Wirus Eboli - drogi zarażenia, przebieg, leczenie

Gorączka krwotoczna Ebola to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych, bardzo często kończąca się zgonem organizmu. Pierwsze objawy Eboli w okresie inkubacji mogą przypominać grypę, dlatego często leczenie jest wprowadzane zbyt późno. Przyczyną choroby jest dostanie się do ustroju wirusa Ebola. Specjaliści zidentyfikowali aż cztery rodzaje tego wirusa, z czego trzy z nich mogą wywołać chorobę u człowieka. Obecnie przypadki zachorowań ograniczają się do terenów w Afryce. Jak rozpoznać objawy wirusa Eboli?

spis treści

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Objawy Eboli a drogi zarażenia wirusem

Gorączka Ebola to choroba zakaźna o bardzo wysokiej śmiertelności. Zalicza się ją do wirusowych gorączek krwotocznych. Wirus Ebola jest głównie przenoszony na człowieka z zarażonego zwierzęcia (nawet martwego). Aby doszło do pojawienia się objawów wirusa Eboli, wystarczy także bliski kontakt z zarażonym człowiekiem, z płynem ustrojowym zawierającym wirus Ebola lub używanie zakażonej igły w szpitalu. Wirus Ebola należy do RNA-wirusów z rodziny Filoviridae. Zdrowe osoby powinny nosić maskę na twarzy, rękawiczki i ubrania ochronne, jeśli przebywają wśród chorych. Nie ma skutecznej szczepionki ochronnej.

2. Objawy Eboli a przebieg choroby

Objawy wirusa Ebola pojawiające się podczas tzw. okresu inkubacji, trwającego około jednego tygodnia, to:

Objawy Eboli, które rozwijają się po okresie inkubacji wirusa Ebola, to:

 • krwawienie z nosa, oczu, uszu,
 • krwawienie z ust i odbytu,
 • stany depresyjne,
 • zapalenie spojówek,
 • swędzenie w kroczu,
 • nadwrażliwość skóry,
 • wysypka na całym ciele, często krwawa,
 • zaczerwienione podniebienie,
 • śpiączka,
 • delirium.

Pierwsze objawy wirusa Ebola mogą przypominać objawy grypy: bóle mięśni, biegunka, podwyższona temperatura ciała. Jednak objawy spowodowane wirusem Ebola bardzo szybko postępują. W miarę rozwoju choroby pojawiają się wymioty, bóle brzucha, bóle klatki piersiowej, bóle głowy, na ciele widać wysypkę. W zaawansowanej fazie objawy wirusa Ebola to obfite krwawienia z jam ciała: nosa, uszu, oczu, a także niebezpieczne krwotoki wewnętrzne.

3. Objawy Eboli a leczenie

Gorączka spowodowana przez wirus Ebola najczęściej występuje w krajach tropikalnych, takich jak Zair, Sudan, Uganda. Szacuje się, że około 90 proc. chorych, u których wystąpiły objawy Eboli, umiera. Wczesna diagnoza zakażenia wirusem Ebola zwiększa szanse na wyzdrowienie. Przyczyną zgonu w czasie gorączki krwotocznej Ebola jest częściej wstrząs niż utrata krwi. Niestety, nie ma skutecznego lekarstwa do walki z wirusem Ebola. Obecnie stosowane przeciwwirusowe leki nie działają w przypadku tej choroby zakaźnej. Wykorzystuje się zatem jedynie kurację pomocniczą. Chory, po wsytąpieniu objawów gorączki krwotocznej Ebola, zazwyczaj wymaga hospitalizacji i intensywnej opieki. Ważne jest dożylne uzupełnianie płynów, kontrolowanie ciśnienia krwi oraz łagodzenie powstałych stanów zapalnych. Nadmierna utrata krwi może wymagać transfuzji. 10 proc. chorych powraca do zdrowia, jednak pojawiają się u nich komplikacje, takie jak utrata włosów czy zmiany w odczuwaniu bodźców.

Leczenie przyczynowe gorączki krwotocznej Ebola nie jest znane, dlatego stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące. Polega ono na utrzymywaniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej po wystąpieniu objawów związanych z wirusem Ebola. Obecnie prowadzone są badania nad opracowaniem szczepionki przeciw wirusowi Ebola.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy