Trwa ładowanie...

Grillz na zęby- co to jest i ile kosztuje

Grillz to ozdobne nakładki na zęby. Zwyczaj noszenia tej ekstrawanagckiej „biżuterii” został zapoczątkowany w latach 80’ przez amerykańskich raperów. Nakładki wykonane są zazwyczaj ze złota, srebra lub platyny. Czy noszenie ich jest bezpieczne? Co warto o nich wiedzieć? Szczegóły poniżej.

spis treści

1. Grillz na zęby – co to jest?

Grillz to nic innego, jak ozdobne nakładki na zęby, wykonane ze złota, srebra, platyny lub innych kamieni szlachetnych. Po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 80’ ubiegłego wieku. Trend noszenia nakładek został zapoczątkowany przez zagranicznych twórców muzyki rap.

Zobacz film: "Na czym polega stomatologia cyfrowa? Odpowiada dentysta Tomasz Kupryś"

Na rynku sprzedażowym dostępne są dwa rodzaje nakładek. Pasjonaci mogą zdecydować się na zakup tymczasowych (te, bez problemu można zdjąć w dowolnej chwili), jak i permanentnych (są mocowane do zębów trwale).

Etymologia słowa grillz jest ściśle związana z motoryzacją. W nazewnictwie motoryzacyjnym grillem nazywamy element nadwozia samochodu. Element pełni funkcję zarówno osłaniającą, jak i dekoracyjną. Grill chroni chłodnicę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Musisz to wiedzieć

2. Grillz – cena, gdzie kupić?

Koszt nakładek wykonanych ze złota, srebra lub platyny waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Cena grillz jest także zależna od ilości oraz jakości użytych materiałów. Najdroższe nakładki zazwyczaj zdobione są diamentami lub innymi kamieniami szlachetnymi. Ozdoby cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród muzyków oraz celebrytów.

Tańsze wersje ozdobnych nakładek dostępne są na stronach z aukcjami internetowymi. Ich cena jest kusząca, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Stomatolodzy nie mają wątpliwości, że samodzielne zakładanie biżuterii nazębnej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby?
Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby? [9 zdjęć]

Spożywanie bogatych w wapń produktów i unikanie słodyczy wpłynie pozytywnie na stan zębów. To jednak

zobacz galerię

3. Czy noszenie nakładek jest bezpieczne?

Noszenie grillz nie szkodzi zdrowiu, o ile nakładki są wykonane z metalu szlachetnego. Dobrze, jeśli biżuteria na zęby wytworzona jest z jednego rodzaju metalu. Różnorodne metale, cechujące się innym potencjałem elektrochemicznym, mogą powodować powstanie ogniwa galwanicznego (taka sytuacja może skutkować zapaleniem błony śluzowej).

Powierzchnie nakładek powinny być dobrze wypolerowane tak, aby nie skaleczyć naszych dziąseł. Gabinet stomatologiczny to jedyne miejsce, w którym powinniśmy montować nakładki. Musimy mieć na uwadze, że każdy z nas ma inną budowę szczęki, inne uzębienie, różnorodny zgryz.

Używanie tanich nakładek z Internetu jest nie tylko szkodliwe dla naszych tkanek, ale również niebezpieczne. Może być przyczyną następujących stanów chorobowych:

Osłabienie błony śluzowej może skutkować powstawaniem stanów zapalnych, a także paradontozą. Noszenie tego typu ozdób redukuje masę kostną wokół zębów, co w rezultacie może doprowadzić również do utraty uzębienia.

Na koniec ważna rada: sympatycy nakładek na zęby, powinni pamiętać o częstych kontrolach u stomatologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Grillz to ozdobne nakładki na zęby, wykonane ze złota, srebra, platyny lub innych kamieni szlachetnych.
Grillz to ozdobne nakładki na zęby, wykonane ze złota, srebra, platyny lub innych kamieni szlachetnych. (gettyimages)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza