Trwa ładowanie...

Grzybica dłoni – czym jest, objawy, leczenie

Avatar placeholder
14.12.2021 13:15
Grzybica dłoni zaczyna się objawiać bardzo subtelnie, łatwo można ją pomylić z przesuszeniem skóry.
Grzybica dłoni zaczyna się objawiać bardzo subtelnie, łatwo można ją pomylić z przesuszeniem skóry. (AdobeStock)

Grzybica to choroba, której początek zwykle nie zwiastuje tak poważnego schorzenia. Może pojawić się na różnych częściach ciała i mieć przykre skutki. Jak zatem szybko rozpoznać grzybicę dłoni, by móc jej przeciwdziałać?

spis treści

1. Grzybica dłoni – czym jest

Grzybica jest to choroba zakaźna. Pojawienie się jej powoduje zagnieżdżenie się grzybów chorobotwórczych. Jej rozwojowi sprzyjają warunki klimatyczne – rośnie w siłę tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Niestety grzybicą bardzo łatwo się zarazić – do tego stopnia, że jeśli w rodzinie jest ktoś zakażony, prawdopodobnie zapadnie na nią cała rodzina. Przyczyniają się do tego zarażone łuski skóry, które krążą w domu. Na grzybicę należy uważać we wszystkich miejscach, gdzie jest woda – na basenach, w jeziorach, a nawet wannach i prysznicach.

Grzybica może atakować różne części ciała, wyróżnia się bowiem: grzybicę dłoni, stóp, paznokci, pochwy, penisa, ale też może pojawić się w jamie ustnej, na skórze, w tym na skórze głowy i jako choroba ogólnoustrojowa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Brudna prawda o twojej kuchni. Sprawdź, które kuchenne sprzęty są siedliskiem bakterii
Brudna prawda o twojej kuchni. Sprawdź, które kuchenne sprzęty są siedliskiem bakterii [8 zdjęć]

Nawet w najczystszej kuchni żyją zarazki. Ciepło, wilgoć i resztki jedzenia stanowią idealne środowisko

zobacz galerię

2. Grzybica dłoni – objawy

Grzybica dłoni zaczyna się objawiać bardzo subtelnie, łatwo można ją pomylić z przesuszeniem skóry, ponieważ odczuwamy świąd i pieczenie. Wówczas zwykle nikt nie podejrzewa, że to pierwsze objawy grzybicy dłoni. Jak łatwo je odróżnić od innych?

Objawy grzybicy dłoni, różnią się od innych chorób tym, że owe zmiany na skórze, które swędzą i piękną, to pęknięcia. Wokół nich tworzy się biała obwódka, która jest dość wilgotna i jakby pulchna. Po upływnie czasu zmiany te ewoluują – skórę zaczyna pokrywać drobnymi pęcherzykami, które się łuszczą, mają skłonności do pękania, a przez to łatwo się zakazić bakteriami.

Grzybica dłoni zaczyna następnie sprawiać ból i piec, a przy tym wydzielać przykry zapach. Jeśli nie podejmie się leczenia dość szybko, może rozsiać się po całym ciele.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze

zobacz galerię

3. Grzybica dłoni – leczenie

Jeśli jednostka zauważa u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu się grzybicą dłoni powinien bezzwłocznie udać się do specjalisty, czyli do dermatologa. Nie da się bowiem samodzielnie wyleczyć grzybicy dłoni, można ją jedynie zaleczyć, ale wtedy z pewnością choroba nawróci.

Lekarz powinien zalecić kurację miejscową, czyli dawkowanie maści na miejsca chorobowo zmienione. Jeśli jednak grzybica dłoni nie ustępuje, wówczas włącza się dodatkowo leczenie doustne. Wtedy terapia polega na codziennym przyjmowaniu medykamentów.

Nowością medyczną jest leczenie pulsowe, które nadaje się do leczenia grzybicy dłoni. Polega na tym, że jeden puls to zażywanie leku przez tydzień w miesiącu. Taki rodzaj leczenia może trwać do trzech miesięcy, ale za to ma bardzo wysoką skuteczność.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze