Trwa ładowanie...

Fanipos - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Fanipos to lek zalecany między innymi w kuracji stanów alergicznych. Preparat ma wpływ na górny odcinek dróg oddechowych. Jest dostępny w aptece dopiero po okazaniu recepty, ma postać aerozolu do nosa. Co warto wiedzieć o leku Fanipos?

spis treści

1. Działanie leku Fanipos

Flutykazon to substancja czynna leku Fanipos, wykazuje działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Działanie Faniposu polega na hamowaniu podrażnień, obrzęków i stanów zapalnych, które występują w błonie śluzowej nosa.

Zobacz film: "Jak leczyć alergię?"

Łagodzi objawy takie jak:

 • kichanie,
 • wyciek z nosa,
 • obrzęk,
 • świąd błon śluzowych nosa,
 • uczucie zatkanego nosa.

Aerozol Fanipos trzeba stosować regularnie przez 3-4 dni, aby mogły pojawić się skutki jego działania.

2. Wskazania do stosowania leku Fanipos

 • zapalenie błony śluzowej nosa o charakterze sezonowym,
 • zapalenie błony śluzowej nosa o charakterze przewlekłym,
 • reakcje alergiczne górnych dróg oddechowych,
 • kichanie,
 • katar,
 • obrzęk błon śluzowych nosa,
 • uczucie zatkanego nosa.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Fanipos

Aerozol ten jest zakazany osobom, które mają uczulenie na którykolwiek z jego składników. Fanipos nie może być przepisany dzieciom, które nie mają ukończonych 4 lat.

Należy poinformować lekarza, jeśli równolegle z preparatem mają być przyjmowane inne kortykosteroidy – pozwoli to na podjęcie decyzji co do leczenia i ustalenie ewentualnej dawki leku.

Jeżeli pacjent cierpi na gruźlicę płuc, opryszczkowe zapalenie oczu, przebył niedawno operację w obrębie nosa czy też jamy ustnej, musi poinformować o tym lekarza wdrażającego kurację. Lekarz rozważy za i przeciw przyjmowania w takich sytuacjach leku Fanipos.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny poinformować o tym specjalistę, przepisze on aerozol jedynie wtedy, kiedy uzna to za bezwzględnie konieczne.

Poznaj produkty wywołujące reakcję alergiczną
Poznaj produkty wywołujące reakcję alergiczną [11 zdjęć]

W przypadku uczulenia na jedzenie, organizm reaguje na białko zawarte w tym pokarmie. Reakcja alergiczna

zobacz galerię

4. Dawkowanie leku Fanipos

Najważniejsze jest to, by zawsze przestrzegać dawek ustalonych przez lekarza – wprowadzanie zmian na własną rękę może doprowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. To, jak długo Fanipos ma być stosowany, określi lekarz prowadzący kurację.

Dorośli i dzieci, które ukończyły 12. rok życia powinny przyjmować raz na dobę dwie dawki preparatu do każdego otworu nosowego. Należy pamiętać, że jedna dawka leku Fanipos to jedno naciśnięcie (50 µg substancji czynnej). Gdy nastąpi poprawa, lekarz będzie zmniejszał dawkę na podtrzymującą.

Inaczej wygląda dawkowanie Faniposu w przypadku dzieci od 4. do 11 . roku życia. Zalecana dawka w tym przypadku to raz na dobę po jednym naciśnięciu do każdego otworu nosowego. Lek najlepiej przyjmować rano, przed każdym użyciem należy wstrząsnąć pojemnik.

5. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Fanipos

Wśród działań niepożądanych, które mogą pojawić się po stosowaniu aerozolu Fanipos, najczęściej wymienia się podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła, zaburzenia smaku i węchu, bóle głowy, perforacja przegrody nosowej. Rzadkie skutki uboczne to wysypka na ciele, świąd skóry, reakcje anafilaktyczne i obrzęk naczynioruchowy.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza