Grzybica dłoni – czym jest, objawy, leczenie

Grzybica to choroba, której początek zwykle nie zwiastuje tak poważnego schorzenia. Może pojawić się na różnych częściach ciała i mieć przykre skutki. Jak zatem szybko rozpoznać grzybicę dłoni, by móc jej przeciwdziałać?

Grzybica dłoni – czym jest

Grzybica jest to choroba zakaźna. Pojawienie się jej powoduje zagnieżdżenie się grzybów chorobotwórczych. Jej rozwojowi sprzyjają warunki klimatyczne – rośnie w siłę tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Niestety grzybicą bardzo łatwo się zarazić – do tego stopnia, że jeśli w rodzinie jest ktoś zakażony, prawdopodobnie zapadnie na nią cała rodzina. Przyczyniają się do tego zarażone łuski skóry, które krążą w domu. Na grzybicę należy uważać we wszystkich miejscach, gdzie jest woda – na basenach, w jeziorach, a nawet wannach i prysznicach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Grzybica może atakować różne części ciała, wyróżnia się bowiem: grzybicę dłoni, stóp, paznokci, pochwy, penisa, ale też może pojawić się w jamie ustnej, na skórze, w tym na skórze głowy i jako choroba ogólnoustrojowa.

Brudna prawda o twojej kuchni. Sprawdź, które kuchenne sprzęty są siedliskiem bakterii

Nawet w najczystszej kuchni żyją zarazki. Ciepło, wilgoć i resztki jedzenia stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Czy wiesz, na których kuchennych...

Grzybica dłoni – objawy

Grzybica dłoni zaczyna się objawiać bardzo subtelnie, łatwo można ją pomylić z przesuszeniem skóry, ponieważ odczuwamy świąd i pieczenie. Wówczas zwykle nikt nie podejrzewa, że to pierwsze objawy grzybicy dłoni. Jak łatwo je odróżnić od innych?

Objawy grzybicy dłoni, różnią się od innych chorób tym, że owe zmiany na skórze, które swędzą i piękną, to pęknięcia. Wokół nich tworzy się biała obwódka, która jest dość wilgotna i jakby pulchna. Po upływnie czasu zmiany te ewoluują – skórę zaczyna pokrywać drobnymi pęcherzykami, które się łuszczą, mają skłonności do pękania, a przez to łatwo się zakazić bakteriami.

Grzybica dłoni zaczyna następnie sprawiać ból i piec, a przy tym wydzielać przykry zapach. Jeśli nie podejmie się leczenia dość szybko, może rozsiać się po całym ciele.

Choroby, które powodują problemy skórne

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze choroby niż ci się wydaje. Nie bagatelizuj...

Grzybica dłoni – leczenie

Jeśli jednostka zauważa u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu się grzybicą dłoni powinien bezzwłocznie udać się do specjalisty, czyli do dermatologa. Nie da się bowiem samodzielnie wyleczyć grzybicy dłoni, można ją jedynie zaleczyć, ale wtedy z pewnością choroba nawróci.

Lekarz powinien zalecić kurację miejscową, czyli dawkowanie maści na miejsca chorobowo zmienione. Jeśli jednak grzybica dłoni nie ustępuje, wówczas włącza się dodatkowo leczenie doustne. Wtedy terapia polega na codziennym przyjmowaniu medykamentów.

Nowością medyczną jest leczenie pulsowe, które nadaje się do leczenia grzybicy dłoni. Polega na tym, że jeden puls to zażywanie leku przez tydzień w miesiącu. Taki rodzaj leczenia może trwać do trzech miesięcy, ale za to ma bardzo wysoką skuteczność.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica - charakterystyka grzybów, rodzaje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 3 godziny temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica - charakterystyka grzybów, rodzaje
Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica stóp i dłoni

, leki immunosupresyjne) oraz pracujących w warunkach sprzyjających zakażeniu. Objawy grzybicy dłoni Grzybica skóry dłoni bardzo często pojawia (...) w bocznych częściach...

Akromegalia - somatotropina, objawy, diagnostyka, leczenie

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni

Akromegalia dłoni u mężczyzny.

Alergie skórne

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

, aby się upewnić, że dziecko otrzyma właściwe leczenie. Grzybica skóry Grzybicą skóry można zarazić się w kontakcie z inną zarażoną powierzchnią (...) . Większość z nich nie stanowi zagrożenia, a ich...

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Syndrom Raynauda (WIDEO)

Syndrom Raynauda (WIDEO) Odtwórz wideo

Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej występuje on u kobiet. Na czym polega to schorzenie (...) włosowatych) w obrębie dystalnych części dłoni (opuszki palców...

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Jak zapobiegać grzybicy? (WIDEO)

Jak zapobiegać grzybicy? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Na czym polega profilaktyka grzybicy? (...) Grzybica, tak jak inne infekcje jest chorobą zakaźną. Podatność na zakażenie może mieć różne podłoże....

Grzybica paznokci - charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Chory na grzybicę paznokcia

Chory na grzybicę paznokcia

Paznokieć z grzybicą ma ciemne zabarwienie, jest kruchy, a na powierzchni wytwarzają się bruzdy.