Grillz na zęby- co to jest i ile kosztuje
Grillz to ozdobne nakładki na zęby. Zwyczaj noszenia tej ekstrawanagckiej „biżuterii” został zapoczątkowany w latach 80’ przez amerykańskich raperów. Nakładki wykonane są zazwyczaj ze złota, srebra lub platyny. Czy noszenie ich jest bezpieczne? Co warto o nich wiedzieć? Szczegóły poniżej.
1. Grillz na zęby – co to jest?
Grillz to nic innego, jak ozdobne nakładki na zęby, wykonane ze złota, srebra, platyny lub innych kamieni szlachetnych. Po raz pierwszy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych w latach 80’ ubiegłego wieku. Trend noszenia nakładek został zapoczątkowany przez zagranicznych twórców muzyki rap.
Na rynku sprzedażowym dostępne są dwa rodzaje nakładek. Pasjonaci mogą zdecydować się na zakup tymczasowych (te, bez problemu można zdjąć w dowolnej chwili), jak i permanentnych (są mocowane do zębów trwale).
Etymologia słowa grillz jest ściśle związana z motoryzacją. W nazewnictwie motoryzacyjnym grillem nazywamy element nadwozia samochodu. Element pełni funkcję zarówno osłaniającą, jak i dekoracyjną. Grill chroni chłodnicę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Musisz to wiedzieć
2. Grillz – cena, gdzie kupić?
Koszt nakładek wykonanych ze złota, srebra lub platyny waha się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Cena grillz jest także zależna od ilości oraz jakości użytych materiałów. Najdroższe nakładki zazwyczaj zdobione są diamentami lub innymi kamieniami szlachetnymi. Ozdoby cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród muzyków oraz celebrytów.
Tańsze wersje ozdobnych nakładek dostępne są na stronach z aukcjami internetowymi. Ich cena jest kusząca, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Stomatolodzy nie mają wątpliwości, że samodzielne zakładanie biżuterii nazębnej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.
3. Czy noszenie nakładek jest bezpieczne?
Noszenie grillz nie szkodzi zdrowiu, o ile nakładki są wykonane z metalu szlachetnego. Dobrze, jeśli biżuteria na zęby wytworzona jest z jednego rodzaju metalu. Różnorodne metale, cechujące się innym potencjałem elektrochemicznym, mogą powodować powstanie ogniwa galwanicznego (taka sytuacja może skutkować zapaleniem błony śluzowej).
Powierzchnie nakładek powinny być dobrze wypolerowane tak, aby nie skaleczyć naszych dziąseł. Gabinet stomatologiczny to jedyne miejsce, w którym powinniśmy montować nakładki. Musimy mieć na uwadze, że każdy z nas ma inną budowę szczęki, inne uzębienie, różnorodny zgryz.
Używanie tanich nakładek z Internetu jest nie tylko szkodliwe dla naszych tkanek, ale również niebezpieczne. Może być przyczyną następujących stanów chorobowych:
- alergii,
- stanów zapalnych przyzębia,
- zakażeń,
- owrzodzeń,
- uszkodzeń szkliwa lub ukruszenia zębów,
- wad zgryzu,
- nadwrażliwości,
- próchnicy.
Osłabienie błony śluzowej może skutkować powstawaniem stanów zapalnych, a także paradontozą. Noszenie tego typu ozdób redukuje masę kostną wokół zębów, co w rezultacie może doprowadzić również do utraty uzębienia.
Na koniec ważna rada: sympatycy nakładek na zęby, powinni pamiętać o częstych kontrolach u stomatologa.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.