W tym artykule:
Przyczyny hipoglikemii
Hipoglikemia, która pojawia się u osób chorych na cukrzycę najczęściej wynika ze zbyt dużej dawki insuliny. Stan obniżenia cukru we krwi może wynikać też z zażywania innych leków przeciwcukrzycowych. Przyczyną spadku glukozy jest też błąd żywieniowy dla przykładu za duża przerwa między posiłkami czy za mała porcja. Inną przyczyną może być też wydłużenie czasu podania zastrzyku z insuliny. Hipoglikemia u osób, które nie chorują na cukrzycę może być spowodowana zbyt długim i intensywnym wysiłkiem fizycznym. Podobny efekt daje wypicie dużej dawki alkoholu na czczo. Czynniki, które powodują, że spada glukoza to ciągły stres czy napięcie nerwowe. W tym przypadku hipoglikemia pojawia się, ponieważ dochodzi do przeciążenia nadnerczy, które produkują adrenalinę, a ta z kolei blokuje trzustkę przed wytwarzaniem insuliny.
Dolegliwości związane z hipoglikemią
U osób chorych na cukrzycę hipoglikemia jest częstym stanem przy niektórych lekach, przy niewłaściwej diecie, ponieważ wymagana jest specjalistyczna dieta dla cukrzyków czy zaniedbaniach w podawaniu insuliny. Jednak spadek cukru jest też sygnałem chorej wątroby czy zaburzeń pracy nerek. Obniżenie cukru u osób, które nie cierpią na cukrzycę jest często objawem niewydolności kory nadnerczy czy niedoczynności tarczycy.
To też warto wiedzieć
- Zioła na cukrzycę
- Cukrzyca brunatna
- Cukrzyca młodzieńcza
- Cukrzyca, a choroby serca
Symptomy hipoglikemii
Jakie objawy powoduje hipoglikemia? W wielu przypadkach chory nie odnotowuje spadku poziomu cukru, a może to wynikać z tego, że objawy nie pojawią się wcale lub z dużym opóźnieniem. W zaawansowanym stadium choroby sytuacja może być podobna, objawy mogą zostać zlekceważone, a to spowoduje, że chory zauważy jedynie ostatnią fazę niedocukrzenia. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może doprowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci.
Objawy, które wywołuje hipoglikemia to silne uczucie głodu, nad którym nie da się zapanować, nawracające nudności i wymioty. Niedocukrzenie powoduje też uczucie niepokoju, nerwowość, a także duże osłabienie organizmu. Chory może skarżyć się na silne poty, przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie tętnicze. W zaawansowanym stadium hipoglikemia może prowadzić do trudności z pamięcią, koncentracją, wysławianiem się. Może dojść do drgawek, śpiączki, a w ostrym stanie do śmierci chorego.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.