Trwa ładowanie...

GIS zamyka 17 kąpielisk. Rozczarowanie dla turystów w Gdyni, Sopocie i Gdańsku

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 12.07.2024 10:23
Fatalne wieści dla turystów nad morzem
Fatalne wieści dla turystów nad morzem (East News)

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu 16 kąpielisk w województwie pomorskim z powodu zakwitu sinic i jednego w Łebie w związku z obecnością bakterii E.coli. W województwie zachodniopomorskim, również z powodu cyjanobakterii, wprowadzono tymczasowy zakaz kąpieli dla dwóch kolejnych kąpielisk.

spis treści

1. GIS zamyka kąpieliska

W serwisie kąpieliskowym GIS 11 lipca 2024 r. pojawiła się informacja o zakazie korzystania z kąpielisk w Gdyni, Sopocie i Gdańsku. Komunikat obejmuje następujące kąpieliska Trójmiasta:

  • plaże w Gdyni: w Śródmieściu, Redłowie i Orłowie,
  • plaże w Gdańsku: w Jelitkowie i w Brzeźnie,
  • plaże w Sopocie: zakaz kąpieli na wszystkich strzeżonych kąpieliskach.
Zobacz film: "Którą rybę wybrać nad morzem? Oto 4 najlepsze"

Powodem zamknięcia kąpielisk jest zakwit sinic (cyjanobakterii), podobnie jak w jeziorze Radolne na Kaszubach. Według informacji GIS zakaz kąpieli obowiązuje także na jeziorze Szczucze w Golczewie (pow. kamieński) oraz na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko (pow. szczecinecki).

Z kolei na plaży w Łebie, na kąpielisku przy plaży A w wodzie wykryto bakterię Escherichia coli.

2. Zakwit sinic. Czym grozi?

GIS zamyka nadmorskie kąpieliska
GIS zamyka nadmorskie kąpieliska (GIS)

O zakwicie mówi się wówczas gdy dochodzi do zmiany zabarwienia wody spowodowanej masowym namnażaniem się glonów. Sprzyja im m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, słaby wiatr czy brak opadów. Niektóre z cyjanobakterii mogą produkować toksyny i z tego powodu należy unikać kontaktu z wodą, w której doszło do zakwitu sinic.

- Pamiętajmy, że sinice to nie są "zwykłe glony", które pływają w wodzie, chociaż bywają z nimi mylone. Dlatego musimy mieć świadomość, że kontakt z sinicami może mieć bardzo poważne konsekwencje - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Jak informuje GIS, w osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się dolegliwości tj.:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów.

Inspektorat informuje, że objawy mogą pojawić się bezpośrednio po kąpieli lub kilka dni później. Niektóre z cyjanobakterii stanowią większe zagrożenie z uwagi na to, że produkują hepatotoksyny, związki działające toksycznie na komórki wątroby, neurotoksyny, które odpowiadają za zaburzenia funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego czy powodujące problemy skórne dermatotoksyny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze