Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Inteligencja muzyczna

Avatar placeholder
24.05.2013 08:05
Inteligencja muzyczna
Inteligencja muzyczna

Inteligencja muzyczna to jeden z wielu rodzajów inteligencji człowieka. Na inteligencję muzyczną składa się to, co potocznie określa się mianem talentu czy zmysłu muzycznego. Kiedy twój maluch lubi śpiewać, tańczyć i poruszać się w takt muzyki, możliwe, że przejawia zdolności muzyczne. Wybitnie rozwiniętą inteligencję muzyczną mieli między innymi Fryderyk Chopin i Mozart. Jak manifestuje się inteligencja muzyczna i jak ją wykorzystywać w ogólnym rozwoju umysłowym dziecka?

spis treści

1. Inteligencja słuchowa

Inteligencję muzyczną określa się inaczej jako inteligencję słuchową lub rytmiczną. Ludzie obdarzeni inteligencją muzyczną rozumieją i interpretują świat za pomocą dźwięków. W czym przejawia się inteligencja rytmiczna u dziecka?

  • Maluch lubi śpiewać i tańczyć.
  • Dziecko ma świetne wyczucie rytmu.
  • Lubi wsłuchiwać się w dźwięki natury.
  • Potrafi bezbłędnie nazwać instrument, z którego dobywają się dźwięki, a którego nie widzi.
  • Dziecko kocha muzykę i angażuje się w różne aktywności muzyczne, np. zakłada własny zespół muzyczny, śpiewa w chórze itp.
  • Dziecko śpiewa czysto, nie fałszuje, potrafi wychwycić nieczyste dźwięki w głosie innych śpiewaków.
  • Maluch potrafi bezbłędnie odtworzyć melodię po jednokrotnym jej wysłuchaniu.
  • Dziecko czerpie przyjemność z eksperymentowania dźwiękami.
  • Dziecko samo komponuje melodie, tworzy teksty piosenek.
  • Potrafi oddzielić od siebie grę poszczególnych instrumentów muzycznych.
  • Chętnie chodzi na musicale, koncerty, do opery lub filharmonii.
  • Interesuje się wszystkim, co dotyczy szeroko pojętej muzyki.
  • Maluch reaguje na muzykę tańcem, grą aktorską, improwizacją.
  • Wykazuje zdolności w dziedzinie śpiewu lub gry na jakimś instrumencie.
  • Chętnie uczęszcza na lekcje śpiewu i muzyki.
  • Maluch dostosowuje swój nastrój do nastroju muzyki.

Inteligencja muzyczna koresponduje bardzo często z dobrze rozwiniętym analizatorem słuchowym i pamięcią muzyczną. Dziecko jest wrażliwe na bodźce słuchowe – wychwytuje różne dźwięki z otoczenia i potrafi je wiernie odzwierciedlić. Inteligencja słuchowa bardzo często idzie w parze z inteligencją językową i łatwością przyswajania akcentu. Osoby z wysoko rozwiniętą inteligencją muzyczną mogą wykonywać takie zawody, jak: muzyk, dyrygent, kompozytor, stroiciel, krytyk muzyczny, twórca i konserwator instrumentów muzycznych.

2. Inteligencja muzyczna a ogólny rozwój umysłowy

Zobacz film: "By szczyty zdobywać"

Według Howarda Gardnera, człowiek posiada inteligencje wielorakie, np. inteligencję językową, inteligencję przestrzenną, inteligencję matematyczno-logiczną czy inteligencję muzyczną. Wszyscy w jakimś stopniu posiadamy szczególne zdolności w określonej dziedzinie. Może nie jesteś zbyt bystry w rachunkach, ale być może jesteś świetnym lingwistą. Inteligencja muzyczna pojawia się najwcześniej spośród wszystkich rodzajów inteligencji. Dzieci uzdolnione muzycznie żyją muzyką, chcą wszystko zamieniać w muzykę, mają świetny słuch muzyczny, pięknie śpiewają, grają na instrumentach muzycznych, komponują, nucą, wybijają rytm palcami. Pragną, by muzyka towarzyszyła im zawsze. Jak wykorzystać zmysł muzyczny do ogólnego rozwoju intelektualnego dziecka? Można połączyć muzykę z codzienną nauką przedmiotów szkolnych.

Maluchowi może podczas odrabiania lekcji towarzyszyć tło muzyczne. Kiedy dziecku trudno przyswoić nowe informacje z historii czy innego przedmiotu, można połączyć te treści z muzyką lub tańcem. Niech dziecko kojarzy sobie fakty z muzyką, daną melodią, uczy się aktywnie poprzez ruch. Jak rozwijać inteligencję muzyczną dziecka? Zabierać dziecko na koncerty lub do lasu, by wsłuchiwać się w dźwięki natury, zapisać do chóru lub szkoły muzycznej, wspierać podczas występów publicznych czy komponowania własnych utworów, słuchać muzyki razem z dzieckiem, chwalić za każdy sukces muzyczny, pracować z muzyką, uczyć się poprzez piosenki i melodie, wykorzystywać muzykę nie tylko do myślenia twórczego, ale też jako źródło ukojenia, wyciszenia i relaksu. Nie zniechęcajmy maluchów do rozwijania własnych talentów muzycznych, podcinając im skrzydła komentarzami typu: „Co to za zawód taki artysta, piosenkarz czy muzyk?”. Inteligencja muzyczna bowiem manifestuje się też poprzez innowacyjne komponowanie muzyki, np. za pomocą komputera, poezję śpiewaną, rap itd., a także często współwystępuje z głęboką duchowością i wrażliwością człowieka.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze