Gwiazda TV walczy z rakiem płuc. Objawy mogą pojawić się na twarzy i paznokciach
Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem w Polsce. We wczesnych stadiach może nie dawać żadnych objawów, a niektóre z nich są tak subtelne, że łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Przekonała się o tym gwiazda telewizji, Esther Rantzen.
1. Nietypowe objawy nowotworu płuc
82-letnia Esther Rantzen, dziennikarka telewizyjna i legenda BBC, uznana za pionierkę wśród kobiet-nadawczyń, w styczniu ogłosiła, że zmaga się z rakiem płuc.
Teraz poinformowała, że nowotwór jest w IV stadium. Choroba zaatakowała po cichu, a celebrytka podzieliła się informacją o swoim stanie zdrowia, by uświadomić, że nowotwór nie u każdego objawia się w ten sam sposób.
- Jestem na jednym z nowych leków i nikt nie wie, czy to działa, czy nie - przyznała gwiazda TV w rozmowie z "The Mirror"
Nowotwór płuc głównie kojarzy się z uporczywym kaszlem, ale może powodować szereg innych objawów. Jednym z nich jest brak tchu i uczucie duszności. Objawowi temu może towarzyszyć odkrztuszanie krwi i ból barku lub klatki piersiowej.
Jeśli szybko męczysz się podczas robienia rzeczy, które zwykle nie stanowią problemu, być może czas na wizytę u lekarza. Należy pamiętać, że nowotwór płuc dotyczy nie tylko osób palących, choć to najczęstsza przyczyna.
Opuchnięte palce i paznokcie to kolejny mało znany objaw raka płuc. Zmiany w kształcie paznokci i obrzęki mogą być również oznaką rozwijającego się nowotworu. Można odnieść wrażenie, że paznokcie się unoszą i tworzą ostry kąt z naskórkiem.
Objaw polega na zwiotczeniu łożysk paznokci i pogrubieniu paliczków, nazywany jest clubbingiem lub paznokciami zegarkowymi i jest spowodowany przez przerostową osteoartropatię płuc, która powoduje stan zapalny kości i stawów.
2. Tak organizm daje znać, że zaatakował rak
Zawroty głowy podczas wstawania i nagłe omdlenia mogą być oznaką raka. Chociaż rzadko, u niektórych pacjentów z rakiem płuc rozwija się stan zwany zespołem paraneoplastycznym. Jest spowodowany przez guzy uwalniające hormony do krwioobiegu.
Nowotwór może powodować nieprawidłowe zachowanie narządów, co wywołuje objawy, które nie wydają się związane z rakiem płuc, jak bóle głowy, wymioty, osłabienie mięśni, ciągłe zmęczenie, zaparcia oraz drgawki.
Eksperci zauważają, że istnieje także rzadki rodzaj raka płuc, który rozwija się w górnej części narządu i może prowadzić do opadania powieki lub zmniejszenie jednej źrenicy, najczęściej po prawej stronie twarzy.
Około 60 proc. osób z rakiem płuc w momencie diagnozy skarży się na drastyczną i niewyjaśnioną utratę wagi. Może to wynikać z faktu, że choroby nowotworowe bardzo często powodują utratę apetytu.
Naukowcy twierdzą, że rak uwalnia substancje chemiczne do krwi, które przyczyniają się do utraty tłuszczu i mięśni. Zdarza się też, że u pacjentów onkologicznych organizm nie wchłania całego tłuszczu, białka i węglowodanów z pożywienia i spala kalorie szybciej niż zwykle.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.