Trwa ładowanie...

Glejak wielopostaciowy – charakterystyka, objawy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:02
Glejak wielopostaciowy rozwija się w półkulach mózgu
Glejak wielopostaciowy rozwija się w półkulach mózgu (123rf.com)

Glejak wielopostaciowy to rodzaj nowotworu mózgu. Glejaki mogą rozrastać się z różnych komórek, a im bardziej są oddalone od sąsiadujących tkanek, tym łatwiej jest je usunąć. Z jakich komórek tworzy się glejak wielopostaciowy? Jakie są objawy glejaka wielopostaciowego? Jak wygląda leczenie tego rodzaju glejaka?

spis treści

1. Charakterystyka glejaka wielopostaciowego

Glejaki to grupa, która obejmuje różne nowotwory rdzenia i mózgu. Ich różnice zależą od komórek, z których się rozwinęły. Glejak wielopostaciowy, włosowatokomórkowy, włókienkowy i gwiaździak anaplastyczny rozrastają się z komórek szeregu astrocytarnego. Rdzeniak, który rozrasta się z komórek zarodkowych, występuje najczęściej u dzieci i zlokalizowany jest w móżdżku. Zdarza się jednak, że rdzeniak występuje również u osób dorosłych. Wyściółczak to inny rodzaj glejaka, który powstaje z komórek wyściełających, a skąpodrzewiak z komórek skąpowypustkowych.

Glejak wielopostaciowy objawia się zaburzeniami funkcji psychicznych
Glejak wielopostaciowy objawia się zaburzeniami funkcji psychicznych

2. Objawy glejaka wielopostaciowego

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

Najczęstszymi objawami glejaka wielopostaciowego są bóle głowy, wymioty, nudności, zaburzenia pamięci, osłabienie, obrzęk mózgu, a także napady padaczkowe. Przy tego rodzaju chorobie pojawić się może niedowład, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, czucia, mowy, a także zaburzenia równowagi i uszkodzenia nerwów czaszkowych.

Niestety glejak wielopostaciowy pojawia się najczęściej ze wszystkich rodzajów glejaków. Równocześnie jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych przypadków nowotworów mózgu.

Glejak wielopostaciowy rozwija się w półkulach mózgu – najczęściej w płacie skroniowym i płacie czołowym. Najczęstszymi objawami glejaka wielopostaciowego to zaburzenia funkcji psychicznych, zmiana osobowości i napady padaczkowe. Objawami glejaka wielopostaciowego u osób starszych jest charakterystyczna złośliwość.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

3. Leczenie glejaka

Glejaki wilopostaciowe, które nie są znacznie rozlane i są oddzielone od sąsiadujących tkanek, łatwiej jest usunąć chirurgicznie. W leczeniu glejaków wielopostaciowych stosuje się również radioterapię, chemioterapię, immunoterapię, terapię genową czy wirusoterapię.

Glejak wielopostaciowy nie daje jednak dobrych rokowań. Najczęściej chorzy, u których zdiagnozuje się glejaka wielopostaciowego, umierają w ciągu trzech miesięcy. Przy zastosowaniu operacji chirurgicznej oraz radioterapii w leczeniu glejaka wielopostaciowego, czas przeżycia wydłuża się do około roku. Zaledwie u kilku procent chorych czas ten jest znacznie dłuższy.

Rdzeniaki, gwiaździaki i wyściółczaki, które mogą rozwinąć się u dzieci, leczy się chirurgicznie, a także stosuje się uzupełniająco radioterapię i chemioterapię. Tu statystyki również nie są zbyt obiecujące. Po około 5 latach przeżywa około 60% dzieci chorych na glejaka wielopostaciowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze