Trwa ładowanie...

Wirus Ebola - zakażenie, objawy i przebieg. Gorączka krwotoczna

Gorączka krwotoczna Ebola to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych, bardzo często kończąca się zgonem organizmu. Pierwsze objawy Eboli w okresie inkubacji mogą przypominać grypę, dlatego często leczenie jest wprowadzane zbyt późno. Przyczyną choroby jest dostanie się do ustroju wirusa Ebola. Specjaliści zidentyfikowali aż cztery rodzaje tego wirusa, z czego trzy z nich mogą wywołać chorobę u człowieka. Obecnie przypadki zachorowań ograniczają się do terenów w Afryce. Jak rozpoznać objawy wirusa Eboli?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

1. Drogi zarażenia wirusem Ebola

Gorączka Ebola to choroba zakaźna o bardzo wysokiej śmiertelności. Zalicza się ją do wirusowych gorączek krwotocznych. Wirus Ebola jest głównie przenoszony na człowieka z zarażonego zwierzęcia (nawet martwego). Aby doszło do pojawienia się objawów wirusa Eboli, wystarczy także bliski kontakt z zarażonym człowiekiem, z płynem ustrojowym zawierającym wirus Ebola lub używanie zakażonej igły w szpitalu. Wirus Ebola należy do RNA-wirusów z rodziny Filoviridae. Zdrowe osoby powinny nosić maskę na twarzy, rękawiczki i ubrania ochronne, jeśli przebywają wśród chorych. Nie ma skutecznej szczepionki ochronnej.

2. Objawy zakażenia wirusem Ebola

Objawy wirusa Ebola pojawiają się najczęściej podczas tzw. okresu inkubacji, trwającego około jednego tygodnia. Jest to czas, w którym wirus rozwija się w organizmie i szuka sobie odpowiednich warunków życia. Główne objawy zakażenia Ebolą to:

Objawy Eboli, które rozwijają się po okresie inkubacji, to:

  • krwawienie z nosa, oczu, uszu,
  • krwawienie z ust i odbytu,
  • stany depresyjne,
  • zapalenie spojówek,
  • swędzenie w kroczu,
  • nadwrażliwość skóry,
  • wysypka na całym ciele, często krwawa,
  • zaczerwienione podniebienie,
  • śpiączka,
  • delirium.

Pierwsze objawy wirusa Ebola mogą przypominać objawy grypy: bóle mięśni, biegunka, podwyższona temperatura ciała. Jednak objawy spowodowane wirusem Ebola bardzo szybko postępują. W miarę rozwoju choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, bóle klatki piersiowej, bóle głowy, na ciele widać wysypkę. W zaawansowanej fazie objawy wirusa Ebola to obfite krwawienia z jam ciała: nosa, uszu, oczu, a także niebezpieczne krwotoki wewnętrzne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Leczenie gorączki Ebola

Gorączka spowodowana przez wirus Ebola najczęściej występuje w krajach tropikalnych, takich jak Zair, Sudan, Uganda. Szacuje się, że około 90 proc. chorych, u których wystąpiły objawy Eboli, umiera.

Wczesna diagnoza zakażenia wirusem Ebola zwiększa szanse na wyzdrowienie. Przyczyną zgonu w czasie gorączki krwotocznej Ebola jest częściej wstrząs niż utrata krwi. Niestety, nie ma skutecznego lekarstwa do walki z wirusem Ebola. Obecnie stosowane przeciwwirusowe leki nie działają w przypadku tej choroby zakaźnej. Wykorzystuje się zatem jedynie kurację pomocniczą. Chory, po wsytąpieniu objawów gorączki krwotocznej Ebola, zazwyczaj wymaga hospitalizacji i intensywnej opieki.

Ważne jest dożylne uzupełnianie płynów, kontrolowanie ciśnienia krwi oraz łagodzenie powstałych stanów zapalnych. Nadmierna utrata krwi może wymagać transfuzji. 10 proc. chorych powraca do zdrowia, jednak pojawiają się u nich komplikacje, takie jak utrata włosów czy zmiany w odczuwaniu bodźców.

Leczenie przyczynowe gorączki krwotocznej Ebola nie jest znane, dlatego stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące. Polega ono na utrzymywaniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej po wystąpieniu objawów związanych z wirusem Ebola. Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem szczepionki przeciw wirusowi Ebola.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.