienie implantacyjne ponadto ma inny kolor i konsystencję – jest lżejsze i przybiera bladoróżową lub czerwoną barwę.
Bardzo często kobiety zastanawiają się, czy ciążę może oznaczać brązowe plamienie? Otóż skąpe, brązowe krwawienia w ciąży, bez innych niepokojących objawów mogą być objawem implantacji zarodka. Brązowe plamienia implantacyjne świadczą po prostu zwykle o niedoborze progesteronu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi to być krew, zdarza się, że jest to jedynie zabarwiony krwią śluz.
W odpowiedzi na pytanie – czy to plamienie implantacyjne, czy okres, pomóc może także obserwacja objawów towarzyszących. Delikatne skurcze często towarzyszą plamieniom implantacyjnym. Ból jednak jest bardzo delikatny, znacznie mniej nasilony niż w przypadku dolegliwości, występujących w czasie miesiączki.
Ponadto plamienie implantacyjne trwa o wiele krócej niż miesiączkowe – ustępuje zazwyczaj po kilku godzinach. Jeżeli jednak się przedłuża, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może świadczyć to o zagrożeniu ciąży. W czasie plamienia implantacyjnego jest zalecane unikanie nadmiernego wysiłku i wstrzymanie się od kontaktów seksualnych.
8. Inne przyczyny plamienia z pochwy
Czy zawsze plamienie jest objawem ciąży? Krwawienie między miesiączkami może mieć naprawdę wiele przyczyn. Zwykle nie występuje zależność między plamieniem w połowie cyklu a ciążą. Otóż takie plamienie bardzo często jest po prostu objawem owulacji. Wówczas nie jest ono niczym szkodliwym i nie oznacza ciąży. Ile trwa plamienie owulacyjne? Zwykle trwa nie dłużej niż 1-2 dni.
Wyciek czerwonej wydzieliny z pochwy mogą wywoływać także czynniki innego rodzaju. Jego przyczyną bywa stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza u pań, które dopiero rozpoczęły zażywanie preparatów tego typu.
Za lekkie krwawienia z pochwy po stosunku odpowiadać może również polip jamy, a także szyjki macicy – krwawienie pojawia się wówczas przede wszystkim po stosunku. Winne bywa także schorzenie o nazwie endometrioza, polegające na nieprawidłowym położeniu błony śluzowej macicy, które jest wywołane wzrostem stężenia estrogenów. Plamieniem skutkować może ponadto mechaniczne uszkodzenie szyjki macicy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.