Trwa ładowanie...

Epidemiolog - zadania, praca, jak zostać epidemiologiem

Epidemiolog to specjalista, posiadający rozległą wiedzę o chorobach, ich powstawaniu i rozprzestrzenianiu się. Zwykle pracuje w laboratorium, gdzie wykonuje szereg badań, niezbędnych do określenia wskaźnika zagrożenia daną chorobą. Co warto wiedzieć o pracy epidemiologa?

spis treści

1. Kim jest epidemiolog?

Epidemiolog to specjalista, który określa zależność pomiędzy czynnikami środowiskowymi, a zdrowiem populacji. Posługuje się wskaźnikami demograficznymi oraz korzysta z biostatyki, czyli nauki łączącej elementy statystyki oraz biologii. Epidemiolog jest w stanie ocenić stopień zagrożenia zdrowotnego, zajmuje się też edukacją w zakresie dbania o zdrowie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Zadania epidemiologa

 • monitorowanie chorób,
 • prowadzenie rejestru chorób zakaźnych,
 • zapobieganie zakażeniom,
 • kontrolowanie szczepień ochronnych,
 • prowadzenie badań laboratoryjnych,
 • ocena warunków sanitarno-epidemiologicznych.

3. Na czym polega praca epidemiologa?

Zwykle epidemiolodzy pracują w laboratoriach, gdzie sporządzają raporty i wykonują różne badania. Specjaliści monitorują rozprzestrzenianie się danej choroby, biorą pod uwagę także uwarunkowania środowiskowe i społeczne.

Epidemiolog opracowuje również plany zdrowotne państwa, a także listę obowiązkowych szczepień. Osoba na tym stanowisku musi stale poszerzać swoją wiedzę i wykonywać obowiązki z dużą dokładnością.

3.1. Rodzaje badań epidemiologicznych

Skuteczność pracy epidemiologa gwarantuje przeprowadzenie szeregu badań, dzielą się one na trzy główne grupy - obserwacyjne, przeglądowe i eksperymentalne.

Badania obserwacyjne:

 • badania kliniczno-kontrolne (retrospektywne) - polegają na określeniu dwóch grup - osób z diagnozą konkretnej choroby i ludzi zdrowych,
 • badania kohortowe (prospektywne) - badanie zdrowych osób pod względem uwarunkowań środowiskowych,
 • badania przekrojowe - ich celem jest poznanie stanu zdrowia całej populacji.

Badania przeglądowe umożliwiają wyprowadzenie współczynnika chorobowości i są potwierdzeniem stanu, że konkretna społeczność jest wolna od danego schorzenia.

Są niezastąpione w przypadku poznania działania warunków zewnętrznych na rozwój i rozprzestrzenianie się choroby. Z kolei badania eksperymentalne to świadome sterowanie przyczyną, która odpowiada za zjawiska zdrowotne.

Zobacz także:

4. Jak zostać epidemiologiem?

Epidemiolog musi ukończyć studia na kierunku lekarskim, farmacji, weterynarii lub biologii. Następnie koniecznie jest zaliczenie odpowiedniej specjalizacji.

W efekcie epidemiolog może znaleźć zatrudnienie w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach naukowo-badawczych lub w administracji państwowej, chociażby w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Specjalista musi stale pogłębiać swoje umiejętności, interesować się przeprowadzaniem badań i potrafić wyciągać wnioski. Ważna jest również gotowość do szybkiego podejmowania decyzji.

Ponadto, pracownik na tym stanowisku ma bezpośredni kontakt z wieloma, często groźnymi chorobami. Musi być dokładny, odważny, a przy tym niezwykle ostrożny.

Średnie zarobki epidemiologa wynoszą około 4500 zł brutto miesięcznie. Na początku specjaliści otrzymują znacznie skromniejsze wynagrodzenie - około 3000 złotych. Wysokość wypłaty jest zależna od lat doświadczenia, miasta i wielkości firmy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Epidemiolog ma styczność z wieloma groźnymi chorobami.
Epidemiolog ma styczność z wieloma groźnymi chorobami. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza